بازی اندروید
در افتتاحیه جشنواره صاحبدلان مطرح شد:

صاحبدلان امید تئاتر در حوزه مسائل دینی و اعتقادی است

صاحبدلان امید تئاتر در حوزه مسائل دینی و اعتقادی است

آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره سراسری و نخستین دوره بین المللی تئاتر «صاحبدلان» با تکیه بر ضرورت ارتقا جشنواره از یک رویداد به روندی هنری در جریان تئاتر کشور که به مسائل دینی و اعتقادی می پردازد، برگزار گردید.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، افتتاحیه دوازدهمین دوره سراسری و نخستین دوره بین المللی تئاتر «صاحبدلان» سه شنبه شب (۲۱ تیر) ساعت ۲۱ با حضور محمود سالاری (معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، محمود فرهنگ (دبیر دوازدهمین دوره سراسری و نخستین دوره بین المللی تئاتر صاحبدلان) و برخی از هنرمندان در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.
در سخنرانی ابتدایی این مراسم کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی اظهار داشت: «امیدوارم در دوازدهمین دوره سراسری و نخستین دوره بین المللی تئاتر صاحبدلان شاهد نمایش های پرارزش و ایمانی باشیم. نگاه ما و نگاه همه هنرمندان این است که در این جشنواره اتفاقات خوبی در حوزه مسائل دینی و اعتقادی بیفتد و باشکوه تر از سالهای قبل برگزار گردد.»
او افزود: «به امید این که پژوهش هایی که در این رویداد توسط استاد احمد جولایی و همکاران شان صورت گرفته است، مورد بهره برداری دانشجویان و دیگر اصحاب علم و دانش قرار بگیرد و شاهد تولیدات علمی و پرارزش باشیم.»
مدیرکل هنرهای نمایشی اضافه کرد: «در بخش نمایشنامه نویسی و بین الملل هم امید داریم تا با همت آقای محمود فرهنگ شاهد تولیدات مطلوب و شرکت گروههای ایمانی خوبی از کشورهای مختلف باشیم. از آنجائیکه گروههای بین الملل در مباحث زیباشناسی، تکنیکال و اجرا جایگاه و سبک و سیاق ویژه خویش را دارا هستند؛ حضور آنها سبب تبادل هنری و فرهنگی خواهد شد.»
کاظم نظری در انتها سخنانش اظهار داشت: «از همه دست اندرکاران و از جناب آقای محمود سالاری که همیشه حامی فعالیتهای تئاتر کشور به خصوص این رویداد پرارزش است، تشکر ویژه دارم و امیدوارم که تاثیرات برگزاری این دوره در سالهای آینده و دوره های بعد مشهود باشد.»
بعد از سخنان مدیرکل هنرهای نمایشی و اجرای «علی خوانی» توسط مرشد ابوالفضل ورمزیار، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی کوتاه پرداخت.
محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: «اگر «صاحبدلان» بتواند از تمام کسانی که در جامعه به هنر تئاتر دل باخته اند، دلبری کند در راه خود موفق خواهد شد وگرنه «صاحبدلان» یک طرف می ماند و جریان تئاتر یک طرف دیگر. همانطور که در روز رونمایی از پوستر هم بیان کردم، امیدوارم صاحبدلان از این رویداد به یک روند نمایشی برسد.»
او اضافه کرد: «وجه مشترک این رویدادها با جریان تئاتر، همان تئاتر به مفهوم درام و خلق دراماتیک رویداد است. این خلق دراماتیک رویداد اگر در «صاحبدلان» اتفاق بیفتد، می تواند کارایی داشته باشد و برای بقیه جریان تئاتر تأثیرگذار باشد. امیدوارم روند و تأثیر «صاحبدلان» را در جشنواره تئاتر کودک، جشنواره بین المللی فجرو جشنواره آیینی و سنتی ببینیم.»
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتها اظهار داشت: «روند «صاحبدلان» باید سرچشمه جریان تئاتر کشور شود چونکه دین یعنی متر و معیار و برای تشخیص خوب و بد. «صاحبدلان» بعنوان تئاتر دینی است که باید معیار نشان دهد واگر بتواند این معیارها را دقیق تر به مخاطب ارائه کند، موفق خواهد بود.»
در ادامه برنامه، مرشد مهدی چایانی بعد از سخنان محمود سالاری معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ذکر منقبت خوانی امیرالمومنین علی (ع) پرداخت.
بعد از آخر برنامه محمود فرهنگ، دبیر جشنواره درباره نخستین دوره بین المللی «صاحبدلان» اظهار داشت: «بعد از این که رویداد تئاتر «صاحبدلان» وارد دهه دوم فعالیت خود شد، احساس کردیم احتیاج به ارتباطات تئاتری با کشورهای مسلمان به چشم می خورد بنابراین مراحل ارتباط با دیگر کشورها در سه بخش انجام شد.»
او افزود: «اولین زمینه فعالیت بخش بین الملل، نمایشنامه نویسی است که تلاش می نماییم از ۲۵ کشور مسلمان آثار نویسندگان داخلی و خارجی دریافت شده و در اسفندماه منتخبان معرفی شوند.»
فرهنگ اضافه کرد: «دوم نشست های پژوهشی و مسترکلاس هایی است که برای برگزاری آنها از ده پژوهشگر کشورهای مسلمان دعوت کرده ایم تا چکیده مقالات شان را به دبیرخانه عرضه کنند. برخی از این پژوهشگران، به مدت سه روز برای برگزاری سمینار به تهران و سپس ده استان دیگر دعوت خواهند شد تا بتوانند پژوهش های خویش را با مبحث ادبیات نمایشی دین گرا مطرح کنند. لازم به ذکر است که تابحال با پنج نفراز این پژوهشگران ارتباط مستقیم برقرار شده است.»
او اظهار داشت: «در زمینه پژوهش تا زمان برگزاری هر رویداد هنری معرفی شده، در فراخوان و جدول برنامه ها، به هر یک از پژوهشگران داخلی فهرستی ازعناوین مرتبط به منظور پژوهش پیشنهاد می شود تا به بررسی مبحث مورد علاقه خود بپردازند.»
دبیر جشنواره «صاحبدلان» اضافه کرد: «سومین زمینه بخش بین الملل، دعوت از گروههای نمایشی کشورهای مسلمان از راه سفارت خانه ها، رایزن های فرهنگی و هم افزایی از سازمان هایی که در این عرصه تجربیاتی دارند، است که به احتمال زیاد در دیماه سالجاری میزبان آنها خواهیم بود.
او اظهار داشت: از آنجائیکه تا دیماه و یک ماه پیش از آن برای بخش بین الملل فرصت داریم و هنوز به رویداد اجراهای صحنه ای این بخش نرسیده ایم، نمی توان به صورت دقیق درباره آن صحبت کرد.»
این هنرمند افزود: «رویداد «صاحبدلان» از تیرماه شروع می شود و تا دیماه ادامه دارد. بنابراین عرضه و ارقام درباره هر کدام از بخش ها باید نزدیک به زمان برگزاری آن صورت گیرد.»
محمود فرهنگ در انتها سخنانش اظهار داشت: « الان نمایش های آیینی رویداد «صاحبدلان» اجرا می شوند و از آنجاکه درحال سپری کردن اعیاد قربان تا غدیر هستیم آثار خیابانی، نقالی و پرده خوانی با موضوعیت این رویداد را روی صحنه خواهیم داشت.»
اولین روز از دوزادهمین دوره سراسری و نخستین دوره بین المللی تئاتر «صاحبدلان» با پخش رادیویی سه اثر«نوای حرم» به کارگردانی حمیدرضا نوری، نمایش خیابانی «جوانمرد قصاب» به کارگردانی اکبر قهرمانی و «نقالی» مرشد مهدی چایانی از رادیو نمایش کار خویش را شروع کرد.
منبع:

1401/04/22
21:03:29
5.0 / 5
805
تگهای خبر: پوست , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بازی اندروید