بازی اندروید

اما و اگرهای بازسازی تئاتر شهر

اما و اگرهای بازسازی تئاتر شهر

بازی اندروید: بازسازی تئاتر شهر اتفاقی است که از هر گاهی خبری درباره آن اعلام می شود ولی این مساله برای جامعه تئاتری همان اندازه که مهم می باشد، نگران کننده نیز هست.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، اولین بار که مساله مجموعه تئاتر شهر عنوان شد، سال ۸۶ بود و اتفاقی که دراین زمینه افتاد، همچنان به عنوان یکی از فجایع تئاتری یاد می شود.
در آن مقطع نه فقط بخش مهمی از مشکلات فنی مجموعه تئاتر شهر حل نشد، بلکه مسائل دیگری هم بر مشکلات قبلی افزوده شد که ساده ترینش تغییراتی در شکل ظاهری مجموعه بود تا جایی که فریاد اعتراض هنرمندی مانند بهرام بیضایی که بطور معمول در اینگونه موارد، سکوت می کرد هم بلند شد که تئاتر شهر شبیه چلوکبابی ها شده است! بدین ترتیب خانواده تئاتر، خاطره ناخوشایندی از عنوان بازسازی پیدا کرد.
در این سال ها هم در مقاطع مختلف صحبت بازسازی به میان آمده و در چند ماه اخیر نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید داشته که فضای بیرونی این مجموعه باید سر و سامانی پیدا کند.
حل کردن مشکلات فضای بیرونی مجموعه البته مساله ای است که تنها به وزارت ارشاد مربوط نمی گردد و لازم است نهادهای دیگری مانند شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و نیروی انتظامی و... هم دراین زمینه همراهی لازم را داشته باشند. ضمن این که چگونگی این اتفاق هم یکی از دغدغه های مهم هنرمندان درباره تئاتر شهر است.
در تمام این سال ها بارها جامعه تئاتری گله کرده که وضعیت محیط پیرامون تئاتر شهر به هیچ عنوان در شان این مجموعه نیست. فضای نازیبا و ناامن و البته غیر فرهنگی که هیچ تناسبی با هویت تئاتر شهر ندارد، سبب شده آنان بارها در این زمینه هشدار بدهند و البته مسئولان هنری هم هرچند با جامعه هنری موافق هستند، هنوز اقدام عملیاتی برای بهبود این وضعیت انجام نداده اند.
از دیگرسو فقط فضای بیرونی مجموعه مطرح نیست که فضای درونی این مجموعه نیز نیازمند اصلاحاتی جدی است.
شکافته شدن قسمتی از سقف راهروها، مشکلات سیستم لوله کشی ها که عموما در فصل بارش سبب آب گرفتگی در راهروها می شود، وضعیت ناخوشایند خدمات بهداشتی، برطرف نشدن نقاط کور سالن هایی مانند تالار اصلی، وضعیت نامطلوب آکوستیک و... تنها قسمتی از این مشکلات است.
به تازگی هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از مجموعه تئاتر شهر تاکید داشته که هم باید حریم بیرونی مجموعه تئاتر شهر مشخص شود و هم تعمیرات داخلی آن در دستور کار قرار بگیرد.
او عنوان کرده که می کوشد برای تعمیرات داخلی تئاتر شهر، اعتباری خارج از اعتبارات وزارتخانه جذب نماید و این نکته مهمی است که تا حالا اجرائی نشده است.
از آنجاکه مجموعه تئاتر شهر جزو لیست میراث ملی است، قسمتی از تعمیرات آن نیازمند بودجه ای فراتر از بودجه های روتین تعمیراتی است.
بخشی از تعمیرات تئاتر شهر نیازمند بودجه مرمت است، بودجه ای که عموما در وزارت میراث فرهنگی تعریف می شود ولی از آنجاکه مجموعه تئاتر شهر زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، میراث فرهنگی به لحاظ قانونی نمی تواند بودجه مرمت را خارج از مجموعه خود تعریف کند و این همان گره کوری است که گفته می شود، مرمت تئاتر شهر را با مانعی جدی مواجه کرده است.
وزیر ارشاد همین طور در تازه ترین توئییت خود تاکید داشته که ان شاءالله به زودی با تعیین تکلیف حریم این مجموعه فرهنگی هنری یکی از خواسته های هنرمندان و پیشکسوتان هنری دراین زمینه محقق شود.
با این همه و برغم مشکلات و موانع غیرقابل انکاری که در بازسازی تئاتر شهر وجود دارد، نمی توان از نظر دور داشت که انجام این امور اساسا و اساسا و اساسا نیازمند کار کارشناسی و مشورت با متخصصان و اهل فنی است که دلسوز مجموعه باشند و مانند گذشتگان، منافع شخصی خودرا در اولویت قرار ندهند. بدین سبب فقط با عملی کردن پروژه بازسازی نمی توان رضایت جامعه هنری را جلب کرد. این همان اشتباهی است که هر بار در بازسازی تئاتر شهر اتفاق افتاده و عجیب است که همچنان هم مورد کم توجهی و همین بی اعتنایی سبب شده هر بار که عبارت بازسازی تئاتر شهر در خبری مطرح شود، خانواده تاتر نگران شوند.


منبع:

1401/04/29
12:24:01
5.0 / 5
162
تگهای خبر: خدمات , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بازی اندروید