بازی اندروید
یك كارگردان تئاتر مطرح كرد:

این اندازه فشار روانی دور از انصاف است

این اندازه فشار روانی دور از انصاف است

بازی اندروید: محمد میر علی اکبری در آستانه اجرای نمایش تازه اش می گوید هرچند از کار کردن با گروههای جوان لذت می برد اما هم اکنون فشارها و اضطرابی مضاعف به گروههای نمایش تحمیل شده که کار را سخت می کند.


این کارگردان و مدرس تئاتر مدتی است که عمده فعالیت خودرا بر آموزش هنرجویان جوان متمرکز کرده و حاصل این کارگاه های آموزشی را در قالب آثار نمایشی روی صحنه می برد.
او که از سوم مرداد ماه تازه ترین نمایش خودرا با نام «متل قو» اجرا می کند، در گفتگو با ایسنا از چند و چون اجرای این نمایش و مشکلاتی که این روزها خیلی از گروههای تئاتری با آن دست و پنجه نرم می کنند، می گوید.
میر علی اکبری توضیح می دهد: نمایش «متل قو» در جهت کارگاه های آموزشی اجرا می شود که مدت هاست برگزار می کنم. آذر سال قبل کارگاهی را برگزار کردم که نتیجه آن، آماده سازی همین نمایش است که از سوم مرداد روی صحنه می رود.
او که در این کارگاه ها بر شیوه هایپر ریالیستی تمرکز دارد، درباره مضمون نمایشنامه «متل قو» می گوید: ماجراهای این نمایش در روز اول عید و در ویلایی در متل قو اتفاق می افتد. در این نمایش ۷۵ دقیقه بدون قطع شاهد رفت و آمد و روابط بین افراد در این ویلا هستیم و در حقیقت زمان نمایش منطبق بر زمان واقعیت بیرونی است به این معنا که در این اثر به زمان گذشته یا آینده نمی رویم و همه چیز در زمان حال رخ می دهد. ضمن این که بازی های آن با بازی های اغراق شده تئاتری متفاوت می باشد و خیلی رئال است.
میر علی اکبری که ده سالی است آموزش تئاتر را به شکل جدی در دستور کار خود قرار داده، ادامه می دهد: برای کسی مانند من که علاقمند به تجربه گرایی است، کار کردن با هنرجویان فرصت خوبی است برای آزمودن ایده هایی که در تئاتر دارم. به این صورت که همیشه قبل از برگزاری هر کارگاه، ایده های خودرا درباره تئاتر یادداشت می کنم و در طول دوره آموزشی، آنرا به بوته آزمون و خطا می گذارم. اجرای چنین سبک و سیاقی با بازیگران حرفه ای خیلی سخت و حتی نشدنی است چون بسیار زمان بر است در صورتی که مشغله بازیگران حرفه ای بسیار بیش از آنست که بتوانند برای تمرین و آماده سازی یک نمایش هفت هشت ماه وقت بگذارند. با این وجود، هر دو سه سال یک دفعه کاری را بازیگران حرفه ای روی صحنه می برم و سال قبل هم در تئاتر شهر اجرا داشتم.
او درباره شیوه نگارش متون اجرائی خود نیز توضیح می دهد: نمایشنامه ها را برمبنای شخصیت هنرجویان می نویسم و حسن این کار این است که بچه ها به خوبی در نقش خود جا می افتند.
این کارگردان درباره علاقه مندی خود به کار با هنرجویان می گوید: حس می کنم بر نسل جدید بهتر می توان در زمینه تئاتر تاثیر گذاشت. این تاثیرگذاری برایم خیلی مهم است. ضمن این که فکر می کنم ده پانزده سال آینده مقرر است همین بچه ها روی صحنه بروند و می توان از حالا به پرورش آنها پرداخت تا نتیجه بهتری بگیریم. البته به جز خودم دوستان دیگری هم در این پروژه ها حضور دارند و در حقیقت ما یک تیم آموزشی هستیم.
وی در ادامه از سختی هایی می گوید که خیلی از گروههای نمایشی با آن رو به رو هستند، گیر و گرفت هایی که در بخش نظارت و ارزشیابی، کار را برای گروه ها دشوار کرده است.
میر علی اکبری در اینباره توضیح می دهد: آنچه در دوره جدید آزاردهنده است، این است که برخی از اعضای شورا که شناخت چندانی هم از جامعه تئاتری ندارند، درباره مسائل تخصصی کار مانند مسایل فنی نگارش متن یا تکنیک های اجرائی نظر کارشناسی می دهند و حال آنکه این اشخاص تخصص لازم را ندارند و مقرر است کارها را از دیدگاه مسائل ارزشی و خط قرمزها، بررسی نمایند. تجربه برخی از ما به اندازه سن این دوستان است و توقع می رود به تجربیاتی که در این همه سال از سر گذرانده ایم، احترام بگذارند، اتفاقی که در قبلا در شورای نظارت رخ می داد چونکه خیلی از اعضای آن از جامعه تئاتری بودند و نسبت به فعالان این رشته شناخت داشتند و حرمت تجربیات آنان را می دانستند.


او اضافه می کند: این شیوه سبب شده اضطراب بیشتری به گروههای نمایشی تحمیل شود و اساسا شرایط در آینده مشکل تر هم خواهد شد و این در شرایطی است که کار تئاتر به ویژه در وضعیت فعلی، خیلی سخت تر از پیش شده و اتفاقاتی از این دست، سختی های بیشتری را هم بوجود می آورد. این اندازه فشار روانی بر گروه ها درست نیست.
میر علی اکبری با تشریح قسمتی از دشواری هایی که کار با هنرجویان دارد، می افزاید: ما به هنرجویان شرکت کننده در کارگاه های آموزشی متعهدیم. قسمتی از شهریه ای که آنان برای حضور در این کارگاه ها می پردازند، صرف پرداخت اجاره سالن می شود. ضمن این که ما به آنان تعهد اجرا داریم ولی وقتی نمایشی مجوز اجرا نگیرد، چگونه می توانیم به تعهدات خود پایبند باشیم. همچنانکه دیده ایم برخی از نمایش ها مجوز اجرا نگرفته اند. اساسا پس از این، شرایط مشکل تر هم خواهد شد ولی تئاتر، شغل ماست و باید آنرا ادامه بدهیم اما تحمیل این همه فشار روانی بر کسانی که می خواهند کار خلاقانه انجام بدهند، دور از انصاف است.
نمایش «متل قو» فردا شب، دوم مرداد ماه ویژه عکاسان اجرا دارد و اجرای عمومی خودرا از سوم مرداد ماه در تماشاخانه دیوار چهارم شروع می کند.
این نمایش هر روز راس ساعت ۱۷ روی صحنه می رود.
گروه اجرائی این نمایش به شرح زیر هستند: نویسنده و کارگردان: محمد میرعلی اکبری، بازیگران به ترتیب حروف الفبا: امیررضا باباولیان، تانیا بیات، هلیا خادم، فاخته رضائیان، محمدرضا رضایی نسب، امیرعلی زمانیان، شایان طرقه،
عرفان ظروفچیان، صادق کاوانلویی، نیکی میرصادقی، سپیده نورصالحی، سامان ولی سلطانی، مدیر پروژه: امیررضا باباولیان، طراح گرافیک: اشکان قازانچایی، گروه کارگردانی: شیرین افخمی فر - مرضیه حسنی - مریم حسنی، گریم: فاطمه سعیدی - کیمیا منتظری، عکاس: سامان زواریان
منبع:

1401/05/01
18:18:24
5.0 / 5
730
تگهای خبر: آموزش , بازی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بازی اندروید