بازی اندروید

چالش های جدید سینما در راه است؟!

چالش های جدید سینما در راه است؟!

به گزارش بازی اندروید مجمع عمومی خانه سینما در حالی طی هفته گذشته لغو شد که در انتظار تایید نامزدهای معرفی شده اش از جانب وزارت ارشاد است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، برگزاری مجمع خانه سینما و انتخابات هیأت مدیره آن مطابق برنامه ریزی ها باید دوم مردادماه انجام می شد. این انتخابات که همیشه در جای خود حساسیت های زیادی دارد در مقطع فعلی بیشتر از پیش مهم شمرده می شد بخصوص آنکه پس از انتقادهای مختلف به عملکرد هیأت مدیره فعلی، صنوف سینمایی تصمیم گرفتند چهره های مطرح و اسم و رسم داری را که اکثراً مقبول اهالی سینما هستند راهی هیأت مدیره کنند تا شاید در شرایط حساس کنونی بتوانند رویکرد بهتری را در پیش بگیرند.
اما از آنجائیکه انتخابات هیأت مدیره خانه سینما بعنوان بزرگترین نهاد صنفی - هنری معمولا بی حاشیه نبوده، این دفعه هم از چند روز مانده به برگزاری مجمع و انتخابات، اعتراض هایی از جانب جامعه صنفی تهیه کنندگان درباره نحوه انتخاب نماینده اتحادیه تهیه کنندگان (منوچهر محمدی) و تایید نکردن صلاحیت او علنی شد تا بدین سان بار دیگر اختلاف میان تهیه کنندگان سینما که در چارچوب چهار تشکل فعالیت می نمایند نمایان شود.
این اعتراض ها تا چند ساعت پیش از برگزاری انتخابات ادامه داشت؛ انتخاباتی که دو ساعت مانده به برگزاری لغو و به زمانی دیگر موکول شد!
باآنکه تهیه کنندگان معترض، لغو انتخابات را نتیجه ی پیگیری و اعتراض خود دانستند، اما اظهارات محمدعلی نجفی - رئیس هیأت مدیره خانه سینما - و هم پیگیری های ایسنا براین دلالت دارد که دستور لغو مجمع و انتخابات هیأت مدیره از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق افتاده، آن هم با استناد به بندی از یک قانون که تاکید می کند برگزاری چنین انتخاباتی در مجموعه ی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با معرفی و تایید افرادی که قصد نامزدی در انتخابات را دارند، همراه باشد.
البته برخی مطلعین امر می گویند که این قانون، جدید نیست و پیشتر هم وجود داشته منتها همانطور که نجفی هم در گفت وگوی خود با ایسنا اشاره نمود، به نظر می آید در دوره های قبل ارتباط میان مدیران وزارت ارشاد و سازمان سینمایی با خانه سینما بیشتر بر پایه همراهی و اعتماد بوده و تنها بر نحوه برگزاری انتخابات نظارت می کردند اما با تغییر دولت، مدیران دولتی تاکید دارند نمایندگان صنوف که جهت شرکت در انتخابات کاندیدا می شوند، ابتدا تایید صلاحیت شوند.
این اتفاق سبب شد که با وجود همراهی هیأت مدیره فعلی خانه سینما برای به تعویق انداختن انتخابات، این پرسش مطرح باشد که اگر درخواست وزارت ارشاد قانونی و جهت بررسی صلاحیت نامزدها است، چرا زودتر اقدام نکرده و تنها دو ساعت مانده به برگزاری انتخابات دستور به لغو داده شد؟! بویژه آنکه گفته می شود رئیس سازمان سینمایی که در ایام گذشته در عراق حضور داشت قبل از سفر خود، نماینده ی سازمان سینمایی را برای حضور در انتخابات خانه سینما بعنوان ناظر معرفی کرده بود.
به دنبال این اتفاق سیدمحسن هاشمی در بخشی از یادداشتی انتقادی، اقدام سازمان سینمایی را «در تعیین صلاحیت نامزدهای هیات مدیره اقدامی غیر قانونی و خارج از صلاحیت های آن دانست.»
او تاکید دارد که «هیچگاه در اساسنامه خانه سینما لزوم تایید نمایندگان اصناف از جانب مراجع وزارت خانه ارشاد ثبت و مصوب نشده است و صرفاً نمایندگان اصناف نباید دارای محکومیت کیفری موثر قانونی و حکم اجرا نشده آرای قطعی مراجع داوری خانه سینما، باشند.» وی مبادرت به لغو انتخابات را به این علت دانسته که «مسندنشینان سازمان سینمایی بیم آن دارند که از دریچه انتخابات هیات مدیره پیش رو مدیرانی صنفی و مطالبه گر بیرون بیاید.»
با این وجود برخی اظهارات نشان داده است که باآنکه در دوره های گذشته چنین مساله ای در راه برگزاری انتخابات هیأت مدیره خانه سینما وجود نداشت و همراهی این نهاد صنفی در این دوره برمبنای قانون بوده، اماحالا که کار به تایید صلاحیت از جانب وزارت ارشاد رسیده اگر مدیران این وزارت خانه صلاحیت نامزدها را که چهره هایی با سابقه در سینما هستند تایید نکند، آیا باید در انتظار شروع یک دوره چالش برانگیز جدید میان دولت و خانه سینما باشیم؟
1401/05/06
13:40:00
5.0 / 5
551
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید