بازی اندروید

یک انصراف و چند نکته

یک انصراف و چند نکته

بازی اندروید: کناره گیری مسعود دلخواه از حضور در شورای سیاست گذاری چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر، یادآور این نکته است که شورای سیاست گذاری، موضوعی است که هر از گاهی با حاشیه هایی همراه بوده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، به فاصله اندکی پس از اعلام اعضای شورای سیاستگذاری چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر که از طرف محمود سالاری، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حکم خودرا دریافت کرده اند، مسعود دلخواه، یکی از اعضای این شورا، از حضور در آن کناره گیری کرد.
او با نگارش نامه ای، عنوان کرده به سبب همکاری خود با جشنواره ای دیگر و از آنجاکه عضو شورای سیاست گذاری آن جشنواره است و نیز به خاطر سفر و مشغله های دیگر، امکان حضور در شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر فجر را ندارد.
این مساله در حالی است که مدتی است مسعود دلخواه به عنوان دبیر جشنواره تئاتر شهرزاد انتخاب شده و با این جشنواره همکاری دارد و انصراف او از حضور در شورای سیاست گذاری جشنواره فجر که پس از اعلام اعضای شورا انجام شد، این ذهنیت را ایجاد کرد که او از اساس با بودن در شورای سیاست گذاری مشکلی نداشته ولی معین نیست چرا پس از اعلام رسمی اعضای شورا، از این همکاری منصرف شده است.
دلخواه البته تمایلی ندارد که افزون بر این نامه، توضیح بیشتری درباره کناره گیری خود اعلام نماید.
واقعیت این است که شورای سیاست گذاری، ترکیبی است که در خیلی از جشنواره ها وجود دارد. تلفیقی از چند هنرمند مورد اعتماد که سیاست های کلی جشنواره را هدایت کنند. در وضعیتی که جشنواره های ما اساسنامه ندارند، شورای سیاست گذاری می تواند دبیر جشنواره را در برگزاری بهتر این رویداد، یاری رساند اما نکته قابل تامل این است که اصولا شورای سیاستگذاری در طول سالهای قبل و در جشنواره های مختلف چقدر کارایی داشته است.
بطور معمول یکی از انتقادهایی که پس از اعلام اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره مطرح می شود، انتخاب کسانی است که برای حضور در این شورا دعوت شده اند.
این مساله البته بیشتر در جشنواره تئاتر فجر نمود دارد. عموما دبیر این جشنواره به جهت اهمیت این رویداد و با توجه به این که جشنواره فجر بیش از دیگر جشنواره ها در معرض دید است، سراغ گزینه هایی می رود که کمترین حساسیت را ایجاد کنند. بدین سبب دست دبیر برای انتخاب اعضای شورا چندان باز نیست. حال آنکه برخی از این گزینه ها، حتی با وجود پیشینه درخشان خود، کسانی هستند که در سالهای قبل کمتر در فضای تئاتر حضور داشته اند و با شرایط فعلی تئاتر کشور و مناسبات آن آشنایی لازم را ندارند. همین مساله سبب می شود که گاه نقدهایی دراین زمینه به وجود بیاید.
بنظر می رسد یکی از راه هایی که می تواند وجاهت بیشتری به شورای سیاستگذاری ببخشد، دعوت از هنرمندان جوان و فعال در کنار اعضای پیشکسوت است. جوانان به جهت بودن در فضای فعلی، بهتر می توانند دبیر را در بعضی تصمیم گیری ها یاری دهند و اعضای باسابقه تر نیز، تسلط بیشتری به سیاست های کلان فرهنگی کشور دارند.
با این همه از آنجائیکه بخش بزرگی از جامعه تئاتری، شورای سیاستگذاری را امری تشریفاتی و نه چندان موثر می دانند، بطور معمول دراین زمینه کمتر اظهار نظری صورت می گیرد.
با همین نگاه است که برخی از دبیران جوان که به نوآوری اعتقاد دارند، دلیلی نمی بینند که کسانی را به عنوان شواری سیاست گذاری انتخاب کنند. هادی حجاری فر، دبیر نوزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک هم از کسانی است که چنین باوری دارد و بنا بر این علاقه ای ندارد تا در این دوره از جشنواره، شورای سیاست گذاری تشکیل بدهد.
اما حساسیت خانواده تئاتر بیشتر در حوزه انتخاب هیات انتخاب متون و نیز هیات انتخاب آثار جشنواره ها دیده می شود. همان کسانی که در دهه های گذشته به عنوان بازخوان و بازبین آثار از آنان یاد می شد و یکی از دشواری های کار دبیر جشنواره، انتخاب گزینه هایی است که هم مورد تایید جامعه هنری باشند و هم مدیران فرهنگی را راضی نگه دارند.
از آنجائیکه در ترکیب اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر، جای هنرمندان جوان و فعال خالی است، بنظر می رسد کورش زارعی، دبیر این دوره از جشنواره باید در انتخاب اعضای هیات های انتخاب جشنواره، دقت نظر بیشتری داشته باشد.
این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که هنوز فراخوان این دوره از جشنواره منتشر نشده و این در حالیست که تنها 6 ماه تا زمان برگزاری چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر باقی مانده است.
منبع:

1401/05/08
18:33:37
5.0 / 5
623
تگهای خبر: جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید