بازی اندروید
رئیس هوشمندسازی حمل و نقل خبر داد؛

حضور شرکتهای دانش بنیان حوزه حمل و نقل در مناقصات شهرداری

حضور شرکتهای دانش بنیان حوزه حمل و نقل در مناقصات شهرداری

به گزارش بازی اندروید رئیس هوشمندسازی حمل و نقل ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته اظهار داشت: اقداماتی برای حضور شرکتهای حوزه حمل و نقل در مناقصات شرکت کنترل ترافیک را فراهم اوردیم.شهاب خدامرادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: حمل و نقل، یکی از ارکان توسعه اقتصادی کشورها شمرده می شود و توانایی و پیشرفت در این عرصه، نمادی از قدرت اقتصادی آن محسوب می شود.
رئیس هوشمندسازی حمل و نقل ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: از طرف دیگر رشد اقتصادی کشورها، تقاضای استفاده از سامانه های حمل و نقل را افزایش داده که این مساله در بیشتر موارد سبب بروز مشکلاتی در عملکرد سیستم حمل و نقل می شود.
وی با اعلان اینکه در بیشتر کشورهای پیشرفته، مبحث حمل و نقل جاده ای ازطریق یک وزارت خانه یا سازمان حاکمیتی بصورت مستقل راهبری می شود، اظهار داشت: اما در ایران مدیریت دو بخش حمل و نقل درون شهری و برون شهری توسط دو وزارت خانه مجزا – درون شهری با وزارت کشور و بین شهری با وزارت راه و شهرسازی _ انجام می پذیرد.
وی اظهار داشت: در کنار موارد مطرح شده، ذی نفعان مختلفی نظیر پلیس راهور، سازمان اورژانس کشور، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، شرکت های خودروسازی، شرکت های بیمه ای و بسیاری بازیگران دیگر در صنعت حمل و نقل نقش آفرینی می کنند.
خدامرادی با اعلان اینکه در این میان معاونت علمی هم با هدف حل مسائل و معضلات ترافیکی اقداماتی را به سرانجام رسانده یا درحال اجرای طرح هایی است، اظهار داشت: از طرف دیگر با توسعه تکنولوژی های جدید و گسترش استفاده از آنها، حمل و نقل شکل جدیدی به خود گرفته است.
خدامرادی اشاره کرد: ورود فناوری های مختلف و چندوجهی به حوزه حمل و نقل، باعث مطرح شدن سامانه های هوشمند حمل و نقل شده که راهکارهای مختلفی را برای مرتفع کردن طیف وسیعی از مشکلات حمل و نقل عرضه می کنند.
وی اشاره کرد: گستردگی حوزه حمل و نقل، در کنار معضلات کلان حوزه حمل و نقل نظیر هدررفت انرژی، اتلاف وقت کاربران و آمارهای مجروحان و کشته شدگان حوزه حمل و نقل، ضرورت استفاده از فناوری های پیشرفته و نوین را افزایش داده است. بدین منظور کشورهای مختلف دنیا، مبادرت به افزایش سرمایه گذاری در به کارگیری فناوری ها در بخش های مختلف حمل و نقل کرده اند.
خدامرادی مسئول هوشمندسازی حمل و نقل ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی اضافه کرد: در ایران هم شرکت های دانش بنیان و توانمند مختلفی در این عرصه مشغول به فعالیت هستند که بیش از ۲۰۰ مجموعه توسط گروه هوشمندسازی این ستاد شناسایی شده است.
رئیس هوشمندسازی حمل و نقل ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی اظهار داشت: باتوجه به رشد فزاینده استفاده از سامانه های هوشمند در رفع مسائل و معضلات حوزه حمل و نقل و ضرورت شناسایی راهکارهای علمی جهت رفع دغدغه های موجود در کشور همچون حمل و نقل و ترافیک، جایگاه وظایف این ستاد محسوب می شود.
وی اظهار داشت: اسناد بالادستی مختلفی در زمینه حمل و نقل در کشور تدوین شده است که می توان به طرح جامع حمل و نقل کشور، سند آمایش مراکز لجستیک کشور، برنامه راهبردی بخش حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران، راهبرد ملی ایمنی راه های کشور و سایر اسناد اشاره نمود که در تمامی اسناد به اهمیت مبحث هوشمندسازی حمل و نقل به عنوان راهکاری جامع و کاربردی در دست یابی به اهداف مقرر شده در بخش حمل و نقل کشور هستند.
وی اظهار داشت: همین طور در سند برنامه راهبردی بخش حمل و نقل کشور، از میان ۲۴ استراتژی تدوین شده، بعد از دریافت نظرات خبرگی فعالان و مسئولان حوزه حمل و نقل کشور، در نهایت برمبنای امتیاز تجمیعی هر استراتژی، هفت استراتژی برگزیده مشخص شده که در این میان استراتژی هوشمندسازی حمل و نقل به عنوان استراتژی نخست برگزیده شده است.
خدامرادی اضافه کرد: بدین منظور هم تا کنون طرح های ارزشمندی با راهبری این ستاد و با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان انجام و پیگیری شده است که از آن جمله می توان به پروژه هایی نظیر سامانه تماس اضطراری وسایل نقلیه جهت شناسایی بموقع سوانح به همراه اطلاعات دقیق از شدت و محل سانحه و ارسال اطلاعات به دستگاه های امدادی، سامانه رگولاتوری حمل و نقل بار جاده ای کشور با هدف یکپارچه سازی و رهگیری پروسه حمل و نقل بار و اتصال عرضه و تقاضا و جلوگیری از اختلال در نظام حمل و نقل بار کشور اشاره نمود.
رئیس هوشمندسازی حمل و نقل ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: همین طور تفاهم نامه ها و همکاریهای مختلفی میان این ستاد با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، وزارت کشور، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، پلیس راهور، شهرداری اصفهان، اتحادیه حمل و نقل همگانی کشور، و سایر مجموعه های دولتی و خصوصی جهت معرفی سامانه های حمل و نقل هوشمند، تدوین اسناد راهبردی و تعریف پروژه های عملیاتی مختلف با همکاری میان ارگان های مختلف انجام پذیرفته است.
وی با اشاره به همکاری با شهرداری اظهار داشت: ظرف کمتر از یک سال قبل ارتباطات خوبی با شرکت کنترل ترافیک تهران برقرار کردیم تا شرکتهای دانش بنیان در مناقصاتی که این ارگان برگزار می کنند شرکت نمایند.
رئیس هوشمندسازی حمل و نقل ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: ستاد هوشمندسازی شرکتهای دانش بنیان فعال در عرصه حمل و نقل را در جریان مناقصات قرار می دهیم.
وی اظهار داشت: شرکت کنترل ترافیک تهران تسهیلاتی را برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته تا سازوکار پذیرفته شدن پروژه ها را آسان تر بگیرند و مجموعه های دانش بنیان بتوانند در مناقصه شرکت نمایند و درنهایت محصولات ایرانی تولید شده توسط این شرکتها مورد بهره برداری قرار بگیرد.
به گفته خدامرادی، تا حالا ۱۵ مناقصه برگزار شده و شرکتهای دانش بنیان هم در آن حضور داشته اند.
رئیس هوشمندسازی حمل و نقل ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی اشاره کرد: بیش از ۱۶۰ شرکت دانش بنیانی که مورد تایید ستاد توسعه حمل و نقل هستند در این مناقصات شرکت کردند؛ این مناقصات همیشه درحال اجراست و خروجی آن مشخص نشده است.
وی اشاره کرد: بناست از محصولات ایرانی در شرکت کنترل ترافیک تهران مورد استفاده قرار بگیرد.


منبع:

1401/05/18
11:26:24
5.0 / 5
587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بازی اندروید