بازی اندروید
با اعلام معاونت علمی؛

بهره گیری از منابع انرژی تجدیدپذیر شتاب گرفت

بهره گیری از منابع انرژی تجدیدپذیر شتاب گرفت

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی را با ورود نوآوری و استفاده از انرژی های تجدید پذیر متحول کند.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با گسترش بحران جهانی انرژی در دهه های اخیر، توجه به این حوزه اهمیتی روز افزون یافته است. محدودیت و اختتام پذیری سوخت های فسیلی و همینطور نتایج زیست محیطی استفاده بی رویه از چنین منابع ارزشمندی، تلاش در جهت یافتن منابع انرژی نو و تجدید پذیر را ضروری می کند.
استفاده از این انرژی ها در جهان امروز یکی از ضرورت های جدی برای در امان ماندن محیط زیست و به دنبال آن زندگی انسان ها از لطمه انتشار گازهای گلخانه ای است که این مورد از به کارگیری سوخت های فسیلی برای تولید برق ناشی می شود.
ضرورت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر
انرژی های تجدیدپذیر با کاهش مصرف سوخت های فسیلی امکان استفاده از هوایی پاک و عاری از آلایندگی گازهای گلخانه ای را فراهم می سازد. میتوان گفت بیشتر کشورهای جهان به اهمیت و نقش منابع مختلف انرژی، بخصوص انرژی های تجدیدپذیر در تامین نیازهای حال و آینده پی برده و درحال توسعه و بهره برداری از این منابع لایزال، تحقیقات وسیع و سرمایه گذاری های اصولی هستند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می کند راه را برای ورود نوآوری ها به حوزه انرژی با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت هموار کند.
مرکز طرح های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت مبادرت به شناسایی و پشتیبانی از طرح های فناورانه این حوزه در بخش های اصلی انرژی فسیلی، انرژی های نو و تجدید پذیر، برق و نیروگاه کرده است.
از مجموع ۱۷ طرح حمایت شده از زمان شروع به کار مرکز طرح های کلان ملی فناوری، تمامی آنها در بازه زمانی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ مورد حمایت قرار گرفته اند. مجموعاً در حدود ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار به منظور پشتیبانی از طرح ها مصوب شده است که از این میزان رقمی در حدود ۳۸ میلیارد تومان سهم معاونت بوده است.
همچنین به خاطر پیشرفت پروژه و شاخصهای کلیدی عملکرد تعیین شده تا حالا اعتباری در حدود ۱۷ میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است و از مجموع ۱۷ طرح حمایت شده، بخش انرژی فسیلی با تعداد ۱۰ طرح، بیشترین تعداد طرح های مورد حمایت را به خود اختصاص داده اند.
بررسی نسبت توزیع ریالی نشان دهنده آنست که از مجموع ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش انرژی فسیلی با رقمی در حدود ۱۰۸ میلیارد تومان بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود مختص کرده است.
طرح های موفق فناورانه
از اولین طرح ها میتوان به سیستم تولید هم زمان برق و حرارت CHP در سال ۱۳۹۲ اشاره نمود که مجری آن شرکت مهندسی توسعه انرژی شهر پایدار و در طبقه بندی انرژی های نو و تجدید پذیر بود که خاتمه یافته است.
تولید هم زمان برق و حرارت می تواند علاوه بر افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت، موجب کاهش انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای شود. در این مدل از انرژی گرمایی تولیدی بعنوان منبع انرژی در پروسه تولید قدرت استفاده می شود.
توربین انبساطی ۵۰۰ کیلوواتی شرکت برنا توربین یزد آذر و کولر هیبریدی شرکت بنیان توسعه صنعت و انرژی از طرح های درحال اجرا هستند که حوزه طبقه بندی آنها نیز انرژی های نو و تجدید پذیر است.

1401/05/19
11:25:03
5.0 / 5
678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید