بازی اندروید

اصفهان شرط های برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفته است؟

اصفهان شرط های برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفته است؟

به گزارش بازی اندروید، دبیر جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان اطلاع داد که شرایط سازمان سینمایی برای میزبانی این رویداد شهرداری اصفهان و سایر شهرهای متقاضی اعلام شده و فعلاً شهردار اصفهان کلیات این شرایط اعلامی را پذیرفته است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، چندی پیش نشست هایی تخصصی برای صدمه شناسی جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان و هم محل برگزاری این رویداد بین المللی در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شده بود که جواد هاشمی بعنوان یکی از حاضران این نشست ها نسبت به میزبانی اصفهان در دوره های اخیر انتقاد داشت. این مساله گمانه زنی برای تغییر شهر محل برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان را که به هر حال با نام اصفهان گره خورده، بیشتر کرد ولی با مذاکره های اخیر به نظر می آید فعلاً خبری از جابجایی این جشنواره نیست، هرچند شروط اعلام شده از سوی سازمان سینمایی هم خبری نشده است.
سید مهدی جوادی در جلسه هماهنگی سی وپنجمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان که با حضور نماینده شهرداری اصفهان برگزار شد، ضمن تشریح مدل برگزاری جشنواره سی وپنجم بر ضرورت حمایت همه دستگاه ها و نهادها از سینمای کودک تاکید کرده و گفته است: برای دوره سی وپنجم، ناظر به اتمام دوره چهارساله تفاهمنامه با شهرداری اصفهان و همینطور نگاههای جدید سازمان سینمایی، شرایطی برای میزبانی داشتیم که به شهرداری اصفهان و سایر شهرهای متاقضی اعلام شد، اما به دلیل سبقه برگزاری این جشنواره در اصفهان بی گمان تمایل داشتیم این جایگاه و اولویت برای اصفهان حفظ شود. شهردار اصفهان هم کلیات این شرایط اعلامی را پذیرفته اند.
او اضافه کرد: در مورد جزئیات امروز جمع بندی هایی خواهیم داشت که در صورت حصول نتیجه به سمت توافق نهایی پیش خواهیم رفت. البته در طرح ریزی جشنواره حتما بر استفاده حداکثری از ظرفیت همه استان ها تاکید داریم.
بر اساس گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، مدیرعامل این بنیاد ضمن اشاره به فیلمنامه هایی که در حوزه کودک و نوجوان به این بنیاد عرضه شده است اظهار داشت: از آغاز سالجاری مجموع فیلمنامه های قبلی و تازه عرضه شده در این عرصه را با دقت و توسط کارشناسان و مشاوران مختلف بررسی نموده ایم که از مجموع حدود ۲۰ فیلم نامه، تنها کمتر از پنج فیلمنامه موفق به کسب شاخصهای فارابی شدند.
او با اشاره به اینکه در بررسی فیلم نامه ها، هم ساختار وهم محتوا مهم می باشد، اضافه کرد: ما در سینمای کودک و نوجوان علاوه بر این که با ضعف فیلم نامه مواجه هستیم، کارگردانان با سابقه هم به نسبت گذشته، دیگر کمتر تمایل به فیلم سازی در این عرصه دارند.
جوادی با بیان دغدغه های درست و به جای فیلمسازان حوزه کودک و نوجوان در نبود حمایت های لازم در عرصه سینمای کودک، ضمن تاکید بر ضرورت کمک و همراهی تمامی نهادهای متولی در جهت احیای سینمای کودک و نوجوان اظهار داشت: تحقق این امر در گرو تغییر نگاه و رویکرد همه دستگاههای متولی امر، در مهم و جدی گرفتن سینمای کودک و نوجوان است. فعالان و دغدغه مندان سینمای کودک و نوجوان از شرایط حاکم بر این حوزه گله مند هستند و گله ی آنها هم بحق است. نباید فراموش کرد حتی به لحاظ ظرفیت سنجی سینمای ایران هم متاسفانه این گونه از سینما همواره در اولویت های چندم در بودجه ها و برنامه ها بوده و سال به سال از بودجه و توجهات آن کاسته شده است اما ما با همه این محدودیت ها در دوره جدید توجه ویژه تری به این عرصه داریم، گرچه فاصله وضعیت موجود تا وضع مطلوب بسیار زیاد است و باید تلاش ها را مضاعف نماییم.
مدیرعامل فارابی ضمن اشاره به این که جشنواره می بایست مولد و در راه توسعه و ارتقا کمی - کیفی سینمای مخاطب محور و متعالی کودک و نوجوان باشد، اظهار داشت: برگزار کردن جشنواره به هر قیمت و ساخت فیلمهای جشنواره ای که حتی اکران مجانی آنها هم نمی تواند مخاطب را به سالن های سینما بکشاند کار دشواری نیست و با یک سهل گیری می شود آمار خوبی از این دست تولیدات ایجاد کرد، که نتیجه آن جز یک عدد برای رسانه ها و گزارش برای بایگانی نخواهد بود. اما چنین جشنواره هایی و چنین تولیداتی هیچ عایده ای برای سینما ومخاطبان کودک و نوجوان نخواهد داشت.
جوادی اضافه کرد: ما نسبت به محصولی که مقرر است در سبد مصرف فرهنگی کودکان مان قرار گیرد حساس هستیم و با وسواس عمل خواهیم کرد و ازاین رو سهل انگارانه از کنار فیلم نامه ها و آثار نخواهیم گذشت، در عین حال چترحمایتی فارابی از تولید آثار سینمایی کودکان و نوجوانان گسترده، جدی و فراگیر است، ولی شرط ورود به این چتر، متن و فیلم نامه خوب است. ما در پشتیبانی از تولید آثار، متن فیلمنامه و توان عوامل تولید را ارزیابی می نماییم و با فرامتن، حواشی، توصیه، ادعا و فشارها کاری نداریم. بزودی همزمان با بیان فراخوان جشنواره، فراخوان پشتیبانی از آثار سینمایی کودک و نوجوان و شاخصهای حمایتی خویش را هم اعلام خواهیم کرد.
مدیرعامل فارابی در انتها این نشست ضمن اشاره به طراحی ساز و کار حمایتی از تولیدات کودک و نوجوان همزمان با جشنواره سی وپنجم، از تشریح مکانیزم سازوکار حمایتی جدید تولیدات کودک و نوجوان همزمان با برگزاری جشنواره اطلاع داد. این نشست در جهت نشست های برنامه ریزی جشنواره سی وپنجم در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد که محوریت آن بررسی شرایط میزبانی شهر اصفهان بود.
منبع:

1401/06/07
23:40:26
5.0 / 5
544
تگهای خبر: تولید , جوانان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید