بازی اندروید
رییس سازمان انرژی اتمی:

سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به 20 درصد می رسد

سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به 20 درصد می رسد

به گزارش بازی اندروید، رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: توسعه نیروگاه های اتمی و تولید برق هسته ای از اهداف حوزه فناوری هسته ای ست که در نظر داریم سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور را به 20 درصد برسانیم.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی سازمان انرژی اتمی، محمد اسلامی اظهار داشت: حالا شاهد تقابل در حوزه پیشرفت های حوزه تکنولوژی های جدید و پیشرفته میان قدرت های جهان هستیم و باید دانست که دنیای آینده بصورت بسیار پرشتاب به سمت پیشرفت های حوزه فناوری حرکت می کند.

وی ادامه داد: متأسفانه شاهد ذهنیت درستی از این حوزه نیستیم و اینگونه پنداشته می شود که صنعت هسته ای و مراکز وابسته آن مراکزی امنیتی و با حفاظت شدید هستند و دشمن نیز بدنبال تقویت این ذهنیت است و تلاش می کند با القا ترس، ناامیدی و مزاحمت به عنوان ابزارهای کاربردی خود؛ مانع حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه ممنوعه قدرت جهانی شوند.

معاون رییس جمهور اظهار داشت: حتی این رویکرد در آژانس نیز مشاهده می شود. در این سال ها با القای ترس و سلب اعتمادبه نفس بدنبال تضعیف روحیه بودند؛ بدین سبب در نظر داریم تا القای امید و باور جمعی را در کشور نهادینه نماییم.

به دنبال سیاست درهای باز هستیم

وی تاکید کرد: ما خواهان ایجاد فضایی باز هستیم و سیاست درهای باز را دنبال خواهیم کرد و خوشبختانه مقدمات اجرای این سیاست فراهم شده است؛ در این راه باید توجه داشت که تحقیقات باید نتیجه گرا بوده و دارای برنامه مدون و با سازوکار مشخص باشیم و بصورت تحول گرا و تحول آفرین امور را پیش ببریم.

وی تاکید کرد: سیاست درهای باز و نوآوری های جدید را در اولویت برنامه های خود قرار داده و اهداف کمّی تعیین کرده ایم که باید به سمت تحقق آنها گام برداریم.

اسلامی اظهار نمود: برای نیل به اهداف موردنظر در یک سال قبل اسناد راهبردی مختلفی را تهیه و تدوین کردیم و به موارد مهمی توجه شد و می خواهیم خدمات مختلفی را در زمینه فناوری هسته ای ارائه نماییم که توسعه نیروگاه های اتمی و تولید برق هسته ای یکی از این موارد است که در نظر داریم سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ درصد برسانیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های سازمان استفاده از توان و پتانسیل فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با صنعت هسته ای است، برای اینکه معتقدیم نباید جریان علم را حبس کرد بدین سبب در افق ۲۰ ساله در نظر داریم تا بستر جذب نیروهای متخصص را فراهم سازیم.

معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد: این رویداد، نقطه عطفی برای توسعه تکنولوژی های جدید به حساب می آید و این فرصت را باید به فال نیک گرفت و در این حوزه متعهد می شویم تا نسبت به تبادل فناوری ها و استفاده از دانش بومی اقدام نماییم.

لزوم توجه به اقتصاد هسته ای

اسلامی اظهار داشت: باید فاصله میان ایده و تولید و تبدیل آن به محصول را کوتاه نماییم.

وی افزود: موضوع مهم در این زمینه؛ اقتصاد هسته ای و کسب منابع مالی است و باید توجه داشت برای تامین منابع مالی نمی توان منتظر ماند، برای اینکه استفاده از تکنولوژی های جدید می تواند بسترساز جذب درآمد شود.

وی توضیح داد: اولین نیروگاه اتمی کشور معادل ۵۲ میلیارد کیلووات برق تولید کرده و سبب صرفه جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت شده و به عبارت بهتر در این زمان توانسته دو برابر سرمایه گذاری انجام شده برای ساخت این نیروگاه؛ درآمد کسب کند؛ با عنایت به این نتیجه ساخت نیروگاه های اتمی را در دستور کار قرار داده ایم و تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای را هدف گذاری کرده ایم.

اسلامی تاکید کرد: با عنایت به توان و پتانسیل بسیار عالی در این حوزه، می خواهیم تا کشور را به قطب طراح و سازنده نیروگاه اتمی تبدیل نماییم.

این رویداد نقطه شروع همکاری با دانش بنیان هاست

رییس سازمان انرژی اتمی همین طور در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی های شرکت های دانش بنیان در جمع خبرنگاران اظهار نمود: سازمان انرژی اتمی ایران با عنایت به برنامه افق ۲۰ ساله ای که در قالب سند جامع تدوین کرده باید خودرا با تحولی نوین همراه سازد و در این راه و برای پیشبرد و تحقق اهداف خود باید بتواند همه استعدادها و ظرفیت های ملی را به خدمت بگیرد.

مهندس اسلامی افزود: امروز اولین رویداد را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار کردیم که این رویداد در زمینه انرژی، لیزر و فوتونیک و توسعه کاربرد پرتوها بود.

وی تاکید کرد: بنده اطمینان دارم این رویداد نقطه شروع بود و حدود ۴۰ شرکت دانش بنیان در این مرکز حضور داشتند و تبادل فناوری با سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفت و با عنایت به هدف بلندمدتی که برای خود تعریف کرده ایم، در آینده این تعداد را چند برابر خواهیم کرد.

اسلامی درباره ی ظرفیت های فناورانه ارائه شده در این نمایشگاه توضیح داد: ظرفیت های ارائه شده واقعاً امیدوارکننده بود، برای اینکه جوانان نخبه و مستعد موجب افتخار هستند و حیف است به این دانشمندان جوان توجه نشود، ما باید مسیر را برای تعالی این عده باز نماییم بدین منظور امسال در سند تحقیق و توسعه؛ هر آنچه بصورت فشار علم یا کشش تقاضا از نظر جریان تحقیقات نتیجه گرا وجود دارد را در اولویت قرار داده ایم.

وی افزود: برای تحقق این مهم در ۱۰ پژوهشکده فعال یا مراکز تحقیقاتی فعال سازمان، ده ها پروژه تعریف شده که سرریز این طرح ها هم برای سایر بخش ها و هم جذب دستاوردهای دانش بنیان ها در سازمان انرژی اتمی بصورت توأمان خواهد بود که گام بزرگی به حساب می آید.
معاون رییس جمهور درباره ی روند تجاری سازی این صنعت توضیح داد: یک زمانی همه احساس می کردند که لیزر فقط کاربرد خاصی دارد، اما حالا لیزر در همه رشته ها و سرفصل ها کاربرد دارد و ایفای نقش می کند و ۲ ماه قبل مرکز تبادل فناوری لیزر را با حضور معاون محترم علمی و فناوری رییس جمهور ایجاد کردیم و امروز لیزر درحال درنوردیدن مسیری است که درگذشته کسی تصور نمی کرد به این مرز برسد. همین طور این مساله در حوزه توسعه کاربرد پرتوها که دامنه وسیعی را شامل می شود، صدق می کند، برای اینکه تا حالا کمتر به این مساله پرداخته شده است درحالی که پرتوها در همه زمینه ها، رشته ها و همین طور صنایع مختلف می تواند ایفای نقش کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چند نیاز فناورانه را در سازمان انرژی اتمی می توان با استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها پاسخ داد؛ اظهار داشت: ۲۷ مسئله را همکاران ما ارائه کرده اند و شرکتها نیز ایده ها و یا دستاوردهای خودرا حالا شرح داده اند و برای ما مهمست که در چرخه نوآوری بتوانیم پروسه تبدیل ایده به محصول را کوتاه نماییم تا قادر باشیم با شتاب بیشتری حرکت نماییم بدین سبب در نظر داریم دوره انتظار را برای مراکز، دستگاه ها و سامانه ها کوتاه نماییم.

در این رویداد همین طور نمایشگاهی از توانمندی های شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در این عرصه های تکنولوژی های جدید نظیر انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها در محل صندوق نوآوری برپا شد و در جریان این تبادل فناوری نیز ۳۹ شرکت همچون ۲۹ شرکت دانش بنیان، در بخش نمایشگاهی، توانمندی های همسوی خود با نیازهای فناورانه را ارائه کردند و در جلسات B۲B حاشیه رویداد به مذاکره با شرکت های تابعه سازمان انرژی اتمی پرداختند.


منبع:

1401/06/16
10:50:49
5.0 / 5
721
تگهای خبر: بدن , تكنولوژی , تولید , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید