بازی اندروید

پیشنهاد خزاعی به وزیر ارشاد سوریه چه بود؟

پیشنهاد خزاعی به وزیر ارشاد سوریه چه بود؟

به گزارش بازی اندروید، محمد خزاعی در دیدار با وزیر ارشاد سوریه اظهار داشت: پیشنهاد من بعنوان رئیس سازمان سینمایی ایران برای سینمای سوریه، استفاده از ظرفیت آموزشی، تولید مشترک و تجهیزات زیر ساخت هاست.


نشست وزیر فرهنگ کشور سوریه و هیات همراه با محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و مسؤلان سینمایی ایران ظهر امروز دوشنبه ۲۱ شهریورماه در موزه سینما برگزار شد.
به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی موزه سینمای ایران، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در ابتدای این مراسم اظهار داشت: دیدار امروز ما همزمان با روز ملی سینما در ایران است، روز ملی سینما روز بسیار بزرگ و مهمی برای مردم و سینمای ایران به حساب می آید و خوشحالم که امروز سینما، بهانه ای برای دیدار و گفتگوی ما شد.
وی با اشاره به اینکه روابط ما با سوریه روابط تاریخی و فرهنگی است، افزود: این روابط در ارتباط با دوران جنگ نمی گردد و پیش از آن هم روابط فرهنگی و سینمایی با کشور سوریه داشته ایم. من سال ها قبل درجشنواره دمشق حضور داشتم و از نزدیک با سینمای سوریه آشنا شدم.
خزاعی با اشاره به اینکه "شناخت کاملی در رابطه با سینمای سوریه دارد و کارگردان های خوب سوری را می شناسد"، تصریح کرد: جدا از بحث سینما که وجه اشتراک ما برای تشکیل این جلسه است ما یک وظیفه بزرگتری هم در برابر منطقه داریم. امروز مشکل کشورهای منطقه در نوع روایت های غربی است که به ما تحمیل شده است. شاید به علت کم کاری کشورهای منطقه، اتفاقات سوریه، عراق و حملات داعش از دید غربی ها به شکل دیگری برای مردم در چارچوب فیلم و گزارش تهیه شده است.
رئیس سازمان سینمایی بیان داشت: در واقع اگر برنامه ریزی جدی و صحیح در رابطه با نوع روایت این جنگ و مقاومت کشورها صورت نگیرد، مغلوب فضای رسانه ای و سینمایی غرب خواهیم شد. ما نسبت به مردم کشور خود و کشورهای منطقه مسئول هستیم و برای این مسئولیت کار فرهنگی انجام می دهیم. در سینمای ایران هرگونه کمکی که به شنیده شدن صدای مردم مظلوم سوریه، عراق، لبنان وفلسطین و دیگر کشورهای منطقه منجر شود، مورد حمایت قرار می دهیم.
خزاعی بیان نمود: بزرگترین موسسه سینمایی خاورمیانه در ایران است و هنرجویان آموزش داده شده در این موسسه به بیشتر از هزار نفر در سال می رسند. در کشور ایران موسسات مختلفی داریم که یکی از آن موسسه انجمن سینمای جوان است که به آموزش فیلمسازی و تولید فیلم کوتاه می پردازد. در حوزه تخصصی در انیمیشن و مستند هم موسسه بزرگ و حمایتی داریم که از فیلمسازان حمایت می کنند.
وی افزود: موسسه دیگری هم تحت عنوان "سینماشهر" وجود دارد که تجهیز زیرساخت ها و ساخت سالن سینما را بر عهده دارد. همینطور موسسه ملی سینمای ایران و بنیاد سینمایی فارابی هم هستند که سالانه ۲۵ فیلم را به صورت مستقیم و مشارکتی به تولید می رساند. در ایران ۳شهرک بزرگ سینمایی فعال داریم و بیشتر از ۶۰ جشنواره در سال برگزار می نماییم که معتبرترین آنها جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم کودک و نوجوان، جشنواره فیلمهای مستند و جشنواره فیلم کوتاه و جشنواره انیمیشن هستند که در سطح دنیا شناخته شده و از جایگاه ویژه ای برخور دارند.
خزاعی افزود: پیشنهاد من بعنوان رئیس سازمان سینمایی ایران برای سینمای سوریه استفاده از ظرفیت آموزشی، تولید مشترک و تجهیزات زیر ساخت هاست. ما با کشورهای عراق، لبنان و دیگر کشورهای منطقه مقاومت تفاهمنامه مشترک داریم و علاقمند به برگزاری جشنواره ای با موضوعات منطقه در کشورهای مختلف هستیم از شما هم برای حضور در این جشنواره دعوت می نماییم و می خواهم با ما همراه باشید.
رئیس سازمان سینمایی همینطور اظهار داشت: سینما همانطور که می تواند مدافع مظلومان کشورهای مختلف و ملت ها باشد، قدرت مقابله با بی عدالتی جهانی را هم دارد. من معتقدم شکل گیری جبهه متحد تصویری در منطقه برای حفظ هویت های ملی، فرهنگی و تاریخی ملت های منطقه ضروریست.
وی با اشاره به اینکه کشورهای منطقه می توانند با روایت های درست و صحیح در مقابل تحریفات رسانه های غربی ایستادگی کند، اضافه کرد: جامعه امروز، جنگ روایت ها است پس شایسته است که روایت واقعی فرهنگ و تاریخ سرزمین خویش را به جهان انعکاس دهیم.
در ادامه لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه هم اظهار داشت: تعداد متقاضیان ورود به حوزه سینما در کشور سوریه بیشتر از ۱۵۰۰ نفر است اما ما توانایی آموزش بیشتر از ۲۵ نفر را نداریم و این حجم از تقاضا نشان از میل و رغبت بیش از اندازه در میان جوانان سوری است.
وی افزود: در وزارت فرهنگ سوریه می خواهیم فرهنگ سینما را از سنین خردسالی به کودکان آموزش دهیم و در تمام کشور سوریه مراکز فرهنگی داشته باشیم تا تعداد زیادی هنرآموز را به سینمای کشورمان معرفی نماییم.
وزیر فرهنگ سوریه اضافه کرد: همه ما نسبت به ریشه دار بودن و اهمیت سینمای ایران آگاه هستیم و می دانیم که سینمای ایران یک سینمای پرافتخار است. قصد ما ارتقا بخشیدن سینمای سوریه از نظر اقتصادی می باشد.
لبانه مشوح از حمایت سینمای ایران از سوریه ابراز امیدواری کردو اظهار داشت: ایران همیشه برای ما دوست، پشتیبان و یاور بوده است و خوشحال می شویم از سینمای ایران برای رسیدن به هدف تجاری شدن سینمای سوریه استفاده نماییم و شاید مناسب باشد برای شروع، یک فیلم مشترک با یکدیگر بسازیم.
وی با اشاره به اینکه آموزش جوانان علاقمند سوری دغدغه فکری ما در این کشور است، عنوان کرد: ما از هر گونه همکاری در زمینه فیلمنامه نویسی، آموزش، تدوین، گریم و... استقبال می نماییم و آموزش این جوانان را میتوان با کمک فیلمسازان ایرانی در سوریه انجام داد، البته این نوع همکاری ها تا حدی با رایزن فرهنگی ایران در سوریه انجام شده اما نیازمند پشتیبانی شما بعنوان رئیس سازمان سینمایی ایران است.
لبانه مشوح اضافه کرد: طرحی برای ساخت شهرک سینمایی در سوریه داشتیم اما جنگ آرزوهای ما را نابود کرد. در شانزدهم سپتامبر۲۰۲۲ جشنواره فیلم مقاومت در سوریه را خواهیم داشت. سینما باید انسان ساز باشد و اندیشه مقاومت را تقویت کند و انسان ها را نسبت به سرزمین خود علاقمند کنند. هدف سینما برای ما خدمت به اندیشه استراژیک فرهنگی و مقاومت است. موسسه دولتی سینمای سوریه امکانات ضعیفی دارد و ما تنها موفق به تولید ۵ فیلم در سال می شویم و در نهایت ۲۰ فیلم توسط جوانان فیلم اولی ایجاد می شود.
وی در انتها بیان نمود: تمایل به ساخت سالن سینما و بازسازی سینما در سوریه داریم و طبیعتا دولت سوریه نمی تواند به تنهایی اینکار را انجام دهد، ما از شما می خواهیم در این راه همراه ما باشید.
در انتهای این دیدار وزیر فرهنگ سوریه و هیات همراه از تالارها و بخش های مختلف موزه سینمای ایران بازدید کردند.
در این نشست افرادی همچون محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینمای ایران، سید صادق موسوی مدیرکل دفتر امور جشنواره ها و همکاریهای بین الملل سازمان سینمایی، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی و... حضور داشتند.
همچنین از کشور سوریه افرادی همچون لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه، باسل الخطیب کارگردان مشهور و بین المللی سوریه، نهی ونوس، مدیر دفتر وزیر، ندی الحسینی مدیریت برنامه ریزی و همکاریهای بین المللی، جونی ضاحی مدیر دفتر رسانه های وزارت فرهنگ، یامن صفا روابط عمومی، بسام دیوب مدیریت آموزش بزرگسالان و توانمندسازی اجتماعی، محمدعلیکیانی، مدیرکل محترم همکاریهای فرهنگی و هنری و امور ایرانی ها خارج از کشورسازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، حسینی کارشناس سوریه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید حمیدرضاعصمتی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق هم حضور داشتند.1401/06/21
22:39:16
5.0 / 5
700
تگهای خبر: آموزش , تولید , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بازی اندروید