بازی اندروید

استاد علی حاتمی و محمد علی کشاورز که ناشناخته مانده

استاد علی حاتمی و محمد علی کشاورز که ناشناخته مانده

به گزارش بازی اندروید، دکتر مهدی فروغ، استاد هنرمندانی همچون علی حاتمی و محمد علی کشاورز را هم ردیف سِر لارنس اولیویه و ریچارد برتون می دانند ولی او چهره ای است که در ایران خودمان کمتر معرفی شده و بخصوص نسل جوان به ندرت او را می شناسند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، او زاده آبان سال ۱۲۹۰ و موسس دانشکده هنرهای دراماتیک است که بعدها به دانشگاه هنر و اداره هنرهای دراماتیک تفکیک شد. پایه گذاری این دانشکده، ترجمه بخش مهمی از آثار ادبیات نمایشی جهان، تاسیس رشته نمایش عروسکی، تنها بخشی از توانایی های این هنرمند است که در نواختن ویولون هم مهارتی چشم گیر داشته و تسلطش به ادبیات فارسی و بخصوص شاهنامه فردوسی، انکار نشدنی است.
بعضی از دانشجویانش در گفتگوهای غیررسمی گفته اند که او جزو استادانی بود که به شایستگی در جایگاه مدیریت یک دانشکده هنری قرار گرفت و همواره محیط دانشگاه را به محیطی امن برای فعالیت دانشجویان تبدیل کرد. او با تلاشهای خود توانست برای دانشجویان امکاناتی همچون کم هزینه کردن تحصیل، سفرهای بسیار ارزان به خارج از کشور، لباس ورزشی مناسب برای تمرین تئاتر و... فراهم آورد. علاوه بر آن بهترین استادان ادبیات، جامعه شناسی، شمشیربازی و... را برای تدریس دعوت کرد تا دانشجویان این دانشکده از هر نظر آموزش های لازم را دریافت نمایند.
این نوشتار به انگیزه زادروز این هنرمند و چهره دانشگاهی در ایسنا منتشر می شود. در این مطلب بخشی از خاطرات حمید سمندریان، هنرمند و استاد تئاتر را از همکاری اش با مهدی فروغ مرور می نماییم و در ادامه با عادل بزدوده، هنرمند شناخته شده تئاتر عروسکی که دهه ۵۰ در دانشکده هنرهای دراماتیک در رشته نمایش عروسکی تحصیل کرده، به گفتگو می نشینیم.
حمید سمندریان پس از اینکه تحصیلاتش را در آلمان به پایان رساند، تصمیم قطعی اش را گرفت و با وجود همه امکاناتی که در آن کشور برایش فراهم می شد، می خواست به میهن خودش بازگردد.
پیش از بازگشت او، پدرش به وزیر وقت فرهنگ و هنر نامه ای نوشت و وزیر هم او را به دکتر فروغ ارجاع داد. مهدی فروغ، رئیس اداره هنرهای دراماتیک به سمندریانِ پدر گفت برای پسرتان بنویسید ما در ایران تئاتر داریم، تلویزیون داریم و از ایشان حمایت می نماییم.
تصویری دیگر از مهدی فروغ

1401/08/29
15:18:31
5.0 / 5
442
تگهای خبر: آموزش , بازی , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید