بازی اندروید

بازگشایی سینماهای باغ کتاب در انتظار دستور زاکانی

بازگشایی سینماهای باغ کتاب در انتظار دستور زاکانی

بازی اندروید: زندگی به دوران پیش از کرونا بازگشته و تمامی محدودیت های کرونائی حذف شده اند؛ اما هنوز سینماهای مجموعه باغ کتاب که از زمان کرونا تعطیل شده بودند، در سایه اختلافات بسته هستند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، پردیس سینمایی باغ کتاب از بزرگ ترین پردیس های سینمایی کشور و جزئی از مجموعه باغ کتاب است. این پردیس دارای ۱۰ سالن نمایش مجهز و گنجایش ۱۳۰۰ نفر در مجموع را دارد که امکان پخش و اجرای چندین فیلم و تئاتر به طور هم زمان را نیز داراست. از مزیت های پردیس سینمایی باغ کتاب تهران می توان به سیستم صوت دالبی ساراند و تصویر دیجیتال مطابق با استانداردهای جهانی اشاره نمود و همین خاصیت سینماها سبب شد که روزانه سالن های سینمایی باغ کتاب میزبان هزاران نفر باشد، اما با شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت های کرونایی، این سینماها نیز به مانند سایر مراکز تجمعی تعطیل شد؛ حالا با گذشت نزدیک بیش از دو سال و نیم با فروکش کردن محدودیت های کرونایی هنوز این مجموعه بازگشایی نشده است.
این عدم بازگشایی و آینده مبهم سبب شد که احمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ۲ بار در صحن علنی شورا به این تعطیلی اعتراض کند و حتی در گفت وگویی با ایسنا تاکید کند که در مورد سینماهای باغ کتاب از روز اولی که به شورا آمدیم این مساله را به جد پیگیر هستیم؛ اما گره ای از دوره قبلی مدیریت شهری، پیش آمده است چراکه سینماها در قالب پروژه مشارکتی تولید شده بود.
وی می افزاید: قرار بود در زمان مشخص، پیمانکار از این سینماها بهره برداری کند که متأسفانه با شروع دوران کرونا و اعمال محدودیتها اشکالاتی در نحوه بهره برداری از سینماها ایجاد می شود.
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در مورد مدت زمان بهره برداری سرمایه گذار از این مجموعه سینمایی به سبب محدودیت های کرونایی و تعطیلی سینماها، اختلاف نظری میان سرمایه گذار، سازمان املاک و سازمان بازرسی شهرداری تهران پیش آمده است، ادامه می دهد: امید است شهرداری تهران این مساله مهم را در دستور کار حل قرار دهد و من تا حالا چند مرتبه در این خصوص تذکر دادم و لازم است هرچه سریعتر این ۹ سینما در اختیار مردم قرار گیرد و انتقاد ما به معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران این است که هنوز این مشکل حل نشده است.


بازگشایی سینماهای باغ کتاب معطل ۵ میلیارد تومان
با وجود این انتقادات بازهم بازگشایی سینماهای باغ کتاب به تابستان نرسید و این مسئله سبب شد تا گفت وگویی با محمد مویدی مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهردار تهران در مورد چرایی عدم بازگشایی داشته باشیم که از عدم پرداخت مطالبه ۵ میلیارد تومانی خبر می دهد و به ایسنا می گوید: در دوره مدیریت شهری گذشته توان پرداخت حدود پنج میلیارد تومان مطالبه پیمانکار ساخت سینماها وجود نداشته است، به طوریکه طی قراردادی که ابهامات مختلفی به همراه داشته، بهره برداری مجموعه سینماهای باغ کتاب به همان پیمانکار سازنده آن واگذار می شود و دی ماه سال ۱۳۹۹ نیز قرارداد بهره برداری به انتها رسید.
به گفته مویدی، وجود مشکلات و ابهامات در قرارداد و نحوه انعقاد آن و همچنین اختلافات مختلف میان سازمان املاک شهرداری، شرکت نشر شهر و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی با بهره بردار که زمینه ورود سازمان بازرسی کل کشور را نیز در همان دوره مدیریت شهری فراهم می آورد، در نهایت منجر به تعطیلی سینماهای باغ کتاب می شود.
وی ادامه می دهد: بتازگی باتوجه به دستور شهردار تهران درباره ی ی واگذاری کامل مجموعه باغ کتاب به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، در امتداد ایجاد مدیریت یکپارچه در آن مجموعه و ارتقای سطح کیفیت خدمات، مجموعه سینماها به همراه پیمانکار بهره بردار به آن سازمان واگذار می شود تا به صلاحدید و طبق برنامه های آتی پیش بینی شده ؛ آماده خدمات رسانی به شهروندان شود.

توپ عدم بازگشایی سینماها در زمین کیست؟
محسن جلالی فراهانی مدیرعامل باغ کتاب نیز در مورد آخرین وضعیت سینماهای باغ کتاب در گفت وگویی با ایسنا، با بیان اینکه هنوز توپ سینماهای باغ کتاب در زمین این مجموعه و سازمان فرهنگی و هنری نیفتاده است، توضیح می دهد: با ورود سازمان بازرسی و دستور شخص شهردار تهران به موضوع سینماهای باغ کتاب، قرار شد تا مدیریت این مجموعه از شرکت توسعه فضاهای فرهنگی به باغ کتاب که زیر مجموعه سازمان فرهنگی هنری است، منتقل شود؛ اما هنوز این مهم به طور کامل انجام نشده است و هنوز اختلاف حساب هایی که میان شرکت توسعه فضای فرهنگی و پیمانکار سینماها بوده، تعیین تکلیف نشده است، هرچند که مسئولان شرکت توسعه به ما می گویند سینماها را با همین شرایط تحویل بگیرند، اما نمی توانیم قرارداد باز یک سازمان دیگر را آنهم بدون تعیین تکلیف تحویل بگیریم.
وی بیان می کند: بررسی ها نشان داده است که به سبب اعمال محدودیت های کرونایی و تعطیلی سینماها، هشت ماه و نیم از زمان قرارداد پیمانکار باقی مانده و باید این مدت مشخص را از سینماها بهره برداری کند که مایل به انجام این کار نیست.
وی در مورد خاک خوردن سینماها می افزاید: ما با برنامه ریزی های انجام شده اهتمام داریم از سانت به سانت باغ کتاب به نفع مردم استفاده کنیم؛ اما در مورد سینماهای باغ کتاب باید بگویم که این مساله از حدود اختیارات ما خارج است و تا اختلافات و خرده حساب های بین شرکت توسعه فضای فرهنگی و پیمانکار تعیین تکلیف نشود، نمی توانیم سینماها را تحویل بگیریم. هرچند که اگر شهردار تهران رسما طی نامه ای به ما ابلاغ کند که آقای باغ کتاب، این سینماها تحویل شما، ما برای بازگشایی سینماها حتما اقدامات لازم را انجام می دهیم که البته هنوز این مساله به ما ابلاغ نشده است.

همت برای حل مشکل سینماهای باغ کتاب
با اینکه در ابتدای شهریور ماه سال جاری مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهردار تهران خبر از حل مشکلات و آمادگی برای خدمت رسانی می دهد اما تا لحظه ارسال این گزارش در ۱۷ آذر ماه هنوز مشکلات مجموعه سینمایی باغ کتاب حل نشده و کماکان بسته هستند. هرچند که علیرضا نادعلی رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در گفت و گو با ایسنا، اعلام می کند که این مسئله در شهرداری تهران در حال پیگیری است؛ اما برخی از موضوعات بین معاونتی است و همت مضاعف توسط شهردار تهران یا دفتر شهردار را می طلبد تا مجموعه ها دور هم جمع شده و یکبار برای همیشه این مسئله را حل کنند. 


منبع:

1401/09/17
23:28:30
5.0 / 5
433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بازی اندروید