بازی اندروید
راهی برای نجات زباله های الكترونیك؛

ساخت دارو با استفاده از طلای بازیافت شده از سیم کارت های قدیمی

ساخت دارو با استفاده از طلای بازیافت شده از سیم کارت های قدیمی

به گزارش بازی اندروید، دانشمندان امپریال کالج لندن در تازه ترین مطالعه خود دریافتند استفاده از طلای بازیافتی از سیمکارت ها به جای تکیه بر فلزات کمیاب استخراج شده، می تواند تولید دارو را پایدارتر کند.به گزارش بازی اندروید به نقل از پاپیولار ساینس، سیمکارت هایی که به تلفن شما امکان اتصال به عرضه دهنده شبکه مخابراتی را می دهند، حاوی قطعات نیکل، مس، نقره و طلا هستند. حالا محققان امپریال کالج لندن و دانشگاه کالیاری در ایتالیا راهی کم ضرر برای بازیافت طلا از این زباله های الکترونیکی و استفاده مجدد از آن در واکنش های شیمیایی برای تولید دارو کشف کرده اند.
این فرایند می تواند به نجات زباله های الکترونیکی از محل های دفن زباله و همینطور استفاده مجدد از فلزات گرانبها که در غیر این صورت باید استخراج شوند، کمک نماید.
جیمز ویلتون الی، محقق ارشد این مطالعه می گوید: «من فکر می کنم اگر بتوانیم راه های بهتری جهت استفاده از ضایعاتی که تولید می نماییم و هم بازیافت آنها، دیگر مجبور نیستیم آنقدر بر استخراج معادن تکیه کنیم؛ همینطور به ما کمک می نماید تا مشکل زباله را که هم اکنون درحال انباشته شدن است، حل کنیم».
برای توسعه یک روش بازیافت، محققان ابتدا کیسه ای حاوی ۲۰۰ سیمکارت کارکرده را خریداری کردند، سپس سیمکارت ها را آسیاب کرده پلاستیک آنها را جدا کردند و فلزات اساسی مانند نیکل و مس را بازیابی کردند. در مرحله بعدی برای استخراج طلا، از یک معرف سبز و ایمن به نام لیگاند گوگرد، مولکولی که به یک اتم فلز مرکزی متصل می شود، استفاده کردند. چیزی که برای آنها باقی مانده بود، یک ترکیب طلا بود اما طلا به این شکل در الکترونیک قابل استفاده مجدد نیست. ترکیب طلایی سیمکارت را نمی توان بدون پردازش بیشتر به طلای خالص فلزی بازگرداند؛ این بدان معناست که کارت ها نمی توانند به وسایل الکترونیکی بیشتری بازیافت شوند.
ویلتون الی می گوید: «تبدیل آن محصول بازیابی طلا به بردهای مدار جدید یا سیمکارت های جدید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. اما در عوض، ما کاربرد متفاوتی برای آن یافته ایم. فلزات کمیاب مانند طلا هم می توانند کاتالیزوری برای تسریع واکنش های شیمیایی باشند که به ایجاد ترکیبات مفید مانند ترکیبات دارویی کمک می کنند؛ بعنوان مثال، نانوذرات طلا بعنوان کاتالیزور برای صنعت از دهه ۱۹۸۰ مورد مطالعه قرار گرفته اند، ازاین رو تیم امپریال کالج لندن آزمایش کردند که آیا ترکیب طلای بازیابی شده از سیمکارت ها می تواند برای افزایش سرعت واکنش های شیمیایی که معمولا در تولید داروها استفاده می شود، استفاده شود؟
این ترکیب می تواند بعنوان یک کاتالیزور برای ساخت برخی از داروها مانند داروی ضد التهابی و ضد درد دیفلونیسال و داروی ضد التهاب آرتریت اکساپیروزین استفاده گردد. در حالیکه محققان هنوز از ترکیب طلای بازیافتی برای تولید داروی واقعی استفاده نکرده اند، این فرایند استفاده جایگزینی را برای این زباله های الکترونیکی دور ریخته شده نشان میدهد.
در حال حاضر در خیلی از واکنش های کاتالیزوری از فلزات گرانبها همچون طلا، پلاتین، ایریدیوم و پالادیوم استفاده می شود که انرژی زیادی می گیرد و آلودگی به وجود می آورد. این فلزات هم تنها در چند نقطه روی زمین یافت می شوند و استخراج آنها بسته به عوامل ژئوپلیتیکی دشوار است. بعنوان مثال روسیه یکی از تولیدکنندگان عمده پالادیوم و نیکل است.
ویلتون الی می گوید: «به عنوان شیمیدان، ما همیشه این عناصر را بسیار پرارزش می دانیم. ازاین رو فکر کردن به دور انداختن خیلی از این عناصر به صورت معمول در زباله های تجهیزات الکترونیکی، یک شوک واقعی است و غواصی در زباله دانی برای وسایل الکترونیکی می تواند برای فلزات ضروری یک موهبت باشد و زندگی دومی به دستگاههای دور ریخته شده ما بدهد».
شأن مک کارتی، از دیگر محققان این مطالعه می گوید: «از نظر وزن، یک کامپیوتر دارای فلزات گران بهاتر از سنگ معدن استخراج شده است و منبع متمرکزی از این فلزات را در «معدن شهری» فراهم می آورد.
روند بازیافت تیم تحقیقاتی به سیمکارت ها محدود نمی گردد. دانشمندان می توانند این روش را برای بازیافت بردهای مدار و کارتریج های چاپگر هم به کار ببرند. در حالیکه این تیم درحال بررسی برنامه های بیشتر است، شرکتهای داروسازی هنوز برای این تحقیق تلاش نکرده اند. استفاده از طلا هنوز در طراحی داروهای دارویی شروع شده است اما ویلتون-الی می گوید: «مطمئنم دستیابی به آنچه هم اکنون انجام می دهیم، اتفاق خواهد افتاد، اما استفاده از واکنش های کاتالیزور طلا در طراحی کارخانه های داروسازی در آینده رخ خواهد داد.»


منبع:

1401/10/04
10:55:32
5.0 / 5
534
تگهای خبر: بازی , تولید , دستگاه , سیم كارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید