بازی اندروید
یك مقام مسئول خبر داد؛

فعالیت ۲ هزار دانشجو در شرکتهای دانش بنیان در طرح دستیار فناور

فعالیت ۲ هزار دانشجو در شرکتهای دانش بنیان در طرح دستیار فناور

به گزارش بازی اندروید، مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: چهار ماه اخیر بیشتر از ۲ هزار دانشجو با اجرای طرح دستیار فناور در شرکتهای دانش بنیان مشغول به فعالیت شده اند.به گزارش بازی اندروید به نقل از وزارت علوم، دکتر مصطفی صفدری رنجبر اظهار داشت: یکی از رسالت های اصلی پارک های علم و فناوری کمک به “ایجاد اشتغال دانش بنیان” است. هم اکنون معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم برای تحقق این مهم “طرح دستیار فناوری” را اجرا کرده است. طبق تفاهمی که حالا پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها انجام داده اند، دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی می توانند در واحدهای فناور، شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری به مدت ۶ ماه مستقر شوند و از راه حضور در این فضا، مهارت و تجربه کسب کنند. همچنین، برای دانشجویان مزایای مالی در نظر گرفته شده است که شامل حال آنها می شود؛ طی چهار ماه اخیر بیشتر از ۲ هزار دانشجو با اجرای طرح دستیار فناور در شرکت ها مشغول به فعالیت شده اند.
وی اضافه کرد: الان مشکل یکی از شرکتهای فعال در عرصه تولید نسل جدید باتری های موتورسیکلت به واسطه اجرای این طرح و ورود یک فرد به مجموعه آنها برطرف شده است. اجرای این طرح یک آورده دو طرفه برای شرکت و فردی که در چارچوب طرح دستیار فناور در آن شرکت فعالیت می کند، به همراه دارد. اغلب خیلی از دانشجویان بعد از اتمام دوره دستیار فناوری، جذب همان شرکت ها می شوند. از طرفی مشکلات شرکت هایی که نیروهای خوب و دانشی خویش را از دست می دهند یا مهاجرت می کنند، هم برطرف می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داش ت: کمک به ترویج گفتمان نوآوری و کارآفرینی در کشور از دیگر اقدامات پارک های علم و فناوری است. این مورد می تواند از راه عرضه آموزش ها و دوره های مهارت آموزی مختلف رخ دهد. بعنوان مثال حالا «طرح ملی ترویج کارآفرینی» را در دستور کار خود قرار داده ایم. اگر این طرح آغاز شود، سالیانه حدود ۳۰ هزار دانشجو درگیر یک سری دوره های آموزش مقدماتی در زمینه کارآفرینی می شوند. در این حوزه اعتبار مالی هم به دانشجویان عرضه خواهد شد.
اجرای طرح تانا در پارک های علم و فناوری ۲۰ استان
وی تصریح کرد: همینطور سال جاری طرح تانا (توسعه و ارتقای زیست بوم نوآوری استان ها) به پارک های علم و فناوری ابلاغ و در حدود ۲۰ استان کشور برگزار شده است. این طرح تا انتهای سال هم ادامه دارد و بعنوان یک مأموریت جاری در پارک های علم و فناوری است. در این طرح مأموریت جدی به پارک های علم و فناوری محول شده است تا آنها از راه تعامل با دستگاههای اجرایی، سازمان های دولتی و صنایع، نیازهای فناورانه را احصا کنند. همینطور آنها با بیان فراخوان به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری، شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور باید ایده های فناورانه جهت حل رفع نیازها را شناسایی کنند. در نهایت ایده ها بعد از ارزیابی، منجر به عقد تفاهمنامه و قرارداد می شوند.
صفدری افزود: این طرح هم سال جاری با قوت زیادی در پارک های علم و فناوری دنبال می شود و مأموریت های جدی هم در دستور کار پارک های علم و فناوری قرار دارد تا نیازهای فناورانه ای که پارک ها در این طرح شناسایی می کنند در سامانه نان (نظام ایده ها و نیازها) درج شود. حتی افراد دیگر هم می توانند در چارچوب رساله، رساله یا هر فعالیت دیگری برای حل مسایل و نیازهای فناورانه وارد عمل شوند.
وی خاطرنشان کرد: سامانه نان همچون طرح هایی است که جهت بهم رسانی و پیوند میان نیازها و مسایل پژوهشی و فناورانه با ظرفیت موجود در بین دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران برای حل مسائل و نیازهای کشور اجرا شده است. البته سامانه نان بخش ها و اجزای مختلفی دارد و در حوزه های مختلف پیرامون شناسایی نیازهای آموزشی صنایع، ارتقای بهره وری و ساماندهی لابراتوار ها هم ورود پیدا کرده است.
پارک های علم و فناوری رتبه بندی می شوند
صفدری اظهار داشت: رتبه بندی پارک های علم و فناوری بر مبنای شاخص رویت پذیری از دیگر اقدامات ما در معاونت فناوری و نوآوری است. رتبه بندی پارک های علم و فناوری بر مبنای شاخص رویت پذیری نشان می دهد، هریک از پارک های ما چقدر در سطح ملی و بین المللی توسط مخاطبان و ذینفعان مختلف دیده می شوند. این مسئله کمک می نماید تا نقش آفرینی آن پارک در این زیست بوم ملموس تر شود. نیروهای انسانی خوب هم در پارک های علم و فناوری جذب شوند. همینطور سبب می شود تا مشروعیت پارک های علم و فناوری در بین نهادهای بالادستی و حاکمیتی بالاتر برود که منجر به جذب منابع و امکانات بیشتر می شود.
وی تصریح کرد: الان دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور اقدامات خوبی انجام داده اند. این مراکز مسیر رشد و تکامل خوبی را در کشور طی کرده اند. هم اکنون پتانسیل خیلی خوبی هم در کشور وجود دارد. اگر یک عزم و اراده جدی در طرف تقاضا (منظور صنایع بزرگ، بالغ و راهبردی، دستگاههای اجرایی و سازمان های دولتی) وجود داشته باشد و از ظرفیت و پتانسیل های دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری و این زیست بوم استفاده کنند، بسیاری از مسائل و مشکلات حوزه صنعت، اقتصاد و حتی بخش های اجتماعی و زیست محیطی برطرف می شود، به شرط این که اول، به این ظرفیت و پتانسیل ها اعتماد داشته باشند؛ دوم، به صورت جدی پای کار بیایند و به طرق مختلف کمک کنند.
صفدری تصریح کرد: همینطور ضمن تأمین مالی باید فرآیند پژوهش و توسعه فناوری و نوآوری و فعالیت این بازیگران را هم از راه بازبینی، نوآوری و باز طراحی قوانین، مقررات و استانداردها تسهیل نماییم. برای مثال، فرایند اعطای مجوزها باید تسهیل شود.
ضرورت بازبینی قوانین و سیاست های در رابطه با حوزه فناوری و نوآوری
مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اضافه کرد: توسعه کشور به مثابه پرواز کردن و اوج گرفتن یک پرنده است. یک پرنده هیچگاه با یک بال نمی تواند پرواز کند و اوج بگیرد، بلکه احتیاج به دو بال دارد. یک بال این پرنده “نوآوری فناورانه” و بال دیگر آن “نوآوری سیاستی و قانونی” است. این پرنده همزمان باید دو بالش را به حرکت درآورد. ما نمی توانیم فقط منتظر باشیم که فناوران و نوآوران، نوآوری های فناورانه خودشان را ایجاد کنند، اما نوآوری هایی در حوزه های سیاست گذاری، نهادی و قانونی انجام نشود. ما هم باید بتوانیم همگام با آنها دست به نوآوری در سیاست ها و قوانین بزنیم.
وی در انتها اظهار داشت: همینطور باید در قوانین، مقررات، سیاست ها، آئین نامه ها، دستورالعمل ها بازبینی نماییم و فضا را برای فعالیت فناوران و نوآوران مهیا سازیم. حالا “شاخص جهانی نوآوری” و “شاخص سهولت انجام کسب و کار”نشان می دهند که ضعف اصلی ما در زمینه بحث های قوانین و مقررات و مجوزها و حوزه های نهادی و نرم (نه سخت و فناورانه) است.

1401/10/26
11:24:01
5.0 / 5
376
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید