بازی اندروید

دود جشنواره فیلم برلین در چشم سینمای مستقل ایران

دود جشنواره فیلم برلین در چشم سینمای مستقل ایران

به گزارش بازی اندروید، جشنواره فیلم برلین که به عنوان یکی از سیاسی ترین جشنواره های فیلم جهان شناخته می شود، اعلام نمود: تمامی کمپانی های فیلمسازی، رسانه ها و روزنامه نگاران ایرانی اجازه حضور در دوره آتی این رویداد سینمایی را نخواهند داشت.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، این رویداد سینمایی که سال قبل فیلسماسازن و روزنامه نگاران روسی را از حضور منع کرده بود، با انتشار اطلاعیه ای اشاره کرد جشنواره فیلم برلین و بازار فیلم اروپا به هیچ کمپانی یا رسانه ای که با دولت روسیه یا ایران ارتباط مستقیم دارند، مجوز حضور نخواهد داد.
جشنواره برلین سال قبل پس از جنگ روسیه در اکراین، ممنوعیتی را برای کمپانی ها، فیلمها و رسانه های تحت حمایت روسیه اعمال کرد که این سیاست توسط جشنواره های کن و ونیز هم دنبال شد و حالا جشنواره برلین، سینمای ایران را به فهرست تحریم خود افزوده است.
این در حالی است که جشنواره فیلم برلین با رویکردها و تمایل های سیاسی اش، همیشه بیشتر محل حضور و موفقیت فیلمسازان به نسبت دگراندیش سینمای ایران بوده است؛ حضوری که ایران را در دهه گذشته به عنوان پرافتخارترین کشور خارجی حاضر در این جشنواره معرفی و تثبیت کرده بود.
درواقع تصمیم اخیر، بیش از آنکه به ضرر نهاهایی چون بنیاد سینمایی فارابی باشد که به طور معمول هر ساله دارای غرفه ای در بازار فیلم جشنواره برلین بودند، در صورت ادامه این روند، دودش به چشم فیلمسازان مستقلی خواهد رفت که بدون استفاده از امکانات دولتی فیلم هایشان را می سازند. اساسا فیلم هایی که با امکانات دولتی ساخته می شوند، قبل از این حضور خاصی در جشنواره برلین نداشته اند و در حقیقت حضور رسمی سینمای ایران به همان بازار فیلم محدود می شد ولی حالا این محرومیت در کل جشنواره اعمال شده است.
البته بیانیه جشنواره برلین در جمله هایی که بیشتر بازی با الفاظ به نظر می رسد، اعلام نموده است: «فیلمسازان، هنرمندان، نمایندگان سینمایی یا روزنامه نگاران را به سبب ملیت روسی یا ایرانی شان حذف نمی نماییم... درحالی که بررسی فردی درخواست های اعتبارسنجی برای حضور در جشنواره امکان دارد همیشه به نتیجه گیری های واضح و شفافی منجر نشود، ما همچنان به این مسیر عمل متعهد هستیم».
هرچند قبل از این حضور چندین فیلم از سینماگران ایرانی در برلین ۲۰۲۳ بصورت رسمی اعلام شده است، مروری بر این فیلمها نشان داده است همه آنها در حقیقت محصول کشورهای دیگر و عموما غربی بوده، تنها ملیت اولیه سازندگانشان ایرانی بوده است.
بخش پانورامای جشنواره برلین سال جاری با نمایش انیمیشن «آژیر» ساخته سپیده فارسی افتتاح می گردد. داستان این انیمیشن در ارتباط با روزهای ابتدایی جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ است و وقایعش در آبادان می گذرد. فیلم در ارتباط با نوجوانی به نام امید است که پس از بمباران پالایشگاه آبادان بدنبال برادر گمشده اش و راهی برای خروج از شهر محاصره شده آبادان است. انیمیشن «آژیر» محصول مشترک فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و بلژیک است.
فیلم «و به سمت کوچه های شاد» ساخته «سریمویی سینگ» محصول سینمای هند که در ارتباط با سینما و ادبیات ایران تولید شده در کنار فیلم «دشمن» با بازی پیمان معادی به کارگردانی میلاد عالمی و به عنوان محصول کشور سوئد هم به بخش پانورامای هفتاد و سومین جشنواره بین المللی فیلم برلین راه یافته اند.
بر اساس فهرست فیلمهای جشنواره برلین ۲۰۲۳ که تا به امروز اعلام شده، «دروازه رؤیاها» ساخته نگین احمدی در قسمت نسل؛ «هفت زمستان در تهران» ساخته «استفی نیئدرزول» در قسمت چشم انداز سینمای آلمان و فیلم «کیسه برنج» ساخته محمدعلی طالبی (محصول قدیمی ایران و ژاپن) در قسمت مرور جشنواره برلین به نمایش گذاشته می شوند.
فیلم «همه چیز رو به راه است» ساخته سهراب شهید ثالث هم که محصول ۴۳ سال پیش آلمان غربی بوده، به عنوان فیلیم از فیلمساز اثرگذار ایرانی در قسمت ویژه فروم جشنواره برلین به نمایش گذاشته می شود.
نگاهی به این فهرست و جمله های بالا این پرسش را به وجود می آورد که آیا تعریف مدیران جشنواره فیلم برلین از سینماگران مستقل ایرانی، به فیلم هایی برمی گردد که در خارج از کشور و با بودجه کشورهای دیگر تولید شده اند؟
هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ فوریه (۲۷ بهمن تا ۷ اسفند) در کشور آلمان برگزار می شود.


 


منبع:

1401/10/29
16:09:19
5.0 / 5
377
تگهای خبر: سینما , جشنواره , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بازی اندروید