بازی اندروید
معاونت علمی اعلام كرد:

تعاملات فناورانه ایران و اعضای سازمان همکاری های شانگهای

تعاملات فناورانه ایران و اعضای سازمان همکاری های شانگهای

به گزارش بازی اندروید، طی نشست دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری مقرر است تعاملات فناورانه ایران و اعضای سازمان همکاریهای شانگهای رونق بگیرد.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، نشست مشترک دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری برگزار گردید. در این دیدار بر لزوم تعامل و همکاریهای علمی و فناوری ایران و سایر اعضای سازمان همکاریهای شانگهای تاکید گردید.
امیرحسین میرآبادی رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ضمن اشاره به ظرفیت های کشور در گسترش تعامل های فناورانه ایران با کشورهای عضو این سازمان اظهار داشت: معاونت علمی مصمم است تا با استفاده از ظرفیت و توانمندی فناورانه شرکتهای دانش بنیان، فصل جدیدی از روابط مشترک را با بخش های متناظر در کشورهای عضو سازمان شانگهای شکل دهد. این توانمندی در ایران وجود دارد اما ضروریست که سازوکارهای مشخصی برای تسهیل و تسریع این همکاری فناورانه تعریف شود.
توسعه پروژه های کلان فناوری در چارچوب کنسرسیوم های مشترک
میرآبادی، یکی از شاخصهای دانش و فناوری را اثر گذاری این حوزه بر مردم و جوامع دانست و اظهار داشت: همکاری کشورها در حوزه فناوری، نیازمند ایجاد زیرساخت ها و سازوکارهای ویژه ای است تا شکل گیری تعاملات را سرعت بخشیده و تسهیل کند. ایجاد چنین پلت فرم هایی می تواند یکی از مهم ترین فعالیتهای مشترک در سازمان همکاریهای شانگهای باشد. آمادگی داریم تا همکاری مشترک و هم افزایی با سایر کشورها را در زمینه علم و فناوری بر محور این پلت فرم ها توسعه دهیم.
وی با اشاره به اینکه توسعه همکاری مبتنی بر ظرفیت شرکتهای دانش بنیان و در چارچوب کنسرسیوم های دانش بنیان از اولویت اصلی همکاری ها است، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که جمهوری اسلامی با جدیت دنبال می کند تقویت زمینه شکوفایی اقتصادی دانش بنیان است، چونکه بر اساس اسناد بالادستی و راهبردهای ایران، اقتصاد دانش بنیان محرک توسعه فناوری و پیشرفت پایدار قرار دارد. با هم افزایی فناوری محور را با اعضای سازمان همکاریهای شانگهای، فرصتی برای تبادل توانمندی ها و تجارب و ایجاد بستری برای توسعه محصولات نوآورانه می دانیم. ایجاد کنسرسیوم و شبکه ارتباطی بین شرکتهای دانش بنیان در این حوزه می تواند راهگشا باشد.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری، افزود: پروژه هایی مانند خودرو های برقی، قطار و هواپیما و خودروی برقی و هیبرید و فعالیتهای بزرگ این چنینی، همچون طرح های بزرگ و آینده نگرانه ای بشمار می رود که می تواند در این قالب همکاری، توسعه یابد.
میرآبادی، تعریف و تدوین استانداردهای مشترک تجاری بین کشورهای عضو را از دیگر پیشنهادات توسعه همکاریهای علمی و فناوری و رونق تولیدات دانش بنیان دانست و اضافه کرد: تعریف استانداردهای مشترک، سبب تسهیل تبادلات تجاری بین کشورهای عضو می شود.
وی اضافه کرد: همینطور تعریف بورسیه های فناورانه مشترک بین کشورهای عضو، می تواند تبادل فناوری و علمی را بین کشورهای عضو افزایش دهد.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری، از لزوم تعریف صندوق سرمایه گذاری و تأمین مالی مشترک پروژه های فناورانه با تعیین سهم مشخص هریک از کشورهای عضو بعنوان یکی دیگر از اقدامات تسهیل کننده همکاریهای میان کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای یاد کرد و اضافه کرد: این اقدام می تواند به رشد قابل توجه پروژه های فناورانه و نتیجه بخشی این طرح ها منجر شود.


منبع:

1401/12/21
10:37:46
5.0 / 5
372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بازی اندروید