بازی اندروید
رییس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

نقش صندوق نوآوری در رشد شرکت های دانش بنیان در سال مهار تورم

نقش صندوق نوآوری در رشد شرکت های دانش بنیان در سال مهار تورم

به گزارش بازی اندروید، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: تقویت صندوق نوآوری می تواند تسهیلگر رشد پرشتاب شرکت های دانش بنیان در سال مهار تورم، رشد تولید باشد.به گزارش بازی اندروید به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت با اشاره به نام گذاری سال ۱۴۰۲ ابراز امیدواری کرد که این صندوق امسال که از طرف مقام معظم رهبری به نام «مهار تورم، رشد تولید» مزین شده است، بتواند قدمهای موثرتری را در راه توسعه اقتصاد دانش بنیان بردارد و خدمات بیشتری را به زیست بوم نوآوری کشور ارائه نماید.
به گفته وی در طول سالهای قبل روزانه بر تعداد شرکت های دانش بنیان افزوده شده است و سهم این شرکتها از اقتصاد کشور نیز رو به افزایش است.
وحدت در ادامه درباره ی نقش شرکت های دانش بنیان در سال «مهار تورم، رشد تولید» نیز اظهار داشت: محصولات دانش بنیان به سبب برخورداری از فناوری های پیشرفته از ارزش افزوده بالاتری نسبت به محصولات سایر کسب وکارهای سنتی و متعارف بهره مند هستند، بدین سبب اگر بگوییم شرکت های دانش بنیان یکی از موتورهای رشد پایدار اقتصادی کشور هستند، پربیراه نگفته ایم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به رشد تعداد شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ که به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شده بود، این رشد را خوب اما ناکافی دانست و اظهار داشت: افزایش معنادار شرکت های دانش بنیان و نقش آفرینی بیشتر آنها در اقتصاد کشور هدف راهبردی ما است که امیدواریم در افق نزدیک به آن دست یابیم. اگر به سیاست‎ های کشورهای منطقه و فراتر از آن یک نگاهی اجمالی بیندازیم می بینیم که راه را در توسعه اقتصاد دانش بنیان به درستی شناخته ایم، بدین سبب غفلت از این هدف بزرگ، اقتصاد کشور را با خسارت های جبران ناپذیری مواجه خواهدنمود.
وی سال ۱۴۰۱ را از دو جهت برای صندوق نوآوری و شکوفایی حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: در سال قبل صندوق نوآوری توانست با وجود محدودیت منابع و با آنکه ریالی به سرمایه این صندوق افزوده نشد، همه رکوردهای قبلی خود در خدمت رسانی به شرکت های دانش بنیان را بشکند. همین طور با تصویب هیات امنای صندوق نوآوری و تایید رییس جمهور مقرر است سرمایه صندوق طی پنج به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد که می تواند منشأ تحولی بزرگ در تامین مالی حوزه نوآوری در کشور باشد.
وحدت با اشاره به این که امروز پیشرفت های چشم گیر در زمینه علم و فناوری موجب تقویت اقتدار ملی و قدرت نرم کشور شده است، اشاره کرد: امروز صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک نهاد تخصصی در حوزه تامین مالی حوزه نوآوری در کشور مشغول به فعالیت است، پس تقویت این صندوق می تواند تسهیلگر رشد پرشتاب شرکت های دانش بنیان باشد.
وی اشاره کرد: شرکت های دانش بنیان با بهره مندی از تخصص خود می توانند به مهار تورم و رفع معضل بیکاری در بین دانش آموختگان دانشگاه ها کمک کنند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از این گفتگو از «تقویت سرمایه گذاری» به عنوان یکی از اولویت های امسال یاد کرد که مقام معظم رهبری نیز در کنار تولید بر آن تاکید نمودند و اظهار داشت: خوشبختانه مسئله سرمایه گذاری در محصولات دانش بنیان، در قانون «جهش تولید دانش بنیان» که در سال ۱۴۰۱ به تصویب رسید، مورد تاکید قرار گرفته است. امیدواریم این مسئله که طلیعه های آن از نیمه دوم سال قبل پدیدار شد، بتواند آینده ای متفاوت را از نظر سرمایه گذاری در کارهای دانش بنیان با سرازیرکردن منابع غیردولتی به حوزه فناوری و نوآوری رقم بزند.


منبع:

1402/01/11
15:04:35
5.0 / 5
455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بازی اندروید