بازی اندروید
در حوزه های فناورانه؛

رشد ۹۰ درصدی شرکت های دانش بنیان در سال قبل

رشد ۹۰ درصدی شرکت های دانش بنیان در سال قبل

بازی اندروید: باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری براهمیت رشد و توسعه دانش بنیان ها، تعداد کل شرکت های دانش بنیان کشور با رشدی 90 درصدی به 8 هزار و 368 شرکت رسید.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام کرد؛ ۸ هزار و ۳۶۸ شرکت دانش بنیانی تا حالا در کشور به وجود آمده است که از این تعداد، ۵ هزار و ۴۴۵ شرکت از نوع دانش بنیان تولیدی و ۲ هزار و ۹۲۳ شرکت از نوع دانش بنیان نوپا هستند.
براساس این گزارش، شرکت های دانش بنیانی که در آخرین اظهارنامه خود دارای درآمد عملیاتی باشند، به شرط فعالیت در زمینه فناوری های برتر به عنوان تولیدی شناخته می شوند.
همچنین شرکت های دانش بنیانی که اظهارنامه مالیاتی ندارند یا برمبنای آخرین اظهارنامه مالیاتی خود بدون درآمد عملیاتی باشند، به عنوان دانش بنیان نوپا شناخته می شوند.
شرکت های دانش بنیان با فعالیت درانواع حوزه های مختلف، به دو گروه شرکت های دانش بنیان تولیدی و نوپا دسته بندی شده و دانش بنیان های نوپا یا تولیدی نیز برمبنای نوع فعالیت، پیچیدگی و اهمیت فناورانه در ۳ گروه نوع یک، نوع دو یا نوع ۳ دسته بندی می شوند.
حوزه های فناورانه «فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی»، «دارو و فرآورده های پیشرفته تشخیص و درمان»، «مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر تکنولوژی های شیمیایی» و «ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته» همچون حوزه های اصلی فعالیت شرکت های دانش بنیان است و تلاش می کنند تا در این عرصه ها دستاوردها و محصولات مناسبی را تولید و عرضه کنند.
همچنین حوزه های «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی»، «برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات»، «فناوری اطلاعات و نرم افزارهای کامپیوتر ای»، «خدمات تجاری سازی» و «صنایع فرهنگی، خلاق، علوم انسانی» نیز از دیگر عناوین حوزه های فعالیت دانش بنیان های کشور است.
براساس این گزارش، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به عنوان متولی ایجاد و شکل گیری زیست بوم دانش بنیان و رشد و توسعه شرکت های فعال دراین حوزه بوده و درجهت رشد هرچه بیشتر این شرکتها طی سالهای اخیر گام برداشته است.
با توجه به اقدامات معاونت علمی در راستای رشد و توسعه دانش بنیان ها در کشور طی چند سال اخیر، شاهد رشد چشم گیر شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف بوده ایم، بطوریکه بر طبق آمار اعلام شده، درسال ۱۴۰۰ حدود ۷۵۰ شرکت دانش بنیان جدید ایجاد شده، اما در سال ۱۴۰۱، تعداد شرکت‎ های جدید به هزار و ۴۰۰ مورد رسیده و این خود گواهی بر رشد حدود ۹۰ درصدی تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور بوده است.
این درحالی است که نهایی سازی و ابلاغ قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان نیز در اجرائی شدن این رشد و توسعه اثرگذار و گامی بلند در راستای شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری کشور و عرضه محصولات دانش بنیان به جامعه بوده است.

1402/02/08
15:20:30
5.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی اندروید