بازی اندروید
به انگیزه زادروز حمید سمندریان

حسرت های هنرمندی که دانشجوی مستعدش را در عطاری دید

حسرت های هنرمندی که دانشجوی مستعدش را در عطاری دید

به گزارش بازی اندروید، نمی توانستی بگویی در کار هنر عاشق تر است یا در معلمی، حمید سمندریان در هر دو اینها بغایت عاشق بود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، نهم اردیبهشت ماه سالروز تولد حمید سمندریان است اما دانشجویان و هنرجویانش، بطور معمول روز معلم را به او تبریک می گفتند تا تبریکی دوگانه باشد؛ هم زادروز و هم روز معلم. با اینحال این زمان بندی، گاه گاهی جا به جا شده است. اما در هر حال، فاصله میان نهم تا دوازدهم اردیبهشت، بطور معمول متعلق به استاد سمندریان است چه برای تبریک زادروز و چه برای قدردانی از یک معلم موثر.
برای اهل تئاتر، نام حمید سمندریان برابر است با عشق به این هنر اما این هنرمندِ عاشق، گاهی فاصله میان اجراهایش به ۱۰ سال هم رسیده است. با این همه کمتر کسی است که در علاقه و شوق او به هنر نمایش ذره ای تردید کند.
سمندریان گرچه گاه با فاصله های طولانی کار می کرد، اما همیشه با ذوق و اشتیاقی کم نظیر به دیدن نمایش های روی صحنه می رفت. او همیشه پیگیر کار نسل جوان بود. هم در دانشگاه دغدغه دانشجویانش را داشت و هم در آموزشگاه خودش و هم زمانی که به عنوان هنرمندی صاحب سبک برای دیدن نمایش های روی صحنه دعوت می شد. وی در تمام این وضعیت ها دلش برای تئاتر می تپید.
به انگیزه سالروز تولد او قسمتی از گفته های خودش را که در کتاب « این صحنه خانه من است» پخش شده، با هم از نظر می گذرانیم. با این امید که یادآوری شوق این هنرمند، امروز هم به کار ما بیاید و گرهی از مشکلات تئاتر کشورمان را باز کند.
سمندریان در قسمتی از این کتاب که گفتگوی بلند او با افسانه ماهیان است، درباره ی وضعیت مبهم اشتغال جوانان در تئاتر و نیز درباره ی دوری خودش از این هنر چنین گفته است:
«وضعیت برای همه تئاتری هایی که تئاتر را شروع می کنند، مبهم است. شاید برای عده ای که از اول مطمئن هستند یا اطمینان تقریبی دارند که با روابطی وارد بازار کار خواهند شد، اینگونه نباشد. حالا من چرا این کار را می کنم به جهت اینکه اعتقاد دارم تئاتر با یک چرخش، باز به سمت رشد می رود و اگر آن گونه شد، آن وقت نمی گویم که بدین سبب که ناامیدی جوانان را فرا گرفته بود، ما هم کنار رفته بودیم و به تئاتر سرویس ندادیم. من می خواهم یاد تئاتر را زنده نگه دارم. من می خواهم با شوق ترسیم بازی مارتین هلد یا مارلون براندو یا تحلیل نقشی در «ازدواج آقای می سی سی پی» یا تحلیل نمایشنامه ای، ارتباط خودم را با تئاتر نگه دارم بااینکه با نخی بسیار باریک و نامریی. من از تئاتری بودن استعفا نداده ام و درحال حاضر از قسمتی از کار کنار کشیده ام که عنان آن به دست کسانی بوده است که به هزار دلیل خوش ندارند در تئاتر اتفاقی بیفتد!»
سمندریان و همسرش هما روستا در اختتامیه جشنواره تئاتر دانشگاهی


منبع:

1402/02/10
12:08:00
5.0 / 5
408
تگهای خبر: آموزش , بازی , جشنواره , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بازی اندروید