بازی اندروید
معاون علمی رئیس جمهور مطرح كرد؛

حمایت و تسهیل گری برای شرکت های دانش بنیان سلامت

حمایت و تسهیل گری برای شرکت های دانش بنیان سلامت

به گزارش بازی اندروید، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری بر حل مشکلات شرکتهای دانش بنیان بزرگ و تثبیت شده، با هدف ارتقای توانمندی تاکید نمود.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست تعدادی از شرکت های دانش بنیان تراز در زمینه سلامت و مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا شد. در این جلسه که روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، بهرام عین الهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سید حیدر محمدی رییس سازمان غذا و دارو و تعدادی از شرکت های برتر و توانمند حوزه تجهیزات پزشکی دارو و درمان برگزار شد، مدیران این شرکتها مشکلات و دغدغه هایشان را صریح و شفاف با مسئولان این وزارتخانه مطرح نمودند.
روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با تأکید بر اینکه باید مسیر تنظیم گری ها، اجرای قانون و بهره مندی از تولیدات مطابق با سیاست های اولویت دار کشور یعنی پشتیبانی از شرکتها دانش بنیان و اتکا به توانمندی های نوآورانه و فناورانه بومی، تحول پیدا کند اضافه کرد: اینکه دارو باید کیفی باشد، سلامت مردم را به مخاطره نیندازد و از استانداردهای لازم برخوردار باشد، امری اجتناب ناپذیر است و اساسا شرکتها ملزم به رعایت آن هستند، اما ایجاد مسیرهای سختگیرانه، آن هم در شرایطی که شرکتها از خاصیت های لازم و کافی برخوردار می باشند و حوزه سلامت کشور به توانمندی آنها نیازی مبرم دارد، امری است که باید مورد بازبینی جدی و تحول واقع شود.
وی با اشاره به حل مشکلات شرکت های دانش بنیان بزرگ و تثبیت شده، با هدف ارتقای توانمندی اظهار داشت: معتقدیم برای اینکه به مسائل ۱۰هزار شرکت بپردازیم، اگر مسایل و چالش های کلان و راهبردی ۲۰ شرکت بزرگ، اثرگذار و توانمند این حوزه را دقیق وبه درستی حل نماییم، مشکلات سایر شرکتها نیز حل و مسیر حرکت آنان نیز تسهیل خواهد شد. اگر بصورت ویژه شرکت های تراز در زمینه تجهیزات پزشکی را مورد حمایت قرار دهیم، اساسا این شرکتها با شناخت از نیازهای بازار، به حل مشکلات این عرصه خواهند پرداخت.
معاون علمی رییس جمهور اظهار داشت: کمیته ای ویژه با حضور برخی از فعالان بالاترین شرکت های دانش بنیان این حوزه، مسئولان وزارت بهداشت و معاونت علمی، تا این مسیر برای حرکت شرکتها گشوده و هموار شود. این کمیته بصورت مدون و مستمر، جلساتی داشته باشد و بصورت مرتب گزارش روند پیشرفت را اعلام نماید. وقتی جریان دانش بنیان فعال در زمینه سلامت، بخش تنظیم گری و اجرائی در این عرصه بداند که وزیر دردسترس است و در این عرصه پیگیر هستند، اساسا شاهد شکل گیری یک خط هموار و شفاف برای حرکت شرکت های دانش بنیان خواهیم بود. بطور قطع دستاوردهای این حوزه ماندگار و باقیات صالحاتی برای نقش آفرینانش خواهد بود.
دهقانی با اشاره به حمایت جدی مقامات عالی و اسناد بالادستی کشور از جریان تولید علم و فناوری عنوان کرد: جان انسان ها برخوردار از بالاترین ارزش ها است و حوزه سلامت، حوزه ای است که با جان انسان ها سروکار دارد. رهبر معظم انقلاب، بارها در پشتیبانی از حرکت علمی و فناورانه کشور، صراحتاً فرمودند تا نفس دارم در دفاع از این جریان کوتاه نخواهم آمد. این مسأله بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد که نشان میدهد سلامت جامعه در گروی توسعه جریان علمی، فناورانه و دانش بنیان کشور است.
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم مکررا خودرا به استانداردها و بایدهای مطرح شده از طرف جامعه جهانی محدود نماییم و در عین حال با محدودیت ها مواجه باشیم، پیشرفت محقق نخواهد شد، اضافه کرد: جریان پیشرفت دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی و داروی دنیا مدام درحال حرکت شتابان است و اگر بخواهیم مدام پیرو آن جریان باشیم بطور قطع بموقع و در نقطه مطلوب قرار نخواهیم گرفت چونکه هرچه پیش می رویم احتمالاً عقب افتاده تر، گرفتارتر و وابسته تر خواهیم شد. بدین سبب باید مبتنی بر نیازها، محدودیت ها و اولویت های کشورمان حرکت نماییم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به اینکه جریان حرکتی حوزه سلامت کشور، باید با پذیرش رنج خیلی از تغییرات، میدان را برای تغییر در روندها و پشتیبانی از جریان دانش بنیان بوجود آورد، افزود: حوزه علوم پزشکی و نظام آموزش پزشکی ما به سبب بودن در میدان به توفیقاتی دست یافته اما در مجموع نسبت به جریان شتابان جهانی، فاصله دارد. این شکاف در زمینه مهندسی و دفاعی، خصوصاً در بخش هایی که فعالان کشور میدان و فضای کافی داشته اند، وجود ندارد و نه فقط عقب ماندگی نداریم، بلکه در بعضی از حوزه ها جلوتر هستیم.
دهقانی افزود: اگر فضای فعالیت و بازار مناسب برای توانمندی های داخلی وجود داشته باشد، می توانیم به توفیقات شایان توجهی دست پیدا نماییم که نمود این اقتدار و توانمندی را در زمینه دفاعی شاهد می باشیم. اینکه در زمینه پهپادی جزو ۵ کشور نخست قرار داریم در حالی است که در نظر داشته باشیم که در ایام نخست نسبت به حداقلی های دنیا فاصله بسیار زیاد و عقب ماندگی های جدی داشتیم. اما دریافتیم که باید استانداردهای خود راتوسعه دهیم، قواعد خودرا در این عرصه پیاده سازی نماییم و در دوران جنگ هستیم، تا به این نقطه رسیدیم حالا که درچنین جایگاهی قرار داریم، برای ارتقا و حرکت در راه پیشرفت اساسا قواعد سختگیرانه تری را اعمال میکنیم. این مثال نشان میدهد که باید به هر حال فضا و مجال را در اختیار این زیست بوم قرار داد.
وی افزود: خیلی از ساروکارهای پیچیده و سختگیری ها بلای جان این حوزه و توسعه فناوری ها در زمینه سلامت شده است. باید برای تحول و دستیابی به یک نقطه مطلوب، جراحی هایی صورت دهیم که البته دردها و عوارض خودرا دارد اما در بعضی موارد جراحی نکردن و تن ندادن به تغییر، منجر به مرگ می شود. با این رویکرد حرکتی و تن ندادن به نقش آفرینی دانش بنیان ها در عرصه دارو با وضعیت جهانی دارو، محدودیت ها، نرخ ارز و دشمنی ها مقابل کشورمان، بطور قطع وضعیت بهتر نخواهد شد و باید نتایج ناگوارتر وضعیت فعلی را در انتظار باشیم.
دهقانی، با اشاره به نمونه های موفق و بارز اعتماد به دانش بنیان ها در زمینه سلامت عنوان کرد: در عمده مواردی که به دانش بنیان ها اعتماد کردیم، نتیجه را نیز شاهد بودیم. بطور مثال خودکفایی در زمینه ونتیلاتورها، به دست دانش بنیان ها صورت گرفت و بدون جسارت و خط شکنی دانش بنیان ها از یک سو و حمایت و اعتماد به فناوری های بومی، چنین موردی ناممکن بود. اگر می خواستیم نگاهی محافظه کارانه و سختگیرانه تر داشته باشیم اساسا چنین توفیقی حاصل نمی شد. این مساله حمایت های جدی دستگاه های اجرائی، نگاه همدلانه در اجرا و همراهی نهادهایی همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را می طلبد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با اشاره به اینکه عموماً در سیاست ها مشکلی نداریم و چالش های اصلی و عمده در اجرا رخ می دهد افزود: اهداف خوبی را تعیین می نماییم، فرآیندهای خوبی را پیش بینی و برنامه ریزی می نماییم اما عمدتا در اجرا مشکلاتی جدی داریم. هنگامی که سلایق شخصی دخیل می شوند افراد بر فرآیندها و قوانین تقدم می یابند و این جا است که با مشکلات مواجه می شویم. باید مکانیزم ها به درستی تعریف و کمیته ای مصلح و معتمد برای اجرا و نظارت درست بر فرآیندهای تعریف شده، شکل بگیرد. هدف، نیات و سیاست ها همراهانه و هم دلانه است اما لازم است تا نظارت صحیحی بر اجرای آنها صورت بگیرد.


منبع:

1402/02/21
13:18:21
5.0 / 5
354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بازی اندروید