بازی اندروید
در نمایشگاه ایران هلث؛

روبات های دستیار پزشک رونمایی شدند

روبات های دستیار پزشک رونمایی شدند

به گزارش بازی اندروید، در حاشیه برگزاری پاویون شرکتهای دانش بنیان بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران هلث، از چندین محصول دانش بنیان رونمایی گردید.به گزارش بازی اندروید به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، محمدصادق خیاطیان، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، ظهر امروز یکشنبه هفتم خرداد ماه جاری از پاویون اختصاصی شرکتهای دانش بنیان در بیست وچهارمین نمایشگاه بین المللی ایران هلث بازدید نمود.
در این نمایشگاه که تا روز نهم خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران ادامه خواهد داشت، ۲۴ شرکت دانش بنیان در پاویونی که با حمایت صندوق نوآوری برگزار شده است، به عرضه توانمندی ها و دستاوردهای خود در حوزه های پزشکی، دندانپزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی و دارو پرداخته اند.
رییس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در جریان بازدید خود از این نمایشگاه، ضمن گفتگو با مدیران شرکتهای دانش بنیان حاضر در پاویون و آشنایی با توانمندی های این شرکت ها، پای مشکلات و دغدغه های آنان نشست و دستورات لازم را برای تسهیل امور این شرکت ها صادر کرد.
ساخت یک دستگاه پرکاربرد در لابراتوار ها
یک شرکت دانش بنیان توانسته است دستگاه اسپکتروفتومتر فرا بنفش را طراحی کند و به تولید برساند. اسپکتروفتومتر یکی از پرکاربردترین دستگاه هایی است که امروزه در بیشتر لابراتوار ها برای شناسایی و اندازه گیری ترکیبات آلی و معدنی به کار می رود.
گستره کاربری این دستگاه شامل محدوده وسیعی از محصولات و فرایندها شامل مواد غذایی، دارویی، محصولات پتروشیمی، رنگ ها، اسانس ها، پروتئین و نوکلیک اسیدها، نمونه های کشاورزی و... می شود. در واقع اسپکتروفتومتر فرا بنفش – مرئی جهت اندازه گیری کمی و کیفی مواد به صورت محلول استفاده می شود. این دستگاه قابلیت طیف گیری در ناحیه فرابنفش- مرئی طیف الکترومغناطیس (UV-Vis)را در کمتر از ثانیه به طور همزمان دارد.
روبات های دستیار پزشک رونمایی شد
دومین شرکتی که با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از محصول جدیدش رونمایی نمود، محصولات سری ROBOX یا روبات های دستیار پزشک را ساخته است که در انجام عملیات درمانی مبتنی بر اعمال انرژی بر سطح بدن به کار می آید.
منبع انرژی اعمالی می تواند به صورت لیزر، پلاسما، RF و... در حالت های تماسی و غیر تماسی باشد. ایده ساخت پلت فرم Robox در ابتدا با عنایت به پتانسیل و نیاز جامعه پزشکی مدرن به دقت عمل، افزایش سرعت و بازدهی بالینی عنوان شد. فلسفه اصلی این پلت فرم به سیستمی اشاره می کند که فناوری پردازش تصویر را به همراه زیرساخت های روباتیکی متنوع با یکدیگر ترکیب کرده و مکانیزمی یکپارچه برای انجام طیف متنوعی از عملیات های پزشکی در حوزه درمان، زیبایی و کلینیکی معرفی می کند.
پروسه عملکردی این روبات بر مبنای پردازش تصویر و هوش مصنوعی پیاده سازی شده و همین مساله امکان افزودن قابلیت های متنوع عملکردی طی گذشت زمان مبتنی بر یادگیری ماشین را فراهم خواهد نمود.
یک شرکت دیگر به رونمایی از سه محصول کورد نوری، منبع نور سرد و ویدئو لارنگوسکوپ در حاشیه نمایشگاه ایران هلث پرداخت. در مورد کورد نوری باید اظهار داشت که نوری که منابع نور سرد تولید می کنند باید با پایین ترین میزان اتلاف به تلسکوپ یا همان لنز جراحی منتقل شود و این کار عمدتا به وسیله ای معروف به کورد(کابل) نور سرد صورت می گیرد. کورد نورسرد در واقع مجموعه ای متشکل از چندین هزار رشته فیبر نوری است که به صورت کاملا فشرده در کنار هم قرار گرفته اند.
محصول دوم این شرکت منبع نور سرد است. این دستگاه یکی از اجزای مجموعه لاپاروسکوپی است که برای تأمین نور مورد نیاز دوربین لاپاروسکوپی استفاده می شود. به علت پایین بودن دمای نور خروجی این دستگاه، از آن بعنوان منبع نور سرد یاد می شود. نور تولیدشده توسط این دستگاه به وسیله کوردهای فیبرنوری از منبع نور به تلسکوپ یا همان لنز لاپاروسکوپی انتقال پیدا می کند.
رونمایی از دستگاه ویدئو لارنگوسکوپ/مشاهده فضای داخلی مسیر تنفسی بیماران
سومین دستگاهی که این شرکت دانش بنیان از آن رونمایی نمود دستگاه ویدئو لارنگوسکوپ است که در واقع نمونه تکامل یافته تیغه های لارنگوسکوپ های معمولی است که کاربرد عمومی آنها مشاهده حنجره و فضای داخلی مسیر تنفسی بیماران است.
یک شرکت دیگر دستگاه اصلاح عملکرد دست را طراحی و تولید کرده است. دستگاه توانبخشی مدرن دست با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و اعمال تحریک های الکتریکی به عضلات دست، سبب بازیابی عملکرد دست و کاهش اسپاستیسیتی در بیماران سکته مغزی (CVA)، ام اس (MS)، ضربه مغزی (TBI)، فلج مغزی (CP)، صدمه نخاعی ناقص (SCI) و برخی بیماری ها با مکانیسم صدمه عصبی مشابه می شود.
این بیماران می توانند با استفاده از گجت های دستگاه، با حرکت دادن سر و یا حرکت دادن دست سالم، دست کم توان خویش را کنترل کنند و در انجام فعالیتهای ساده روزمره، آنرا به کار گیرند.


منبع:

1402/03/08
12:18:57
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بازی اندروید