بازی اندروید

حذف اثرات جلبک های سمی در مخازن آب با نانوذرات آهن

حذف اثرات جلبک های سمی در مخازن آب با نانوذرات آهن

به گزارش بازی اندروید، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه ایلینویز جنوبی درحال کار روی پروژه ای است که هدف آن کاهش اثرات منفی جلبک های سمی در آب ها است.به گزارش بازی اندروید به نقل از مهر، جیا لیو، استادیار دانشکده محیط زیست و زیرساخت ها و همکارانش، از انرژی خورشیدی همراه با نانومواد مبتنی بر آهن برای از بین بردن اثرات مضر این جلبک ها استفاده می نمایند. آنها قصد دارند مانع از رشد و گسترش این جلبک های سمی شوند. تحقیقات تیم وی روی دریاچه داخل دانشگاه و مخزن آبی در این ایالت متمرکز است، هرچند این مشکل در جاهای دیگر هم مشاهده می شود.
لیو اظهار داشت: در صورت موفقیت آمیز بودن، کار ما یک روش مهم و سازگار با محیط زیست برای مقابله با یک مساله گسترده است.
کار روی این پروژه در سال ۲۰۲۰ با ۲۵، ۰۰۰ دلار کمک مالی اثبات مفهوم از EPA شروع شد و با تداوم اختصاص بودجه، این پروژه همچنان ادامه دارد.
P۳ یا برنامه Prosperity and the Planet Program یک رقابت منحصر به فرد است که مسیرهایی برای تیم های دانشجویان دانشگاهی که طراح چاره هایی برای آینده ی پایدار دارند، باز می کند. این هدف با دستیابی به کیفیت زندگی، رونق اقتصادی و پشتیبانی از کره زمین تحقق پیدا می کند.
به عنوان مثال نتایج این پروژه می تواند در هر جایی که جلبک های مضر آبی-سبز معروف به سیانوباکتری رشد می کنند، اعمال شود. این جلبک ها برای حیوانات اهلی و وحشی مضر هستند و تماس انسان با آب تحت تاثیر این جلبک ها می تواند سبب بثورات پوستی شود. در نتیجه، دریاچه های دارای این جلبک ها نباید برای شنا و ماهیگیری مورد استفاده قرار گیرند و مقامات در دهه گذشته استفاده از دریاچه دانشگاه را در بعضی مواقع محدود کرده اند در صورتیکه دانشگاه به دنبال یک چاره بهتر زیست محیطی است.
اعضاء این گروه از یک روش رایج در حوزه ژنتیک معروف به qPCR برای تعیین غلظت سیانوباکتری های سمی استفاده می نمایند. محققان سپس از فوتوکاتالیست های مغناطیسی یا نانوذرات مبتنی بر آهن برای کاهش این سموم استفاده می نمایند.
اثر فتوکاتالیست فرایندی است که از راه آن از نور برای تسریع یک واکنش شیمیایی استفاده می شود. در این پروژه، نور خورشید بعنوان منبع طبیعی نور برای واکنش شیمیایی عمل خواهد نمود.
نور خورشید و نانوذرات از راه رادیکال های آزاد، سیانوباکتری های سمی را غیرفعال می کنند. آنها همینطور سموم آزاد شده توسط گونه های باکتریایی را تجزیه کرده و فسفات ها را از بین می برند.
از آنجایی که نانوذرات مبتنی بر آهن هستند، با بهره گیری از آهن ربا به سادگی می توانند از آب بیرون بروند، ازاین رو افزودن مواد جامد به رسوبات دریاچه را به حداقل می رسانند.


منبع:

1402/03/22
07:16:48
5.0 / 5
518
تگهای خبر: پوست , رقابت , كیفیت , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بازی اندروید