بازی اندروید
معاون علمی رئیس جمهور مطرح كرد؛

کوشش برای افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی

کوشش برای افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی

به گزارش بازی اندروید، معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: برنامه ریزی کرده ایم سالانه سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی یک درصد افزایش پیداکند و حداقل یک درصد نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی کاهش پیدا کند.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی در آئین شروع به کار مرکز نوآوری بافقی نو در استان یزد، اظهار داشت: این مرکز نوآوری که به همت مسؤلان شهرستان بافق و یک شرکت فعال در عرصه تولید سنگ آهن بوجود آمده است، یک جریان نوآورانه را در این شهرستان به راه می اندازد و این جریان سازی گامی فراتر و مهم تر از ایجاد زیرساخت ها است.
دهقانی اضافه کرد: این مجموعه بزرگ و توانمند وارد فضای کارآفرینی نوآورانه شده که در نوع خود اتفاق مبارکی است. با عزمی که در مدیران جوان این مجموعه وجود دارد، امیدواریم که شاهد آمار قابل توجهی از اشتغال فناورانه و نوآورانه در این شهرستان باشیم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان اینکه شهر های کوچک تر و کم تر برخوردار به لحاظ استعدادهای ذاتی غنی هستند که می تواند اشتغال زا و ارزش آفرین باشد، افزود: خداوند استعداد خوبی را به این نقطه از کشور بخشیده است و بافق و محدوده اطراف آن، از حیث منابع و معادن غنی است. همین استعداد سرزمینی زمینه را برای شکل گرفتن انواع و اقسام نیازهای فناورانه و توسعه روش های پاسخ دهنده به این نیازها، از خردایش، فرآوری، اکتشاف و سایر نیازها فراهم نموده است. ایجاد مراکز نوآوری و کارآفرینی می توانند با پیوند این مسائل و نیازها به ظرفیتهای انسانی و توانمندی های شرکتهای دانش بنیان، راه گشای صنایع معدنی از یک سو و ایجاد اشتغال و خلق ارزش افزوده از طرفی باشد.
دهقانی اظهار داشت: این شرکت فعال در عرصه تولید سنگ آهن، با تشکیل صندوق CVC و مرکز نوآوری و کارآفرینی، بخشی از مسئولیت اجتماعی خود نسبت به این منطقه و مردمش را پاسخ می دهد. این مراکز می توانند نقش یک هاب اتصال دهنده مسائل و نیازها به بخش های متخصص و نیروی انسانی توانمند را ایفا کنند.
دهقانی، با اشاره به اینکه این شرکت می تواند نیازهایش که در ارتباط با معادن و طرح های توسعه ای جدید است را به مدد این هاب ارتباطی، پاسخ بدهد، اضافه کرد: انتظار می رود سالیانه از این منطقه، صدها میلیون دلار مسئله فنی در کشور منتشر شود که همه بخش های فناور و نوآور فعال کشور در حل آنها نقش آفرین شده و علاوه بر این، مسائل و نیازهای سایر بخش های کشور را هم حل کند.
وی در رابطه با نقش مسئولیت اجتماعی شرکت ها اظهار داشت: این شرکت فعال مسئولیت اجتماعی خویش را در حل مسائل و نیازهای اشتغال و کارآفرینی برای افراد ساکن به کمک ظرفیتهای بومی این شهرستان مورد توجه قرار داده، اقدام ارزشمندی است و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم به پاس همت و تلاش فعالان شرکت، اراده و استعداد مردمان این سرزمین و نعمات و ظرفیتهای بومی خدادادی این منطقه، نهایت حمایت را از این جریان کارآفرینی شهرستان صورت خواهد داد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در رابطه با حمایت ها از مرکز نوآوری و کارآفرینی بافقی نو اظهار داشت: با عنایت به زیرساخت و پلت فرم خوبی که در چارچوب مرکز نوآوری بافقی نو برای توسعه کارآفرینی فراهم گشته است، معاونت علمی هم انواع حمایت ها را از جنس غنای محتوایی این مرکز نوآوری و کارآفرینی صورت می دهد. برنامه ای حمایتی در چارچوب یک بسته برای توسعه بخش محتوایی عرضه خواهد شد که متناسب با میزان حرکت این مرکز نوآوری در راه حل نیازها و ایجاد اشتغال، محدودیتی در حمایت ها وجود نخواهد داشت.
اجرای برنامه استانی اقتصاد دانش بنیان
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با بیان اینکه توسعه شهرمحور اقتصاد باید یکی از محورهای صنایع بزرگ باشد، افزود: امروز در شهر های کوچک و شهرستان ها بخصوص مناطق کم تر برخوردار، فرهنگ نوآوری و کارآفرینی درحال توسعه است و مجموعه های بزرگ و توانمند ظرفیت خویش را به مسیر نوآوری و جریان های جدید هدایت کرده اند تا در شهر و استان، آبادانی، اشتغال و ارزش ایجاد کنند.
دهقانی، ضمن اشاره به برنامه برش استانی توسعه اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: محور و نقطه کانونی تمام برنامه های معاونت علمی، در توسعه اقتصاد دانش بنیان خلاصه می شود و مهم ترین این امر، توجه به برش استانی، شهرستانی و شهری این اقتصاد است.
به اعتقاد معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، انواع حمایت ها و معافیت های ذیل قانون، باید به شهر های ایران معطوف شود و محوریت استانی داشته باشد تا اقتصاد دانش بنیان به عرصه ظهور و بروز برسد؛ شهر های ایران دارای ظرفیتهای کمتر شناخته شده و استعدادهای ویژه ای هستند که با حمایت های متمرکز و شهرمحور می توانند شکوفا شوند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان اینکه از اواخر تیرماه سالجاری، برنامه استانی توسعه اقتصاد دانش بنیان اجرایی می شود افزود: برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی شروع می شود که برنامه های جدی و متمرکز را در توسعه اقتصاد دانش بنیان بخشی و شهری پیش خواهد برد. این طرح در اولین مرحله با ۵ استان آغاز خواهد شد و در چارچوب این برنامه هر استان تکالیف و برنامه های خویش را در توسعه اقتصاد دانش بنیان طی یک بازه زمانی مشخص خواهد دانست. در این برنامه میزان توسعه شرکت ها، اشتغال ایجاد شده، سهم اقتصاد دانش بنیان هر استان از تولید ناخالص ملی و میزان سرمایه گذاری ها در این عرصه مشخص خواهد بود.
تلاش برای افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی
دهقانی در رابطه با افق پیش روی معاونت علمی برای افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی و اشتغال اظهار داشت: هم راستا با برنامه ۵ ساله هفتم؛ برنامه ریزی و هدف گذاری که در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تعریف کرده ایم، بگونه ای که سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی، سالانه یک درصد افزایش پیدا کند و سالانه حداقل یک درصد نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی کاهش پیدا کند که قریب به ۲۰ هزار اشتغال در سال خواهد بود.

1402/03/27
16:27:47
5.0 / 5
378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بازی اندروید