بازی اندروید

دیدار انسیه خزعلی با سینماگران خارجی

دیدار انسیه خزعلی با سینماگران خارجی

به گزارش بازی اندروید، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور جشنواره حوا را الگوی یک حرکت اولیه دانست و حبیب ایل بیگی هم تصریح کرد: اگر بخواهیم موضوعی را در بحث گفتمانی بخصوص در سینما پررنگ نماییم، یکی از راهکارهای آن برگزاری رویدادها و جشنواره ها است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی اولین جشنواره بین المللی فیلم حوا، انسیه خزعلی معاون امور زنان وخانواده رئیس جمهور اولین جشنواره بین المللی فیلم حوا را یک حرکت هنرمندانه در پاسخ به نیازهای جهانی دانست و اظهار داشت: «حوا» نمونه و الگوی یک حرکت اولیه است تا فعالان سینمایی و هنری برای صیانت از خانواده فعالیت بیشتری داشته باشند.
او با حضور در سینما فرهنگ تهران با فیلمسازان بخش بین الملل جشنواره همچون فیلمسازانی از کشورهای لهستان، چین، روسیه، لبنان، عراق، هند، تاجیکستان و بنگلادش دیدار نمود.
خزعلی ضمن خیر مقدم به میهمانان جشنواره، به دیدارهای خود با سفیران کشورهای مختلف اشاره نمود و اظهار داشت: در دیدارهای مختلفی که با سفیران و فعالان حوزه زنان و خانواده در دنیا داشته ایم، یک حرف مشترک وجود دارد و آن ضرورت حفظ و صیانت از حریم خانواده و زنان است که نیازمند کنشگری زنانه بیشتری است.
وی حرکت جشنواره فیلم حوا را یک پاسخ به نیازهای جهانی دانست و تصریح کرد: جشنواره فیلم حوا نمونه و الگوی یک حرکت اولیه است تا فعالان سینمایی و هنری برای صیانت از خانواده فعالیت بیشتری داشته باشند. امروز خانواده و زن به علت تهاجم رسانه ای در در معرض تهدید است؛ این یک درد مشترک در اروپا و آسیای مرکزی و آفریقا است که یکی از عوامل آن سینماست بنابراین ما هم باید از همین ابزار برای صیانت استفاده نماییم تا مانع فجایع بزرگ باشیم. باید محبت بر پایه زندگی صحیح را ترویج کنیم؛ تنها با این روش موفق خواهیم بود.


در این جلسه تعدادی از معاونین سازمان سینمایی همچون قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی، حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی، محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی، مجلس و استانهای سازمان سینمایی، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و… حضور داشتند.

برگزاری جشنواره یک راهکار برای پررنگ کردن بحث های گفتمانی است
حبیب ایل بیگی هم در حاشیه حضور در سینما فرهنگ (محل برگزاری جشنواره حوا) در رابطه با اهمیت برگزاری اولین جشنواره بین المللی فیلم حوا اظهار داشت: سال هاست کمبود جشنواره های موضوعی با فیلمهای اجتماعی را که کمی بیشتر به مسائل خانواده توجه داشته باشد، احساس می کنیم؛ در جشنواره فیلم حوا که با مبحث خانواده و زن درحال برگزاری است، می توانیم به شکل دقیق تر در رابطه با خانواده و نحوه بازنمایی خانواده و زن در سینما حرف بزنیم.
او افزود: اگر بخواهیم موضوعی را در بحث گفتمانی بخصوص در سینما پررنگ نماییم، یکی از راهکارهایش برگزاری رویدادها، جشنواره ها و هفته های فیلم و نشست های پژوهشی است. جشنواره های سینمایی از آن جهت جذابیت و اهمیت دارند که می توانند علاقه مندان به این حوزه را دور هم جمع کرده و درکنار نمایش آثار، صاحب نظران، اندیشمندان و کارشناسان طی آن به بحث و گفتگو می نشینند و به تبیین آن موضوعی که محوریت در جشنواره است، می پردازند.
ایل بیگی با اشاره به اینکه جشنواره های موضوعی در سالهای گذشته به مسائل خانواده توجه بیشتری داشتند، اضافه کرد: در سال هایی دورتر، جشنواره هایی موضوعی در سینمای ایران داشتیم که سال هاست جای خالی شان احساس می شود؛ حالا که جشنواره بین المللی فیلم حوا با مبحث خانواده و زن برگزار می شود، به شکل دقیق تر می توانیم در رابطه با خانواده و نحوه بازنمایی جایگاه زنان در سینما حرف بزنیم. طبیعی است که در نخستین دوره این جشنواره به آن چه می اندیشیم در آثار نرسیده باشیم اما تبیین درست مبحث می تواند در سالهای پیش رو کمک نماید تا این مورد در آثار سینمایی نمود بیشتری یابند.


وی تصریح کرد: البته این مورد نیازمند پیوست ها و حمایت هایی است که می تواند در حوزه سینما شکل بگیرد. بعید است برگزاری جشنواره به تنهایی بتواند موثر باشد.
ایل بیگی خاطرنشان کرد: تشویق فیلمسازانی که در حوزه زنان و خانواده کار کرده اند، یکی از اقدامات موثر است. به هر حال یکی از وظایف جشنواره ها، کشف استعداد و تشویق فیلمسازانی است که در حوزه ای خاص کار می کنند تا بتوانند با ادامه دادن مسیر خود و انگیزه داشتن برای پیگیری تأثیر خوبی بگذارند. امیدوارم در آینده شاهد آثار دقیق تر و کامل تری در حوزه زنان و خانواده باشیم.
اولین جشنواره بین المللی فیلم حوا به همت بنیاد بین المللی گوهرشاد و به دبیری مهدیه سادات محور تا ۲۳ تیر ماه در تهران و دیگر شهرها برگزار می شود. این رویداد محوریت مبحث زنان و خانواده را در دستور کار خود دارد و با همکاری مراکز و سازمان های فرهنگی مختلف فعالیت خویش را دنبال می کند.
منبع:

1402/04/23
19:22:47
5.0 / 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بازی اندروید