بازی اندروید

دبیر جشنواره تئاتر فجر چه کسی است؟

دبیر جشنواره تئاتر فجر چه کسی است؟

به گزارش بازی اندروید، هرچند بنظر می رسید دبیر دوره بعدی جشنواره تئاتر فجر تابحال مشخص شده باشد، هنوز این اتفاق رخ نداده و این در شرایطی است که تیر ماه را به هم به پایان رسانده ایم.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، تعیین دبیر جشنواره تئاتر فجر به علت جایگاه مهم این جشنواره که تا سالهای متمادی بعنوان ویترین تئاتر کشور شناخته می شد، همواره اهمیت بالایی داشته است تا جایی که در بعضی دوره ها مرکز هنرهای نمایشی هم تصمیم گرفت به سبک جشنواره تئاتر دانشگاهی، دبیر دوره بعدی جشنواره فجر را در اختتامیه دوره جاری معرفی نماید تا دبیر منتخب حدود یک سال برای برنامه ریزی های خود زمان داشته باشد.
در آن دوره ها یکی از انتقادهای جامعه تئاتری، نداشتن یک اساسنامه مشخص در برگزاری جشنواره بود؛ کمبودی که سبب می شد هر سال در شکل برگزاری جشنواره سلیقه دبیر، دخیل شود.
در چند سال قبل نه تنها هیچ گام موثری برای تدوین اساسنامه ای ثابت و قابل استناد برداشته نشده، بلکه انتخاب دیر هنگام دبیران هم مشکلی بر مشکلات پیشین افزوده است.
البته چند سالی است که اجرای عمومی آثار نمایشی، دیگر در گرو حضور در جشنواره فجر نیست، ازاین رو بعضی از گروههای تئاتری ترجیح می دهند نمایش های خویش را در شرایطی آرام تر برای اجرا آماده کنند. با این وجود حضور در این جشنواره برای گروههای جوان همچنان فرصتی مغتنم است تا به این وسیله، توانمندی ها و ذوق هنری خویش را به جامعه تئاتری معرفی کنند.
از آنجاکه این جشنواره در منطقه ما بعنوان یکی از معتبرترین جشنواره های تئاتری شناخته می شود و حتی در تقویم جشنواره های جهانی هم ثبت شده است، انتظار می رود در برگزاری آن دقت بیشتری صورت بگیرد.
سال قبل نیمه های خرداد ماه بود که حکم کورش زارعی بعنوان دبیر جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر منتشر گردید. اما سال جاری نه تنها هنوز خبری رسمی در این حوزه منتشر نشده، بلکه گمانه زنی های غیر رسمی هم مثل گذشته پررنگ نیست و تنها نام یکی دو تن از تئاتری ها بعنوان انتخابهای احتمالی دبیری این دوره از جشنواره شنیده می شود.
با عنایت به این که دبیر بعدی حتی اگر در ایام آینده هم معرفی شود، در بهترین حالت برای برگزاری جشنواره حدود ۶ ماه زمان خواهد داشت ازاین رو به نظر می آید این اتفاق باید به سرعت رخ بدهد. بویژه که جشنواره تئاتر فجر بین المللی است و دعوت از گروههای نمایشی معتبر که برنامه هایشان را در دراز مدت تعریف می کنند، نیازمند زمان کافی است که معمولاً دبیران جشنواره های فجر ما حتی در دوره های گذشته هم چنین فرصتی نداشتند.
با همه اینها حتی اگر دعوت از گروههای خارجی را در اولویت قرار ندهیم، گروههای داخلی هم برای حضور در جشنواره باید زمان کافی در اختیار داشته باشند تا بتوانند آثار نمایشی خویش را برای گذراندن مراحل بازخوانی و بازنگری آماده کنند و حضوری به دور از شتابزدگی در جشنواره داشته باشند. اگر خواستار برگزاری یک جشنواره باکیفیت هستیم، انتخاب دبیر، نخستین نکته ای است که اداره کل هنرهای نمایشی باید بیشتر به آن توجه داشته باشد و در این رهگذر هم دبیری موجه انتخاب نماید و هم زمانی این دبیر را معرفی نماید که تا برگزاری جشنواره زمان کافی وجود داشته باشد.


منبع:

1402/04/31
18:17:51
5.0 / 5
304
تگهای خبر: جشنواره , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بازی اندروید