بازی اندروید
یكی از سوالات متداول از خط ملی اعتیاد:

آیا مصرف مواد مخدر در جلوگیری از كرونا موثر است؟

آیا مصرف مواد مخدر در جلوگیری از كرونا موثر است؟

به گزارش بازی اندروید رئیس گروه جلوگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه از زمان انتشار كرونا در كشور سوالات مطرح شده با خط ملی اعتیاد متفاوت شده است، اظهار داشت: برای مثال سوالاتی در مورد تأثیر مصرف مواد مخدر یا الكل روی جلوگیری از كرونا پرسیده می شود كه برپایه باورهای نادرست یا اطلاعات ضد و نقیضی است كه به گوش افراد رسیده است.ماریت قازاریان در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه در چهارماهه نخست سال جاری حدود ۱۵۰ هزار تماس موفق با خط ملی اعتیاد برقرار شده است، اظهار داشت: این عدد نسبت به چهار ماه نخست سال ۹۸ مقداری افزایش یافته است و عموما به ماه های فروردین و اردیبهشت مربوط می شود چونکه برخلاف هرسال که در فروردین ماه تماس با خط ملی اعتیاد به دنبال تعطیلات کم می شود، سال جاری به علت انتشار کرونا و نگرانی مضاعف تماس ها بیشتر شد.

وی با اشاره به اینکه زمان پاسخ دهی به تماس ها هم در طول این ایام بیشتر شده است، اظهارکرد: چون افراد تماس گیرنده نگرانی بیشتری دارند و مشاورها لازم است زمان بیشتری را برای آرام کردن افراد تماس گیرنده اختصاص دهند.

رئیس گروه جلوگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه به صورت میانگین۸۰ درصد از تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد را زنان می سازند، اظهار نمود: این درحالیست که تعداد مصرف کنندگان زن نسبت به مردان مصرف کننده کمتر است اما زنان تماس گیرنده معمولا برای افراد دیگر خانواده مانند همسر یا فرزندشان به دنبال اطلاعات هستند که از این نظر تعدادشان نسبت به مردان تماس گیرنده بیشتر است.

قازاریان در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از نکات قابل توجه از بهمن به بعد با عنایت به انتشار کرونا این است که مدل سوالات مطرح شده با خط ملی اعتیاد تفاوت کرده است. برای مثال سوالاتی در مورد تأثیر مصرف مواد مخدر یا الکل بر جلوگیری از کرونا پرسیده می شود که برپایه باورهای نادرست یا اطلاعات ضد و نقیضی است که به گوش افراد رسیده است.

وی افزود: افرادی که اعتیاد دارند امکان دارد نکات بهداشتی را به خوبی رعایت نکنند، به سفارش رسانه ها به اندازی کافی توجه نداشته باشند و تردد آنان به بیرون از منزل زیاد باشد. بنابراین بهداشت خانواده به خطر افتاده است و تنش هایی را به همراه دارد که از خط ملی اعتیاد این سوال مطرح می شد که چه طور باید معتادان را قانع کرد تا نکات بهداشتی را رعایت نمایند.

رئیس گروه جلوگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه به سایر سوالات متداول مطرح شده از خط ملی اعتیاد پرداخت و اظهار داشت: مسئله عمده دیگر که دغدغه خیلی از تماس گیرندگان است این بود که در زمان اپیدمی کرونا پذیرش جدید در مراکز اقامتی محدود شد و منع پذیرش در مناطق قرمز برای کمپ ها و TC ها صورت گرفت که این مورد تبدیل به دغدغه ای برای خانواده ها شد. بنابراین آنها از راه خط ملی کمک خواسته و درخواست باز شدن مراکز را داشتند. همینطور سوال بعدی این بود که با عنایت به تعطیلی مراکز چه طور می توانند به پزشک درمانگر دسترسی پیدا کنند.

قازاریان اضافه کرد: خط ملی اعتیاد هم بر مبنای بخشنامه ها این افراد را راهنمایی می کند. پس از بازگشایی با رعایت پروتکل ها و با ظرفیت محدود، همچنان در برخی از استان ها پذیرش جدید وجود ندارد. در استان های دیگر هم پذیرش محدود است که خط ملی بر مبنای پروتکل ها افراد را راهنمایی می کند.

وی با اشاره به اینکه در مدت اخیر نوع سوالات مطرح شده از این خط متفاوت شده است، توضیح داد: باآنکه سوالات قبلی همچنان وجود دارد اما شرایط هم سبب تغییر بخشی از نگرانی خانواده ها شده است. برای مثال با عنایت به این که فرزندان دیگر مدرسه نمی روند و فرد معتاد هم امکان دارد در منزل باشد، این مورد نگرانی برای خانواده ها بوجود آورده است. چون فرزندان در این شرایط دائما در معرض دیدن صحنه های نامناسب هستند که همکاران خط ملی اعتیاد تا جایی که مقدور باشد به خانواده ها راهنمایی عرضه می دهند.

قازاریان در پابان با بیان اینکه خط ملی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۸ بدون کد هر روز (حتی روزهای تعطیل) از ۸ بامداد تا ۲۰ پاسخگوی تماس هاست، در ارتباط با خدمات این خط هم اظهار داشت: در حوزه پیشگیری و راهنمایی به آن دسته از افرادی که مبتلا به اعتیاد نیستند اما نگرانی هایی در اینباره دارند راهنمایی و خدمات عرضه می شود.

منبع:

1399/05/19
23:15:07
5.0 / 5
2021
تگهای خبر: اطلاعات , خدمات , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بازی اندروید