بازی اندروید
مدیركل مركز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

مشهد، دومین شهر بزرگ کشور در حیطه هنرهای نمایشی است

مشهد، دومین شهر بزرگ کشور در حیطه هنرهای نمایشی است

به گزارش بازی اندروید، خراسان رضوی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مشهد قدمت بسیار زیادی در هنرهای نمایشی دارد و هنرمندان بسیار فرهیخته ای در آن رشد کرده اند. ازاین رو میتوان گفت مشهد دومین شهر بزرگ در حیطه هنرهای نمایشی بوده و در این عرصه بسیار اثرگذار می باشد.کاظم نظری، امروز ۱۹ مردادماه، در اولین جلسه تخصصی کانون های تئاتر خیابانی استان ها و مناطق آزاد کشور که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار نمود: کانون تئاتر خیابانی یکی از کانون های فعال در انجمن هنرهای نمایشی است و رویدادهای هنری را فعالانه همراهی می کند.

وی با اعلان اینکه تئاتر خیابانی به ظاهر ساده بوده اما در واقع خیلی سخت و پیچیده است، اضافه کرد: به خاطر دارم در سفری به کره جنوبی با نمایشی خیابانی مواجه شدم و با وجود این که عجله داشتم اما یک ساعت درگیر نمایش شدم. این تأثیر بزرگ یک هنر نمایشی میدانی است که مردم را جذب خود می کند. ازاین رو اهمیت این هنر بسیار زیاد است؛ هنرمندان نمایش خیابانی بدون هزینه برای مردم به اجرا می روند و همواره نجیب، دوست داشتنی و بی ادعا هستند و در هر شرایطی پای این نظام و انقلاب مانده اند.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد این که هدف نمایش خیابانی درآمدزایی نیست، بیان نمود: هنر نمایش خیابانی به دنبال رفع صدمه های اجتماعی و شهری است. اداره هنرهای نمایشی برای این گونه از تئاتر بودجه مشخص دارد و هدف آن هم مشخص است. همینطور نمایش خیابانی چند جشنواره مختلف اختصاصی مانند جشنواره «چتر» در شهر یزد هم دارد. هنرمندان خیابانی برای برطرف شدن مشکلات شهری هم نقش زیادی را ایفا می کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حضور نمایش خیابانی در جشنواره های استانی و جشنواره فجر، برای ساماندهی به این گونه نمایش ها، چنین نشست تخصصی را برگزار کردیم. حمایت مدیران شهری و فرهنگی از نمایش خیابانی بسیار اهمیت دارد و اگر به این نوع از نمایش ها توجه گردد، خیلی از مسائل را میتوان مرتفع کرد.

نظری دلیل انتخاب مشهد برای برگزاری اولین نشست تئاتر خیابانی را این گونه بیان نمود: مشهد قدمت بسیار زیادی در هنرهای نمایشی دارد و هنرمندان بسیار فرهیخته ای در آن رشد کرده اند. ازاین رو میتوان گفت مشهد دومین شهر بزرگ در حیطه هنرهای نمایشی است و بسیار اثرگذار می باشد. منطقی است که برای برگزاری این نشست به سراغ دومین شهر و استان فعال کشور هم برویم.

وی افزود: علاوه بر این اغلب رویدادهای هنری و نمایشی در تهران برگزار می گردند و به خاطر برقراری عدالت در کشور، برای برگزاری این نشست تخصصی به سراغ مشهد آمدیم.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه گروههای نمایشی از منظم ترین و هماهنگ ترین گروههای هنری به شمار می روند، اشاره کرد: برخی جوان ترها که می خواهند راه ۱۰۰ ساله را یک شبه طی کنند، سبب برخی ناهماهنگی ها و واگرایی ها می شوند. ازاین رو باید به این نکته دقت کنیم که هنر نمایش بسیار زمان بر است.

ذات هنر نمایش نقد و انتقاد است

وی با اشاره به این که هنرمند با اثری که خلق می کند، کارآفرینی هم می کند، اظهار داشت: باید حمایت و تاب آوری مدیران در این رابطه هم افزایش پیدا کند. ذات هنر نمایش نقد و انتقاد است، نقد سازنده و هشیارکننده که بتواند جامعه را به سمت درست هدایت کند. هنرمندان نمایش خیابانی یا صحنه ای تعهد دارند و فردی که تعهد دارد نظم و هماهنگی هم دارد و به توسعه کشور کمک می نماید.

نظری در مورد مهم ترین ضعف هنرهای نمایشی، اضافه کرد: نمایش نامه ها مهم ترین ضعف هنرهای نمایشی به شمار می روند و مقام معظم رهبری هم به این نکته اشاره و به دستگاههای فرهنگی برای حل این معضل تاکید نمودند. در حوزه آموزش در استان ها و انجمن هنرهای نمایشی در کشور درحال فعالیت هستیم.

وی افزود: البته مشهد دراین زمینه اشباع شده و به نظر من نویسندگان بسیار خوبی دارد. مسؤلان باید برای جوانان سرمایه گذاری و دوره ها و کلاس های مختلف را برگزار کنند. اگر نیازی به برگزاری دوره های فوق پیشرفته بود ما از آن حمایت می نماییم و اساتید مجربی را خواهیم فرستاد. خراسان رضوی هم در آینده ای نزدیک به مدت یک هفته میزبان اساتید مجرب حوزه هنرهای نمایشی هم خواهد بود.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این نکته که پشتیبانی از هنر خیابانی وظیفه ذاتی شهرداری هاست، بیان نمود: معمولاً این هنرمندان بدون دریافت هزینه به مردم خدمت می کنند و احتیاج به حمایت ویژه دارند. ما هم در کنار این گروه ها هستیم و آنها را یاری می نماییم.

بودجه تئاتر در مقابل سینما ضعیف و تعجب برانگیز است

وی در مورد بودجه تئاتر، اظهار نمود: بودجه تئاتر بسیار ضعیف و در مقابل سینما بسیار تعجب برانگیز است. کل بودجه تئاتر کشور ۲۷ میلیارد است که با توجه به این سختی ها میتوان تئاتر کشور را اداره کرد. ما در تلاشیم تا بودجه را افزایش دهیم و بتوانیم گروههای نمایشی صحنه ای، خیابانی و بخصوص شهرستان ها را حمایت نماییم.

نظری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص این که تا چه اندازه در تئاترها به محتوای کمدی توجه می شود و در بین هنرهای نمایشی این مورد از چه جایگاهی برخوردار است، اظهار داشت: نمایش های کمدی گونه ای از نمایش ها است که موضوعات مختلفی را در خود جای می دهد. نمایش کمدی در همه دنیا جایگاه ویژه دارد. ازاین رو ما هم احتیاج به گریه و هم احتیاج به خنده داریم.

وی اشاره کرد: گاهی اوقات تأثیر خنده بیشتر از گریه است و بطور قطع نمایش های کمدی می توانند بسیار موثر باشند و روحیه نشاط آفرینی را برای جامعه ایجاد کنند که امری ضروری می باشد. هنرمندان هنرهای نمایشی این نقش اساسی را در جامعه و شهر خود هم دارند و باید به آن عمل کنند.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما جشنواره ای را در اصفهان تحت عنوان «خندستان» داریم که کمدی است و استان هم به سبب خصوصیت های کویری، سختی مسائل آب و هوایی و دیگر موضوعات به این نتیجه رسید که شاید یکی از مهم ترین راه هایی که می تواند نشاط را به جامعه ببخشد، برگزاری جشنواره تئاتر «خندستان» است.

جایگاه اصلی کمدی در گونه های مختلف نمایشی

وی افزود: البته در گونه های مختلف نمایشی، کمدی جایگاه اصلی دارد و نیاز است که استان و جامعه بعنوان یک اصل مهم به آن توجه نمایند. فرمایشات مقام معظم رهبری و دستگاههای فرهنگی هم اینست که روحیه نشاط آفرینی را میان جامعه بالا برند. ازاین رو همه ما وظیفه داریم در این خصوص سرمایه گزاری نموده و کمک نماییم تا این مشارکت عمومی تقویت شود.

نظری بیان نمود: با توجه به این که با شرایط سخت اقتصادی، اجتماعی و... مواجه هستیم اما نیاز است که لحظاتی را با تماشای نمایش های کمدی پشت سر بگذاریم تا شرایط و موقعیت متفاوتی را برای خود و افراد جامعه فراهم نماییم.

منبع:

1402/05/20
15:08:08
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بازی اندروید