بازی اندروید

خروج سینما پیروزی کرمانشاه از دو دهه بلاتکلیفی

خروج سینما پیروزی کرمانشاه از دو دهه بلاتکلیفی

به گزارش بازی اندروید، کرمانشاه دهه ۸۰ بود که سینما پیروزی بعنوان یکی از قدیمی ترین سینماهای کرمانشاه به علت رکود و فرسودگی تعطیل شد و بعدها هم زلزله بزرگ سال ۱۳۹۶ صدماتی جدی به سازه آن وارد کرد.


بعد از این زلزله، خطر ریزش این سازه قدیمی و احتمال وارد کردن آسیب به ساختمان های مجاور و رهگذران، مسئولین وقت حوزه هنری کرمانشاه را برآن داشت تا این بنای متروکه را کاملا تخریب کنند و یک پردیس جدید سینمایی را به جای آن بسازند.
طی چندسال اخیر وعده های زیادی برای ساخت این پردیس سینمایی در زمین خالی این سینما داده شد، اما عملا اتفاقی نمی افتاد، تا این که امروز(۲۶ مرداد) مسئولین حوزه هنری استان به همراه چند سرمایه گذار بخش خصوصی پشت یک میز نشستند تا تفاهمنامه راه اندازی "پردیس سینمایی تجاری پیروزی" را با برآورد سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان در حضور خبرنگاران به امضا برسانند.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا در شروع این مراسم، افشین آزادی رئیس حوزه هنری استان کرمانشاه با عرضه گزارشی از تاریخچه فرهنگ و سینما در کرمانشاه، اظهار نمود: کرمانشاه از گذشته های دور تابحال به سبب موقعیت جغرافیایی خود یکی از گذرگاه های مهم دنیا از شرق به غرب بوده و همین موقعیت نمودهایی را در زمینه فرهنگی این استان داشته است.
رئیس حوزه هنری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه امروزه هم فرهنگ بعنوان یکی از شاخصه های مهم توسعه در کشورهای مختلف دنیا است، اضافه کرد: در بُعد فرهنگی، تعداد سالن های سینما، تئاتر و... بعنوان شاخصه های توسعه فرهنگی مورد توجه هستند.
وی خاطرنشان کرد: سینما در کرمانشاه در طول دهه های گذشته فراز و نشیب هایی داشته، بگونه ای که ۱۰ سال پس از طریق اندازی نخستین سینما در دنیا و پنج سال پس از راه اندازی نخستین سینما در ایران، کرمانشاه سینما داشته است.
آزادی تصریح کرد: قبل از انقلاب نزدیک به ۱۴ سینما در کرمانشاه فعال بود و بعد از انقلاب در مقطعی تعداد سینماهای استان کاهش و در مقطعی هم افرایش یافت.
وی اوج استقبال از سینماها را در ارتباط با دهه ۵۰ و ۶۰ دانست و اضافه کرد: در دهه های ۷۰ و ۸۰ به سبب ورود ویدئو، ماهواره و دیگر رسانه ها کم کم استقبال از سینماها بعنوان یک محل سرگرمی کاهش پیدا کرد، تاجایی که در اواخر دهه ۸۰ خیلی از آنها گرفتار رکود و ورشکستگی شدند که سینما پیروزی هم یکی از آنها بود.
رئیس حوزه هنری کرمانشاه خاطرنشان کرد: در دهه ۹۰ بازهم با قوی تر شدن فیلمها، بازگشت مردم به سینماها را شاهد بودیم و باوجود این که موبایل ها و پلت فرم ها افرایش و گسترش پیدا کرد، اما مردم به سینما بعنوان یک محیط سرگرم کننده نیاز داشتند و به سمت آن جذب شدند.
وی یادآورشد: باوجود این که در دهه ۹۰ بحث افرایش مخاطب و اقتصاد سینما در حال رشد بود، اما متاسفانه انتشار کرونا صدماتی جدی را به این حوزه وارد کرد و سالن های سینما را چندسالی به تعطیلی کشاند و سینماداران که اغلب آنها در ارتباط با بخش دولتی هستند، گرفتار خسارات زیادی شدند.
آزادی با اشاره به اینکه بعد از فروکش کردن کرونا و بخصوص از آغاز سالجاری سینماها باردیگر با توفیق جدی مواجه گشتند، اظهار داشت: هم اکنون قیمت هر بلیط سینما حدود ۴۰ هزار تومان است که نسبت به سایر تفریحات و برنامه های سرگرمی، هزینه ای ارزان برای دو ساعت سرگرمی خانواده ها به حساب می آید.
وی تصریح کرد: با توجه به این که هم اکنون در شهر کرمانشاه با کمبود مراکز تفریحی و سرگرمی مواجه هستیم و از سویی وضعیت معیشتی مردم در سطحی پایین است، به چنین مراکزی نیاز داریم.
رئیس حوزه هنری کرمانشاه با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۵۰ سالن سینما در کشور وجود دارد، اظهار داشت: در شهر کرمانشاه هم دو سینمای آزادی و پیروزی متعلق به حوزه هنری هستند و سینماهای استقلال، فرهنگ و بهمن و متروپل مالک بخش خصوصی دارند که البته غیر از سینما فرهنگ و آزادی مابقی این سینماها الان یا متروکه و یا مخروبه هستند.
وی افزود: سینما پیروزی در دهه ۸۰ به سبب فرسودگی و رکود تعطیل شد و در زلزله سال ۱۳۹۶ هم بشدت صدمه دید و بنا به نظر مسؤلان وقت آنرا تخریب کردند. طی چندسال گذشته بدنبال آن بودیم که آنرا بازسازی نماییم و چندباری با سرمایه گذاران مختلفی رایزنی کردیم و حتی گاها موافقت هم می کردند، اما در نهایت به نتیجه نمی رسید.
آزادی یادآورشد: سر انجام از حدود یک سال پیش با یک سرمایه گذار بومی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت می کند، وارد رایزنی شدیم و مکررا جلساتی را برگزار کردیم و در نهایت توافق برای راه اندازی یک پردیس سینمایی حاصل شد.
وی تصریح کرد: طبق یک مدل جدید ساخت سینماها در کشور، "پردیس سینمایی تجاری" احداث می شود که فرهنگ و اقتصاد در کنار هم قرار گرفته اند که با توجه به این که یک مدل موفق بوده، برای بازسازی سینما پیروزی کرمانشاه هم این مدل را می خواهیم اجرایی نماییم.
رئیس حوزه هنری کرمانشاه با اشاره به اینکه طبق برآورد انجام شده حدود ۱۰۰ میلیارد تومان صرف راه اندازی این پردیس سینمایی تجاری می شود، اضافه کرد: واقع شدن حدود ۳۰ مدرسه در شعاع پنج کیلومتری پروژه، نزدیکی به اماکن درمانی، مرکز شهر، قرار گرفتن در میان دو منطقه برخوردار و کم برخوردار و... از مزیت های این مکان برای راه اندازی پردیس سینمایی است که مطابق برنامه با یک معماری زیبا هم احداث می شود.
در ادامه عیسی مرادی سرمایه گذار بخش خصوصی این پروژه هم اظهار داشت: پردیس سینما پیروزی کرمانشاه در ۹ طبقه شامل دو طبقه پارکینگ، سه طبقه تجاری، یک طبقه رستوران، یک طبقه گردشگری و شهربازی و دو طبقه سینما خواهد بود.
وی ادامه داد: طبقات سینمایی این پروژه هشت سالن خواهد داشت و بنا داریم یک سالن سینمایی روباز را هم روی پشت بام آن داشته باشیم و جمعا حدود ۱۲۰۰ صندلی به تعداد صندلی های سینمایی کرمانشاه اضافه می کند.
به قول این سرمایه گذار زیربنای هرکدام از این طبقات هزار مترمربع است و در صورتیکه دستگاههای متولی در بحث صدور مجوزها همکاری کنند، حدود یک ساله به اتمام می رسد.

1402/05/27
21:35:57
5.0 / 5
329
تگهای خبر: بازی , بدن , دستگاه , سرگرمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید