بازی اندروید

اكران آنلاین رستاخیز شدنی است؟

اكران آنلاین رستاخیز شدنی است؟

به گزارش بازی اندروید بیشتر از پنج سال از توقیف فیلم «رستاخیز» می گذرد و با عنایت به مشكلاتی كه بر سر اكران عمومی آن وجود داشته و مجوزی هم كه برای نمایش دارد، در آستانه ماه محرم اكران آنلاینش مطرح شده،  اما آیا این فیلم می تواند در ایران اكران اینترنتی داشته باشد؟


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، تابستان سال 94 بود که فیلم «رستاخیز» با مجوزی که داشت به اکران عمومی درآمد، اما عمر این اکران یک روز بیشتر نبود و خیلی سریع بخاطر نظرهایی که خارج از سازمان سینمایی وجود داشت از پرده پایین کشیده شد.
کشمکش بر سر اکران این فیلم در تمام پنج سال قبل وجود داشت و سال قبل پس از قاچاق نسخه عربی فیلم و پخش آن در اینترنت وضعیت بلاتکلیف فیلم برای نمایش بغرنج تر و درخواست هایی برای عرضه «رستاخیز» در شبکه نمایش خانگی عنوان شد.
ولی اکنون که بخاطر شیوع کروناویروس، اکران آنلاین در دنیا و هم ایران رونق گرفته و به روزهای ماه محرم و صفر هم نزدیک می شویم، مبحث اکران «رستاخیز» بعنوان یکی از برجسته ترین فیلم های ساخته شده درباره عاشورا بر سر زبان ها افتاده است.
روز گذشته، 19 مردادماه، در نشست خبری رئیس سازمان سینمایی این سوال عنوان شد که آیا با عنایت به سهم بیشتر فارابی بعنوان یکی از زیرمجموعه های سازمان سینمایی این فیلم در محرم اکران آنلاین می شود؟ که انتظامی پاسخ داد: مجوز نمایش فیلم سال قبل صادر شده و این اتفاق از نظر سازمان سینمایی مانعی ندارد و به نظر مالکان فیلم بستگی دارد.
باآنکه خبر مجوز داشتن «رستاخیز» جدید نبود، اما این سوال را می توان طرح کرد که آیا سازندگان فیلم که در سال های گذشته تلاش زیادی برای رفع مشکل نمایش فیلم انجام دادند و راضی به تغییر در آن نشدند و جلوی پخش اینترنتی نسخه عربی فیلم را هم گرفتند و تماشای آنرا جرم و حرام دانستند، حاضرند فیلم خویش را در VODهای ایران که بلافاصله فیلم از آنها کپی می شود و فقط هم تماشاگر داخل ایران می تواند آنرا ببیند، به صورت آنلاین اکران کنند؟
پیشتر احمدرضا درویش - کارگردان «رستاخیز» - به ایسنا گفته بود، «جهان اسلام، جهان شیعه و دنیای غرب مخاطبان این فیلم هستند» و همین یک جمله براین تاکید دارد که فیلم باید در شرایطی اکران - حتی به صورت اینترنتی - شود که مخاطب مدنظر سازندگان هم امکان دسترسی به آنرا داشته باشند.
علاوه براین ها تقی علیقلی زاده - تهیه کننده فیلم - هم در گفت وگویی با ایسنا از اقدام برای دوبله «رستاخیز» به زبان های عربی، فرانسه، آذری، ترکی، انگلیسی و اسپانیایی اطلاع داده بود و حضور بازیگران خارجی هم موید همین است که اگر قرار باشد فیلم به صورت آنلاین اکران شود بطور قطع از راه پلت فرم های ایران قابل اجرا نخواهد بود.
براین اساس به نظر می آید طرح اکران آنلاین فیلم «رستاخیز» در ایران نشدنی است و اگر هم روزی اتفاق بیفتد ابتدا باید در پلت فرم های دیگر که مخاطبان گسترده تری از همه کشورها دارد صورت گیرد.
«رستاخیز» که از مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می کند، در سی و دومین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت ۹ سیمرغ بلورین و جایزه مصطفی عقاد شد. همینطور «رستاخیز» در نخستین حضور جهانی خود در جشنواره فیلم بغداد جایزه بزرگ و تندیس تماشاگران را گرفت.
اکران این فیلم بعد از یک روز نمایش در سال 94، به دنبال اعتراض های غیر رسمی بخاطر به تصویر درآمدن چهره ای از حضرت ابوالفضل (ع) به دستور وزیر ارشاد وقت متوقف گردید.1399/05/20
22:31:08
5.0 / 5
1987
تگهای خبر: آنلاین , اینترنت , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بازی اندروید