بازی اندروید
در یك نشست تخصصی مطرح شد؛

تدوین پیش نویس سند علوم و فناوری های کوانتومی

تدوین پیش نویس سند علوم و فناوری های کوانتومی

به گزارش بازی اندروید، نشست پژوهشگران و متخصصان فعال حوزه علوم و فناوری های کوانتوم توسط ستاد توسعه فناوری­ های اپتیک و کوانتوم و با همکاری مرکز توسعه فناوری­ های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار گردید.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در آغاز این جلسه که با محوریت معرفی فعالیت ها و حمایت های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بحث، تبادل نظر و همفکری با متخصصین حوزه فناوری های کوانتومی و عرضه کارهای انجام شده ستاد اپتیک و کوانتوم برگزار گردید، شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت در سخنانی کوتاه با تأکید بر حمایت ویژه معاونت علمی از توسعه فناوری های کوانتوم در کشور اظهار داشت: دانش کوانتوم نه تنها فرصتهای جدیدی به وجود می آورد بلکه می تواند اساسا زمین بازی را هم تغییر دهد. بر این اساس معاونت علمی آمادگی دارد از فعالیتها و طرح های پژوهشی این حوزه که پیشران اصلی آنها در کشور، دانشگاهیان هستند حمایت کند.
علی اسفندیار، دبیر ستاد «توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم» هم با اشاره به اینکه این ستاد، خردادماه سال جاری از تفکیک ستاد «توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت» به دو ستاد مستقل به وجود آمده در مورد فعالیتها و اقدامات ستاد اظهار داشت: برگزاری جلساتی با متخصصان، پشتیبانی از برگزاری کنفرانس ها، ابلاغ برنامه سالیانه ستاد، اجرای برنامه مشترک با بنیاد ملی علم ایران، تعیین تکلیف طرح های باقی مانده از سالهای قبل، بازدید از نمایشگاه و لابراتوار های سرآمد چین و تدوین و عرضه پیش نویس پیشنهادی سند علوم و فناوری های کوانتومی به شورای عالی انقلاب فرهنگی که درحال تدوین سندی در این حوزه می باشد همچون کارهای ستاد طی سه، چهار ماه اخیر است.
وی در توضیح برنامه مشترک ستاد با بنیاد ملی علم اظهار داشت: در چارچوب این برنامه از طرح های پژوهشی، پسادکتری و دکتری حمایت می شود که به دنبال فراخوان اعلام شده تابحال ۱۰ طرح پژوهشی به دبیرخانه واصل شده که در انتظار طرح های بیشتر هستیم.
اسفندیار، حوزه رایانش و اطلاعات کوانتومی، سنسوری کوانتومی و ارتباطات و رمزنگاری را از زمینه های مورد حمایت ستاد عنوان نمود و اظهار داشت: پشتیبانی از برنامه ها و طرح های پژوهشی، آموزشی و ترویج، پشتیبانی از لابراتوار های موجود، کارهای بین المللی، مذاکره با نهادهای مختلف و تدوین نقشه راه از کارهای درحال انجام در ستاد است و بزودی فراخوان پشتیبانی از طرح های توسعه فناوری در حوزه های اپتییک و کوانتوم اعلام خواهد شد.
دبیر ستاد «توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم» در تبیین زمینه های مورد توجه در حوزه های مختلف کوانتوم اظهار داشت: در حوزهرایانش و اطلاعات کوانتومی برنامه نویسی، ساخت کامپیوتر کوانتومی و مباحث مختلف نظری را دنبال می نماییم. هم اکنون چند تیم مختلف برای ساخت کامپیوتر کوانتومی در کشور تشکیل شده که معتقدیم این برنامه باید در چارچوب یک لابراتوار ملی دنبال شود.
در حوزه سنسوری کوانتومی هم زمینه های مختلفی مثل مغناطیس سنجی، گرانش سنجی و ساعت اتمی - که بسیار مورد نیاز کشور می باشد - را دنبال می نماییم.
وی اشاره کرد: در حوزه ارتباطات و رمزنگاری هم رمزنگاری پساکوانتومی، شبکه توزیع کلید کوانتومی، بومی سازی تجهیزات کلیدی و توزیع کلید کوانتومی بلندبرد مورد توجه قرار دارد.
اسفندیار در ادامه با اشاره به اینکه حمایت های پژوهشی ستاد به صورت فردی، گروهی نظری، گروهی تجربی و گروهی نظری – عملی به انجام می رسد اشاره کرد: غالب دانشجویان فعال دکتری مورد حمایت ستاد قرار دارند.
دبیر ستاد «توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم» اشاره کرد: در حوزه آموزش، برگزاری دوره های ترمیک و مدرسه های چندروزه در حوزه رایانش و اطلاعات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی، سنسوری کوانتومی و لابراتوار های پایه در دستور کار ستاد قرار دارد که تلاش داریم این دوره ها را باکیفیت بالا و ترجیحا به صورت مجانی برگزار نماییم تا ضعف برخی دوره های آموزشی دانشگاه ها که ناشی از کمبود تجهیزات و... است جبران شود.
وی با اذعان به ضعف لابراتوار های موجود در حوزه کوانتوم در کشور اظهار داشت: تلاش داریم معدود لابراتوار های مناسب در سه، چهار دانشگاه کشور را برای برگزاری دوره های آموزشی تجهیز نماییم.
اسفندیار اشاره کرد: ستاد در حوزه ترویج، برگزاری نمایشگاه و رویدادهای ملی و بین المللی و شبکه سازی بین دانشجویان و اساتید و در حوزه بین الملل، اجرای طرح های پژوهشی بین المللی، اعزام دانشجو، ارتباط و شبکه سازی بین متخصصان داخلی و خارجی و پشتیبانی از حضور اساتید و محققان کوانتوم کشور در رویدادهای بین المللی را در دستور کار دارد.
در ادامه این جلسه، نسب، دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با عرضه توضیحاتی در مورد تاریخچه و کارهای شبکه، حمایتهایی را که در چارچوب این شبکه از لابراتوار های کشور می شود تشریح نمود.
به گفته وی هم اکنون بیشتر از ۱۱ هزار لابراتوار از هزار و ۶۰۰ مجموعه آزمایشگاهی مختلف در شبکه عضویت دارند که با بهره بردن از ۳۱ هزار دستگاه مختلف، امکان ۱۲ هزار نوع آزمون را فراهم نموده اند.
نسب اضافه کرد: این شبکه که به جز لابراتوار های بالینی و تشخیص طبی، تمام لابراتوار های پژوهشی و خدماتی (خدمت به صنایع) را شامل می شود از یک سو به لابراتوار ها و از طرف دیگر به شبکه گسترده مشتریان لابراتوار ها ارائه خدمت می کند. شبکه علاوه بر تبلیغات و اطلاع رسانی در رابطه با خدمات لابراتوار ها به منظور جذب اعتبارات پژوهشی به کارهای آزمایشگاهی واقعی، بودجه ها و یارانه هایی را هم در اختیار باشگاه مشتریان شبکه – که بالغ بر ۱۶۰ هزار عضو دارد – قرار می دهد.
در ادامه این جلسه، تعدادی از اساتید، متخصصان و محققان حوزه فناوری های کوانتومی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
جواد صالحی، استاد دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی در این جلسه با تأکید بر اینکه در کنار پشتیبانی از فناوری های کوانتومی باید زمینه را برای فعالیت گروهی بسیار نخبه که در مرزهای دانش کوانتوم تحقیق کنند فراهم نمود، گفت: زمینه ها و کاربردهای مختلفی در حوزه کوانتوم وجود دارد که هم اکنون چندان مورد توجه قرار ندارند ولی ممکنست طی چند سال آینده بشدت مورد توجه قرار بگیرند. از این لحاظ لازم است که گروهی نخبه از محققان کوانتوم کشور در مرزهای دانش و زمینه های جدید این علم کار کنند تا از حوزه هایی که در آینده توسعه خواهند یافت هم بی خبر نباشیم.
وی اظهار داشت: حوزه کوانتوم در دنیا تا حدی توسعه پیدا کرده که تنها ذیل دانشکده های فیزیک فعالیت ندارد بلکه به تدریج شاهد ایجاد دانشکده های مستقل مهندسی کوانتوم هستیم. برخی کشورهای پیشرو با پیشبینی احتیاج به صدها مهندس کوانتوم در حوزه های مختلف، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کوانتوم را راه اندازی کرده اند و لازم است ما هم سرمایه گذاری مناسبی در این زمینه بسیار مهم داشته باشیم.


منبع:

1402/06/28
15:42:14
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بازی اندروید