بازی اندروید
یك مقام مسئول با بازی اندروید مطرح كرد؛

تدوین سند همکاری ایران و کوبا در عرصه سلامت و انرژی

تدوین سند همکاری ایران و کوبا در عرصه سلامت و انرژی

بازی اندروید: رییس مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی از تدوین سند همکاری ایران و کوبا در 3 حوزه امنیت غذایی، سلامت و انرژی آگاهی داد.امیرحسین میرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جزییات دیدارها و نشست های جانبی معاون علمی رییس جمهور در جریان سفر به کوبا و حضور در نشست سران گروه ۷۷ اظهار داشت: معاون علمی رییس جمهور در بدو ورود به کوبا، یک دیدار اختصاصی با رییس جمهور کوبا داشت و در این جلسه تبادل نظر خوبی بر روی موضوع هایی نظیر امنیت غذایی، سلامت و انرژی صورت گرفت. اینها مواردی بود که بعنوان اولویت های همکاری عنوان شد. در زمینه مباحثی که از طرف رییس جمهور کوبا اعلام شد، شرکتهای دانش بنیان ایرانی ظرفیت ها و دستاوردهای خوبی دارند که بعضاً تجربیات صادراتی هم داشته اند.
همکاری ایران و کوبا در حوزه های زیست فناوری و نانوفناوری
رئیس مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ضمن اشاره به این که دیدار با وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا یکی دیگر از دیدارهای دو جانبه معاون علمی رییس جمهور بود، اظهار داشت: در این نشست بر همکاری مشترک ایران و کوبا در حوزه های مختلف علم و فناوری به خصوص زیست فناوری و نانوفناوری تاکید شد اما هر دو کشور اعتقاد داشتند که نباید همکاری ها محدود به این دو حوزه باشد. در این جلسه همینطور همکاریهای علمی و فناوری در حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی، انرژی های تجدید پذیر و تغییر اقلیم عنوان شد.
سند همکاریهای ایران و کوبا بزودی آماده می شود
وی افزود: طرف کوبایی پیش نویس یک سند همکاری مشترک را به طرف ایرانی ارائه داد که بتوان در قالب مشخصی در حوزه علم و فناوری و بر طبق مباحثی که ذکر شد، همکاری ها شکل بگیرد. انتظار داریم در سفری که رییس جمهور کوبا بزودی به ایران خواهند داشت، این سند به امضا معاونت علمی و وزارت علم، فناوری و محیط زیست برسد تا به یک تفاهم مشترک در همکاری ها برسیم.
راه اندازی مرکز فناوری و نوآوری ایران در کوبا / تبادل پژوهشگران و متخصصان
میرآبادی با اشاره به اینکه طرف کوبایی درخواست ایجاد یک مرکز فناوری و نوآوری ایران در کوبا را داشت و اعلام آمادگی کردند که زیرساختی را برای این امر در اختیار ایران قرار بدهند، اظهار داشت: همینطور در این نشست، در حوزه تبادل متخصصان مباحثی مطرح و مقرر شد ایران متخصصانی را در حوزه بایوتکنولوژی با عنایت به این که کوبا ظرفیتهای تحقیقاتی خوبی دارد، به آن کشور اعزام کند و در طرف مقابل کوبایی ها متخصصانی را بخصوص در حوزه نانوفناوری به ایران اعزام کنند. برنامه تبادل محققان، پروژه محور بوده و در واقع دوره های کوتاه مدتی است که افراد آموزش های تخصصی را برای پیشبرد پروژه های خود می بینند.
وی افزود: ایران و کوبا درباره ی موضوعات و محورهای کلی علم و فناوری توافق کرده اند و در آینده ای نزدیک مدل همکاری و پروژه ها نیز مشخص خواهد شد.
ایجاد یک لاین همکاری خصوصی با دانش بنیان ها در زمینه واکسن سازی
این مقام مسئول معاونت علمی ریاست جمهوری بازدید از مؤسسه واکسن سازی فینلای را از دیگر نشست های جانبی دکتر دهقانی عنوان نمود و اظهار داشت: این مؤسسه پیش از این در دوران کرونا، همکاری خوبی با انستیتو پاستور داشته است، دکتر دهقانی این همکاری را همکاری با ارزشی عنوان کردند و به طرف کوبایی پیشنهاد دادند با شرکتهای بخش خصوصی فعال در حوزه واکسن سازی و بایوتکنولوژی نیز همکاری داشته باشند. همینطور به طرف کوبایی پیشنهاد داده شد، یک لاین همکاری خصوصی با شرکتهای دانش بنیان نیز در مورد واکسن سازی ایجاد شود. این امر می تواند سبدهمکاری دو کشور را متنوع تر می کند. در بعضی شرکتهای دانش بنیان داخلی پلت فرم های پیشرفته واکسن داریم که کوبایی ها می توانند از آن استفاده نمایند.
میرآبادی خاطرنشان کرد: همینطور دکتر دهقانی طی بازدید از مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا تاکید نمودند با عنایت به پلتفرمهای جدیدی که در شرکتهای دانش بنیان ایرانی ایجاد شده، زمینه های خوبی برای همکاریهای مشترک و حتی انتقال خط تولید از ایران در حوزه واکسن وجود دارد.


منبع:

1402/07/02
12:20:47
5.0 / 5
391
تگهای خبر: آموزش , تكنولوژی , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بازی اندروید