بازی اندروید

کشف یک دریاچه مملو از لیتیوم در آمریکا

کشف یک دریاچه مملو از لیتیوم در آمریکا

بازی اندروید: ذخیره پنهان لیتیوم در دریاچه ای در ایالات متحده می تواند انرژی 375 میلیون خودروی الکتریکی را تامین کند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران لابراتوار ملی لارنس برکلی آمریکا بتازگی یک ذخیره عظیم لیتیوم در زیر دریاچه سالتون(Salton Sea) کالیفرنیا کشف کرده است.
دریای سالتون یا دریاچه سالتون دریاچه ای نمکی است که در ناحیه صحرای کلرادو در جنوب شرقی کالیفرنیا قرار دارد. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه ایالت کالیفرنیاست.
این دریاچه در پی یک خطای مهندسی و شکسته شدن یکی از سدهای رودخانه کلرادو در سال ۱۹۰۵ به وجود آمد. بعد از مدتی انتظار میرفت که با تبخیر آب، این دریاچه نیز از میان برود، اما بعد از مدتی معلوم شد که ورودی آب کانال های کشاورزی پیرامون این ناحیه به این گودال، دریای سالتون را در سطحی مشخص نگه می دارد. این امر موجب شد تا دریای سالتون به مرور تبدیل به یکی از نقاط گردشگری کالیفرنیا شود و شمار زیادی از گردشگران برای شنا و قایق سواری و ماهیگیری به سواحل آن بیایند. این روند، ایجاد شهرک های تفریحی مختلفی را نیز در پیرامون دریاچه در پی داشت.
با گذشت زمان اما به این خاطر که آب تازه ای از نهر و رودها به این دریاچه وارد نمی شود و کانال های کشاورزی تنها تامین کننده آب آن هستند، شوری آب دریاچه از حد گذشت و موجب بدبویی آب و مرگ ماهیان شد. این امر گردشگران را نیز فراری داد و امروزه کرانه ها و شهرک های دریای سالتون شکلی متروکه و آشفته دارند.
حالا بگفته فرماندار کالیفرنیا، یک مخزن زیرزمینی حاوی لیتیوم کافی برای تولید ۳۷۵ میلیون باتری خودروی الکتریکی در بستر این دریاچه کشف شده است.
این کشف، دریاچه سالتون را به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر لیتیوم در سطح جهان قرار می دهد و نویدبخش یک تحول در رویکرد آمریکا به تولید لیتیوم است.
جف ماروتیان، معاون وزیر در امور راندمان انرژی و انرژی های تجدیدپذیر در اطلاعیه ای اظهار داشت: لیتیوم برای کربن زدایی از اقتصاد و تحقق اهداف رییس جمهور بایدن در خصوص پذیرش ۵۰ درصدی خودرو های الکتریکی تا سال ۲۰۳۰ حیاتیست.
وی ادامه داد: این کشف، فرصت یک دفعه در هر نسل را برای ایجاد یک صنعت داخلی لیتیوم در خانه و همین طور توسعه تولید برق پاک به وجود می آورد. ما با بهره گیری از نوآوری آمریکایی می توانیم آینده انرژی پاک را رهبری نماییم، شغل و زنجیره تامین داخلی قوی ایجاد نماییم و امنیت انرژی ملی خودرا تقویت نماییم.
انقلاب دریاچه سالتون
بر خلاف بدنامی دریاچه سالتون به خاطر خشکسالی، بوی بد، موج گرما و مرگ و میر دسته جمعی ماهی ها، این دریاچه حالا می تواند یک تحول را در انرژی سبز رقم بزند.
ضمن این که منابع زمین گرمایی شناخته شده دریاچه سالتون ظرفیت تولید برق زمین گرمایی را از ۴۰۰ مگاوات به ۲۹۵۰ مگاوات می افزاید.
این دریاچه حالا به یک نقطه کانونی برای استخراج لیتیوم از آب نمک های زمین گرمایی تبدیل گشته است. پژوهشگران دریاچه سالتون را به عنوان بازیگری مهم در تامین فراتر از تقاضای جهانی لیتیوم برای چندین دهه معرفی کرده اند.
با این وجود، این پتانسیل با چالش هایی هم راه است. در صورتیکه وزارت انرژی ایالات متحده ادعا می کند که این مخزن لیتیوم می تواند ایالات متحده را در لیتیوم به خودکفایی برساند، مهار و استخراج این منبع در مقیاس تجاری کار بزرگ و پیچیده ای است.
شرکت هایی مانند Berkshire Hathaway Energy و Controlled Thermal Resources درحال سرمایه گذاری بر روی فناوری هایی برای استخراج موثر لیتیوم از آب نمک این دریاچه هستند.
تاکید بر توسعه فناوری استخراج مستقیم لیتیوم(DLE) است که از روش های مضر برای محیط زیست مانند حفاری روباز و استخرهای تبخیر عظیم که هم اکنون در استخراج لیتیوم رایج هستند، دوری می کند.
مسیر پیش رو
با ظهور دریاچه سالتون به عنوان یک نیروگاه بالقوه لیتیوم، سؤالاتی در مورد امکان سنجی و پایداری استخراج لیتیوم در مقیاس بزرگ مطرح می شود.
پایگاه Electrek، یکی از پایگاه های برجسته در عرصه انرژی پاک، در مورد به ثمر نشستن این پروژه تردید جدی دارد.
همین طور لس آنجلس تایمز لایه دیگری از شک و تردید را اضافه کرده و اشاره نموده است که تا حالا هیچ شرکتی استخراج لیتیوم از آب نمک دریای سالتون را با موفقیت انجام نداده است که موجب ایجاد شک و تردید در مورد عملی بودن و اقتصادی بودن این تلاش می شود.
با این وجود، جذابیت یک منبع لیتیوم داخلی، همراه با روش های استخراج سازگار با محیط زیست، میل به سرمایه گذاری قابل توجهی را برانگیخته است. شرکت هایی مانند جنرال موتورز، استلانتیس و فورد هم اکنون برای تامین لیتیوم از دریای سالتون با یکدیگر همکاری می کنند که نشان دهنده اعتماد این صنعت به پتانسیل این منطقه است.
با وجود عدم قطعیت ها، رویای آینده ای با انرژی پاک، انگیزه قدرتمندی برای ادامه تلاش ها در این راستاست.
این گزارش توسط دفتر فناوری های زمین گرمایی(GTO) که قسمتی از مجموعه تحقیقاتی وزارت انرژی آمریکاست که در حوزه استخراج لیتیوم از آب نمک های زمین گرمایی تحقیق می کند، تهیه شده است.
منبع:

1402/09/14
09:13:53
5.0 / 5
356
تگهای خبر: الكتریكی , باتری , بازی , بدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بازی اندروید