بازی اندروید

جایگاه ایران به لحاظ تعداد ثبت اختراع بین المللی در یک دهه اخیر

جایگاه ایران به لحاظ تعداد ثبت اختراع بین المللی در یک دهه اخیر

به گزارش بازی اندروید، رئیس موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) ضمن اشاره به رصد جایگاه فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران از صعود ۵۱ پله ای ایران در یک دهه اخیر اطلاع داد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده امروز در افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار که در مصلای امام خمینی درحال برگزاری است، اظهار داشت: مؤسسه ISC وظیفه رصد و پایش علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، کشورهای اسلامی و جهان را بر عهده دارد.
وی اظهار داشت: همراستا با رصد و پایش علم در سطح ملی و جهانی، رصد جایگاه فناوری و نوآوری هم بسیار حائز اهمیت می باشد. کشورها باتوجه به ابرچالش ها و اولویت های پژوهشی و فناوری خود در سطح محلی، ملی و بین المللی بایدزمینه های تحقیق و فناوری های کاربردی مورد نیاز را مورد توجه قرار دهند.
رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: طبق گزارش سال ۲۰۲۳ سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) در مورد اقتصادهای نوآور برتر، کشورهای هند، ایران و قزاقستان در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش های شاخص جهانی نوآوری، در میان کشورهایی که ظرف یک دهه گذشته بیشترین رشد و صعود را داشته اند، کشور جمهوری اسلامی ایران با ۵۱ پله بیشترین صعود را از رتبه ۱۱۳ به رتبه ۶۲ داشته است.
فاضل زاده افزود: شاخصهای نوآوری و فناوری جهانی عبارتند از شاخص خروجی های خلاق، دانش و فناوری، پژوهش و سرمایه انسانی و پیچیدگی های کسب و کار. ایران در دو شاخص خروجی های خلاق و خروجی های بعد از ترکیه رتبه دوم را در میان کشورهای پیشرو اسلامی به دست آورده است.
جایگاه ایران به لحاظ تعداد ثبت اختراع بین المللی در بازه زمانی ۲۰۲۳-۲۰۱۳
فاضل زاده اظهار داشت: مقالات تحقیقاتی نماد برونداد علمی و پروانه های ثبت اختراع نماد برونداد فناوری و نوآوری است که می تواند منجر به تجاری سازی شود. بیشترین تعداد اختراعات ثبت شده در کشورهای ایالات متحده آمریکا، ژاپن و کره جنوبی بوده است و ایران با ۱۷۶۸ پروانه ثبت اختراع رتبه ۵۱ جهان را از آن خود کرده است.
نسبت تولیدات علمی به پروانه های ثبت اختراع
رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: در تمامی کشورهای جهان، تعداد تولیدات علمی از تعداد تولیدات فناورانه (پروانه های ثبت اختراع) بیشتر است. درصد پروانه های ثبت اختراع به انتشارات علمی در کشورهای پیشرو در ثبت اختراعات مانند ژاپن، تایوان، کره و آمریکا به ترتیب ۵۱/۸۶ درصد، ۱۶/۷۰ درصد، ۳۴/۵۴ درصد و ۱۳/۴۵ درصد است.
اختراعات بین المللی ثبت شده کشورهای اسلامی پیشرو
فاضل زاده اظهار داشت: در میان کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد پروانه ثبت اختراع، ایران با ۱۷۶۸ پروانه ثبت اختراع، جایگاه پنجم را از آن خود کرده است. کشورهای عربستان سعودی، مالزی، ترکیه و امارات متحده عربی به ترتیب با ۱۷۰۸۸، ۸۱۱۶، ۵۷۶۵ و ۲۹۴۲ در جایگاه اول تا چهارم کشورهای اسلامی قرار دارند.
اختراعات ملی ثبت شده مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور
وی افزود: تعداد اختراعات ملی ثبت شده توسط مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور در سالهای ۱۳۹۷ لغایت ۱۳۹۹ نشان میدهد به طور متوسط در هر سال ۴۴۰ پروانه ثبت اختراع ملی صادر گردیده است که در مقایسه با تعداد مقالات علمی ساخته شده خیلی کم است.
رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: باتوجه به زنجیره ارزش علم و تکنولوژِی، باید دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و فناوری و شرکتهای دانش بنیان کشور با برنامه ریزی و اختصاص بودجه مناسب مبادرت به ثبت دستاوردهای علمی و فناوری در پایگاه های ملی و بین المللی ثبت اختراعات کنند. بدیهی است در این جهت باید متولیان امر با تخصیص بودجه های مناسب و تأمین و تجهیز لابراتوار های تحقیقاتی زمینه توسعه تبدیل علم به فناوری و محصولات دانش بنیان را فراهم آورند.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، بیست و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار از امروز ۲۰ آذر ماه در محل مصلای تهران شروع به کار کرده و تا ۲۲ آذر ماه ادامه دارد. هفته ملی پژوهش و فناوری با شعار «پژوهش و فناوری پیشران رشد تولید و مهار تورم» از روز گذشته کلید خورده است و نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار هم از برنامه های این هفته شمرده می شود.
منبع:

1402/09/20
14:50:50
5.0 / 5
246
تگهای خبر: آموزش , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بازی اندروید