بازی اندروید
رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای تاكید كرد؛

لزوم ورود جامعه نخبگانی به توسعه سیستم شتابدهنده ها

لزوم ورود جامعه نخبگانی به توسعه سیستم شتابدهنده ها

به گزارش بازی اندروید، رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای بر اهمیت نقش افرینی جامعه نخبگانی در عرصه شتابدهنده ها و توسعه این سیستم ها اصرار کرد و اظهار داشت: فناوری شتابدهنده ها در عرصه صنعت و سلامت نقش مهمی دارند.به گزارش بازی اندروید به نقل از مهر، سید امیرحسین فقهی در مراسم رونمایی از اولین رویداد ملی فرصت هسته ای که امروز در مرکز نوآوری و فناوری رسا برگزار شد، ضمن اشاره به این که علوم و فناوری هسته ای از جنس بین رشته ای است به این مفهوم که گستره وسیعی از رشته های دانشگاهی و تخصص ها در علوم و فناوری هسته ای حضور دارند، اظهار نمود: در صنعت هسته ای امنیت طبقه بندی می شود و این امر به این علت است که وقتی شتابدهنده ای خراب می شود، کارایی لازم را نخواهد داشت ولی وقتی به یک راکتور لطمه جدی وارد شود منجر به حوادث جدی خواهد شد، ازاین رو کلاس های ایمنی در راکتورها و مسائل در رابطه با آن بسیار سختگیرانه است.
رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، الکترونیک و برق و قدرت، علم آلیاژها و سوپر آلیاژها و مواد با خلوص و گرید هسته ای، فناوری خلأ و کنترل را از فناوری های شتابگرها عنوان نمود و اظهار داشت: از این جهت کنترل در شتابگرها مهم بوده است که می خواهیم ذراتی را کنترل نماییم که با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کنند و اگر کسی بتواند سیستم کنترلی را برای این سیستم ها بسازد، هر چیز دیگری را می تواند طراحی کند.
وی همین طور ریخته گری های دقیق، شیمی، فیزیک، مغناطیس، سینکرونیزیشن بین دستگاهی در حوزه شتابدهنده ها را بسیار با اهمیت دانست و اظهار داشت: فناوری شتابدهنده ها در صنعت و سلامت خیلی مهم است ولی از دید من از شتابدهنده مهمتر، ارتقا سطح صنایعی است که در حوزه ساخت شتابدهنده وارد می شوند.
فقهی ضمن اشاره به اهمیت نقش افرینی جامعه نخبگانی در حوزه شتابدهنده ها و توسعه این سیستم ها اظهار داشت: علاوه بر اینها شرکتهای دانش بنیان کوچک نیز در این حوزه مهمست چونکه سرمایه گذاری در حوزه راکتورها به اندازه ای سنگین است که جوانان و شرکتهای کوچک نمی توانند وارد شوند ولی در حوزه شتابدهنده می توانیم شاهد حضور گسترده جوانان و شرکتها باشیم و معاونت علمی نیز بسیار هوشمندانه به آن توجه کرد.
رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ضمن بیان این که با طراحی و ساخت، طراحی و کاربردهای شتابنده ها، علوم پایه کشور تقویت می شود، خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان فیزیک، شیمی و زیست شناسی دانشگاه های برتر کشور زمانی می توانند شغل داشته باشند که تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز برای تحقیق فراهم باشد؛ ازاین رو است که در تاریخ کشور نشان داده شده که شتابدهنده ها نقش بسیار مهمی در حفظ سرمایه انسانی علوم پایه دارد.
وی پیشرفت موجود در کشورهای پیشرفته را مدیون علوم پایه دانست و اظهار داشت: رشد علوم پایه نیز مدیون افرادی است که چنین ابزارهایی را ساخته اند. هم اکنون بشر به دنبال اینست که از ابعاد پیکومتر و نانو متر سر در بیاورد و تنها راه درک آنها پروب هایی است که ابعاد در این مقیاس را اندازه گیری نمود و ذرات شتاب داده شده هستند که می توانند پروب آنالیز مواد باشند.
فقهی ضمن اشاره به این که اساس ساخت تلویزیون های رنگی شتابدهنده ها هستند، اظهار داشت: خوشبختانه معاونت علمی درک خوبی از این حوزه فناوری دارد و ارتباط خوبی با این معاونت، وزارت علوم و آموزش و پرورش بوجود آمده و سبب شده زنجیره تامین سرمایه انسانی برای توسعه فناوری کشور را با هم مدیریت نماییم و در این حوزه هماهنگی خیلی مهم است.
وی با تکیه بر ضرورت توجه به پیشگیری از انجام کارهای تکراری اظهار نمود: به نظر من نیروی انسانی از فناوری مهمتر است چون این نیروی انسانی است که فناوری را خلق و کاربردی می کنند. ما برای توسعه فناوری شتابدهنده ها با تعداد کمی از شرکتها شروع می نماییم و باید به این مورد توجه داشته باشیم که هر صنعتی با صنعت هسته ای مشارکت کرد، سطح توانمندی آنها ارتقا خواهد یافت. بعنوان نمونه اگر صنعت خودرو با نیروی انسانی خود به صنعت هسته ای خدمتی عرضه نماید وقتی مبادرت به خودروسازی کند دیگر آن خودرو، خودروی قبلی نیست و باکیفیت بالاتری خواهد بود.
رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای افزود: این که در مواردی از دستیابی ما به فناوری هسته ای ممانعت می شود سلاح نیست بلکه همانطور که همگان می دانند دریچه حاکمیت فناوری برای عبور از این صنعت است.
فقهی در ادامه به توسعه فناوری فضایی و ارتباط آن با فناوری هسته ای اشاره نمود و اظهار داشت: ماهواره چگونه به صنعت هسته ای مرتبط می شود در حالیکه بر روی زمین ساخته می شود؟ زمانیکه ماهواره پرتاب می شود، از یک فاصله به پس از حفاظ زمین خارج می شود و تحت تابش های کیهانی و خورشیدی قرار می گیرند و زمانیکه این تابش ها برخورد به مواد نیمه های ماهواره برخورد می کند موجب سوختن و کاهش عمر ماهواره می شود.
وی اضافه کرد: ازاین رو بشر برای مقابله با این عامل، مواد مقاوم در مقابل این تابش ها بسازد که برای این امر نیاز به لابراتوار هایی داشته که این پرتوها را در زمین ایجاد نماید و هیچ دستگاه دیگری قابلیت ایجاد این شرایط را ندارد مگر دستگاه شتابدهنده.


منبع:

1402/10/01
13:22:11
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آموزش , جوانان , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید