بازی اندروید

یک شرکت نوپا واکسن آنفلوانزای نانویی را تجاری سازی می کند

یک شرکت نوپا واکسن آنفلوانزای نانویی را تجاری سازی می کند

بازی اندروید: شرکت سوواکس بیو درحال کار روی واکسن آنفلوانزایی است که دیگر فصلی نبوده و حتی با جهش ویروس، باز هم اثربخش است.به گزارش بازی اندروید به نقل از مهر، این واکسن جدید مبتنی بر نانوذرات می تواند محافظت گسترده و نه فصلی در مقابل آنفلوانزا نوع A فراهم آورد. واکسن های آنفلوانزای موجود فقط محافظت محدود و فصلی را فراهم می کنند برای اینکه پروتئین های بسیار قابل تغییر را بر روی ویروس هدف قرار می دهند. دانشمندان بتازگی واکسنی را طراحی نموده اند که می تواند به شکل گسترده در مقابل سویه های آنفلوانزا نوع A عمل کند.
جزئیات این واکسن در قالب مقاله ای در نشریه ACS Nano انتشار یافته است. دراین واکسن، از یک قطعه پروتئینی نسبتاً تغییرناپذیر آنفلوانزا، به نام M۲E استفاده می شود. این قطعه پروتئینی درون نانوذرات قرار می گیرد تا سیستم ایمنی بدن را آماده کند. نتایج قوی این واکسن در آزمایشات اولیه روی حیوانات نشان میدهد که امکان تولید واکسن آنفلوانزای جهانی که محافظت طولانی مدت دارد، وجود خواهد داشت.
جیانگ زو نویسنده ارشد مطالعه می گوید: «این واکسن آزمایشی پتانسیل محافظت در مقابل سویه های متنوع فصلی A و همین طور سویه های نوع ظهور در آینده را دارد.»
M۲E قسمت کوچک و خارجی M۲، پروتئین تعبیه شده در پاکت بیرونی ویروس های آنفلوانزا است. از آنجائیکه M۲ نقش مهمی در چرخه عمر ویروس آنفلوانزا دارد در سویه های مختلف یکسان هستند. بنابراین، M۲E می تواند یک هدف خوب برای ساخت واکسن آنفلوانزا باشد.
در عمل، هدف قرار دادن M۲E یک چالش بوده است. واکسن های گذشته که M۲E را هدف قرار می دادند، محافظت قوی و بادوام نشان نداده اند، عمدتا بدین سبب که این قطعه پروتئین برای درگیر کردن سیستم ایمنی بدن بسیار کوچک است. در این واکسن جدید بر این مشکل غلبه شده است.
نانوذرات مورد استفاده در این واکسن، شبیه به ویروس بوده و سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. این واکسن روی موش های آزمایشگاهی با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.
شرکت سوواکس بیو (Uvax Bio) که از شرکت Scripps Research اسپین آف شده، این فناوری پتنت شده را برای توسعه بیشتر خریداری نموده است. این شرکت می خواهد از این فنآوری برای تولید واکسن های ضد بیماریهای عفونی استفاده نماید.


منبع:

1402/10/04
08:20:46
5.0 / 5
268
تگهای خبر: بدن , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بازی اندروید