بازی اندروید

محافظت در مقابل پارکینسون با یک جهش پروتئینی نادر

محافظت در مقابل پارکینسون با یک جهش پروتئینی نادر

بازی اندروید: نتایج یک پژوهش بر روی ریزپروتئین های میتوکندری و نقش آنها در پیری و بیماری پارکینسون نشان میدهد که یک جهش پروتئینی نادر می تواند در مقابل این بیماری محافظت بوجود آورد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید توسط پژوهشگران دانشکده پیری لئونارد دیویس دانشگاه ساوترن کالیفرنیا(USC) یک جهش ژنتیکی نادر در یک پروتئین کوچک را نشان داده است که می تواند از افراد در مقابل مبتلاشدن به بیماری پارکینسون محافظت کند.
بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی ناتوان کننده است که میلیونها نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. این بیماری، یک اختلال پیش رونده، مخرب و طولانی مدت دستگاه عصبی مرکزی است که عمدتا سیستم حرکتی بدن را مختل می کند. نشانه های این بیماری به طور معمول آرام و به تدریج ظاهر می شوند و با پیشرفت بیماری، علایم غیرحرکتی نیز بروز می کنند. آشکارترین نشانه های زودرس این بیماری عبارتند از لرزش، خشکی در حرکت بدن، آرام شدن حرکات و دشواری در راه رفتن.
نشانه های شناختی و رفتاری این بیماری نیز در بیشتر افراد به طور معمول به شکل افسردگی، اضطراب و فقدان علاقه و هیجان بروز می کند. در مراحل پیشرفته ی بیماری پارکینسون، بعضاً زوال عقل نیز شایع است و فرد مبتلا به پارکینسون ممکنست مشکلاتی در خوابیدن و سیستم حواس خود نیز تجربه کند.
نیروگاه سلولی و ریزپروتئین SHLP۲
این جهش در یک ریزپروتئین میتوکندری به نام SHLP2 رخ می دهد که برای نخستین بار توسط پینچاس کوهن استاد دانشگاه ساوترن کالیفرنیا در سال ۲۰۱۶ کشف شد.
این مطالعه که امروز در مجله Molecular Psychiatry انتشار یافته است، نشان میدهد افرادی که این جهش را دارند، ۵۰ درصد کمتر در معرض خطر مبتلاشدن به پارکینسون هستند.
شکل جهش یافته SHLP2 عمدتا در افراد اروپایی یافت می شود و تنها در یک درصد از آنها وجود دارد. این جهش، شکل و عملکرد ریزپروتئین را تغییر می دهد و آنرا در جلوگیری از اختلال عملکرد میتوکندری که عاملی کلیدی در ایجاد بیماری پارکینسون است، پایدارتر و موثرتر می کند.
همانطور که همه ما می دانیم و در دوران مدرسه در کتاب های درسی خوانده ایم، میتوکندری نیروگاه سلولی است که انرژی تولید می کند و فرآیندهای سلولی را تنظیم می کند. SHLP2 یکی از خیلی از ریزپروتئین های تولید شده در میتوکندری است و نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکرد آنها دارد.
تحقیقات قبلی توسط لابراتوار کوهن نشان داده است که SHLP2 در مقابل بیماریهای در رابطه با پیری مانند سرطان نیز محافظت به وجود می آورد و سطح آن در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون متفاوت می باشد.
جهشی که مهم است
کوهن نویسنده ارشد این مطالعه و استاد پیری شناسی، پزشکی و علوم زیستی می گوید: این مطالعه مکانیسم های مولکولی بیماری پارکینسون را روشن می کند و راه های جدیدی را برای توسعه درمان های آن باز می کند. همین طور پتانسیل کاوش ریزپروتئین های میتوکندریایی را به عنوان اهداف جدیدی برای پیشگیری و درمان بیماریهای ناشی از پیری نشان میدهد.
این مطالعه با همکاری سوجئونگ کیم استادیار تحقیقات پیری شناسی در دانشکده لئونارد دیویس دانشگاه ساوثرن کالیفرنیا که از یک تحلیل و بررسی ژنتیکی در مقیاس بزرگ برای شناسایی جهش SHLP2 در هزاران نفر از افراد انسانی از سه گروه مختلف استفاده کرد، انجام شد.
وی سپس یک مجموعه آزمایش را برای تایید اثر محافظتی این جهش بر عملکرد میتوکندری و خطر مبتلاشدن به بیماری پارکینسون انجام داد و دریافت که این جهش که یک پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی(SNP) یا تغییر در یک حرف از کد ژنتیکی است، منجر به بیان بالاتر SHLP2 و ساختار پایدارتر این ریزپروتئین می شود.
کیم همین طور کشف کرد که SHLP2 به یک آنزیم حیاتی در میتوکندری به نام «کمپلکس میتوکندری ۱» متصل می شود که انرژی تولید می کند و فعالیت آن در بیماری پارکینسون کاهش پیدا می کند. SHLP2 جهش یافته با اتصال پایدارتر به این آنزیم، از زوال جلوگیری می کند و عملکرد میتوکندری را حفظ می نماید.
این مطالعه قسمتی از تحقیقات درحال انجام این تیم پژوهشی بر روی ریزپروتئین های میتوکندری و نقش آنها در پیری و بیماری است.
این کشف نشان دهنده یک پیشرفت در علم افزایش طول عمر، سلامت و کشف ریزپروتئین ها است.
کیم می گوید: ما امیدواریم که یافته های ما الهام بخش تحقیقات بیشتر در مورد SHLP2 و سایر ریزپروتئین های میتوکندریایی باشد و منجر به توسعه درمان های جدید برای بیماری پارکینسون و سایر اختلالات در رابطه با پیری شود.
بر طبق این مطالعه، شکل جهش یافته SHLP2 اثرات مثبتی در نمونه های بافت انسانی و مدلهای موش مبنلا به بیماری پارکینسون در آزمایش های آزمایشگاهی نشان داده است.
کیم در آخر اظهار داشت: داده های ما اثرات بیولوژیکی یک نوع ژن خاص و مکانیسم های مولکولی بالقوه را نشان میدهد که این جهش ممکنست خطر مبتلاشدن به بیماری پارکینسون را بر اثر آن کم کند. این یافته ها می توانند نقشه راهی برای درک سایر جهش های موجود در ریزپروتئین های میتوکندریایی عرضه کنند و توسعه روش های درمانی جدید را منجر شوند.1402/10/16
16:40:41
5.0 / 5
216
تگهای خبر: بدن , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بازی اندروید