بازی اندروید
در یك كارخانه نوآوری؛

خوراک کامل دام توسط دانش بنیان ها تولید شد

خوراک کامل دام توسط دانش بنیان ها تولید شد

به گزارش بازی اندروید، یک کارخانه نوآوری با تولید خوراک کامل دام به حوزه افزایش امنیت و ایمنی غذایی ورود کرد؛ تولید این محصول می تواند منجر به عدم وابستگی کشور به واردات نهاده های دامی شود.به گزارش بازی اندروید به نقل از کارخانه نوآوری آمپر، علیرضا آقا شاهی رئیس بخش تغذیه دام مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور با حضور در کارخانه آمپر ضمن بازدید از اقدامات انجام شده در کارخانه نوآوری آمپر با استارت آپ های حاضر و مجموعه اقدامات انجام شده در شتاب دهنده آمپر لایف فعال در حوزه سلامت آشنا شد.
رئیس بخش تغذیه دام مؤسسه تحقیقاتی علوم دامی اظهار داشت: با محصول عرضه شده خوراک دام کامل سبک و سنگین «سیبا یم» افزایش امنیت و ایمنی غذایی در حوزه خوراک کامل دام در کارخانه نوآوری آمپر و با توفیقات به دست آمده توسط یکی از کارآفرینان برتر، آقای رضا موقر، و این همکاری مشترک زمینه تحقق یکی از آمال صنعت دام پروری در جهت بهبود بهره وری؛ افزایش امنیت و ایمنی غذایی کشور فراهم گشته است.
آقا شاهی اظهار داشت: مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور بر مبنای وظایف ذاتی که بر عهده دارد، پشتیبانی از طرح های فناورانه و دانش بنیان که در حوزه تأمین امنیت و ایمنی غذایی کشورمی توانند نقش ارزشمند ای داشته باشند را در دستور کار خود قرار داده است. باید توجه داشت که حدود نیمی از شیر و گوشت کشور در واحدهای نیمه صنعتی و خورده پا تولید می شود که این واحدها به علت عدم تمکن مالی و نداشتن زیرساخت های لازم، امکان بهره گیری از منابع علمی و دانش روز تغذیه را نداشته و بنابراین نفوذ دانش در اکثر این واحدها پایین است. به عبارتی امکان دارد واحدهایی بینش استفاده از خوراک متوازن را داشته باشند، اما امکان تهیه آنرا ندارند.
وی اضافه کرد: محصول کارخانه نوآوری آمپر «سیبا یم» در این حوزه، سبب بالا بردن نفوذ علم تغذیه در این واحدها می شود و به عبارتی دانش تغذیه را از قلب متون علمی، به خوراک دام منتقل و در دسترس دامدار قرار می دهد.
رئیس بخش تغذیه مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور در ادامه اضافه کرد: از سال ها پیش به همت فعالین در عرصه تولید خوراک دام، محصولات خوبی به بازار عرضه شده است، لکن این محصولات در تأمین بخشی از کل خوراک دام مورداستفاده قرارگرفته و می گیرند. خوراک کامل دام "سیبایم" که این کارخانه در بسته بندی استاندارد که دارای خصوصیت های فنی، مجوزهای لازم عرضه کرده است می تواند تمامی احتیاجات غذایی (اعم از علوفه –کنسانتره و مکمّل های موردنیاز و سایر افزودنی ها) گاو شیری، گوساله پرواری، گوسفند و بز پرواری و داشتی را (بر اساس نوع دام) یکجا تأمین کند.
در ادامه این نشست رضا موقر کارآفرین و تولیدکننده محصول اضافه کرد: استفاده دامداران (به ویژه دامدارانی که قسمت عمده نهاده ها را خریداری می کنند)، از سیبایم، در کنار مزایای تأمین خوراک دام خیلی از هزینه های حمل و نقل و ریخت وپاش خوراک که سبب بالا رفتن قیمت تمام شده تولیدات دامی شامل شیر و گوشت را به دنبال دارد، به طرز قابل توجهی کاسته می شود. از طرفی با عنایت به این که خوراک بخش اعظم هزینه های دامداری ها را به خود اختصاص می دهد و علاوه بر قیمت، تأمین مداوم آن، همواره یکی از دغدغه های دامداران است، محصول سیبایم، خیال دامداران را هم از تهیه و تأمین خوراک راحت می کند.
مدیر شرکت دانش بنیان و فناور تولیدکننده «سیبا یم» ضمن پرداختن به قابلیت های دیگر سیبا یم اظهار داشت: سیبا یم پیشران توسعه و بهره وری و تثبیت مشاغل و حتی ایجاد مشاغل جدید در صنعت دام پروری کشور است چونکه مزایای آن عبارت است از تأمین خوراک یکدست و متوازن جیره روزانه دامداری فراغت از تأمین بخش خشبی و کنسانتره و … که وقت و هزینه ی زیادی را برای دامداری ها می کند. همینطور یکپارچه شدن نظام خوراک دهی با عنایت به کمترین تغییر در اقلام جیره، کاهش هزینه های دامپزشکی گله، افزایش درآمد به واسطه کاهش ضریب تبدیل، آزادسازی منابع مالی دامداری ها (سرمایه در گردش موردنیاز برای تأمین خوراک)، تسویه ی مالی دوماهه هزینه خوراک (تنفس در پرداخته ای) و (لیزینگ فاینانس بدون هزینه) از دیگر مزایای این محصول به حساب می آید.
در این نشست پرویز کرمی مدیرعامل کارخانه نوآوری آمپر ورود به عرصه تأمین امنیت و ایمنی غذایی کشور را یکی از اهداف آمپر برشمرده اظهار داشت: سیبایم ظرفیت جایگزینی مناسبی در حوزه تأمین خوراک دام صنایع وابسته دارد که می تواند کشور را از وابستگی به واردات نهاده های دامی و استفاده از بقایای کشاورزی که سالانه در کشور بدون استفاده حداکثری به هدر می رود رهایی بخشد.
کرمی اضافه کرد: کشور ما با عنایت به جمعیت دام سبک و سنگین موجود در کشور سالانه به حدود ۱۸ میلیون تن نهاده های دامی جهت تأمین خوراک نیاز دارد و بقایای محصولات کشاورزی هم حدوداً این میزان در کشور به صورت سالانه تولید می شود که با برنامه ریزی دقیق و منسجم میتوان احتیاجات غذایی دام سبک و سنگین کشور را با فرآوری های مناسب تأمین و کشور را در این حوزه خودکفا نمود.


منبع:

1402/10/24
08:16:21
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی اندروید