بازی اندروید

مقاومت گونه های جدید ویروس کرونا در مقابل آنتی بادی های لنفوسیت T

مقاومت گونه های جدید ویروس کرونا در مقابل آنتی بادی های لنفوسیت T

به گزارش بازی اندروید، هادی یاسین، دانشیار بیماریهای عفونی و رییس بخش تحقیقات دانشگاه قطر، اظهار داشت: باوجود وجود شواهد روشن که از اهمیت خنثی کردن آنتی­ بادی ها و ایمنی بواسطه سلول لنفوسیت T در مقابل ویروس کرونا حمایت می کند، اما به نظر می­ رسد که چنین واکنش هایی در گونه های جدید تاثیر کمتری دارند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، هادی یاسین در سخنرانی خود در نهمین نشست تبادل تجربیات دانش و فناوری، میزگرد زیست بوم علم، فناوری و نوآوری بیان نمود: ایمنی حفاظت کننده و پایدار در مقابل عفونت های ویروسی یا واکسن ها، بطور معمول از راه اقدامات ترکیبی، واکنش های ایمنی سلولی و هومورال به دست می آیند.
به نقل از ستاد ارتباطات و ترویج بنیاد مصطفی(ص)، وی اظهار داشت: با وجود وجود شواهد روشن که از اهمیت خنثی کردن آنتی بادی ­ها و ایمنی به واسطه سلول لنفوسیت T در مقابل ویروس کرونا حمایت می ­کنند، اما به نظر می آید که چنین واکنش هایی در گونه های جدید ویروس کرونا تاثیر کمتری دارند و اطلاعات زیادی درباره ی میزان تاثیر واکسن های کرونا بر ایجاد سلول های کشنده طبیعی وابسته به سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی در مقایسه با عفونت طبیعی در دسترس نیست.
این دانشیار برجسته در ادامه تشریح کرد: ما فعالیت سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی را که پروتئین اس و نوکلئوکپسید آنتی ­ژن ها را هدف قرار می دهند، در ۲۵۵ نمونه از بین بیماران عفونی و افراد واکسینه شده با واکسن های ناقل ویروسی و واکسن های غیرفعال شده ویروسی بررسی کردیم. ارتباط بین سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی و خنثی کننده تیتر آنتی بادی نیز گزارش شده است.
یاسین درباره ی نتیجه بررسی مذکور گزارش داد: سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی در هفته اول پس از مبتلاشدن به عفونت و واکسینه کامل با چهار دوز برانگیخته شد و تا ۶ ماه قابل تشخیص باقی ماند. در بیماران دارای علائم، در مقایسه با افراد واکسینه شده بدون علائم، افزایش قابل توجه سطح سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی در مقابل پروتئین ­اس مشاهده شد. همچنین، تفاوت چندانی در سطح سمیت سلولی وابسته به آنتی­ بادی در مقابل پروتئین های نوکلئوکپسید بین بیماران با علائم و بدون علائم دیده نشد، ولی سطوح همچنان بالاتر از سطوح سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی بوجود آمده با واکسن های کووید بود. بین چهار دوز واکسن تفاوت قابل توجهی در فعالیت سمیت سلولی وابسته به آنتی ­بادی مشاهده نشد، باوجود این که آنتی­ بادی های تیتر در افراد واکسینه شده با آران ای به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر بود.
وی طبق یافته ­ها نتیجه ­گیری کرد که در مقایسه با عفونت کووید، واکسیناسیون، از هر نوعی، در ایجاد فعالیت سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی تاثیر کمتری دارد.
یاسین همین طور تصریح کرد: این نشان می ­دهد که از سمیت سلولی وابسته به آنتی­ بادی می ­توان جهت تخمین سطح خنثی ­سازی فوق العاده در مقابل کووید بهره برد و شواهدی را فراهم نمود دال بر این که واکسیناسیون باید علاوه بر آنتی­ بادی های خنثی کننده بر عملکرد افتورهای اف سی هم تمرکز کند.
منبع:

1402/11/08
16:14:57
5.0 / 5
278
تگهای خبر: اطلاعات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بازی اندروید