بازی اندروید
دستاورد دانش بنیان ها؛

ساخت اولین خودرو کمپوست ترنر خاورمیانه در ایران

ساخت اولین خودرو کمپوست ترنر خاورمیانه در ایران

بازی اندروید: یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار موفق به ساخت خودرو ویندرو ترنر شده است که زباله های آلی و تر را به کود کمپوست تبدیل می کند.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دستگاههای موردنیاز برای تبدیل زباله های آلی به کود همچون مواردی است که واردات آن پس از تحریم های آمریکا و کشورهای اروپایی متوقف گردید و به دنبال آن عملاً کاهش ۶۵ درصدی دفن زباله های شهری را شاهد می باشیم.
شرکت دانش بنیان شهاب خودرو، بعنوان اولین و تنها تولید کننده «خودروی کمپوست ترنر خودران» در سطح خاورمیانه توانسته با داخلی سازی این خودرو، عملاً تحریم ها مقابل ایران را از این حیث، بی تاثیر کرده است.
داوود رجبی، مدیرعامل شرکت شهاب خودرو در مورد ضرورت بومی سازی دستگاه «ویندرو ترنر» اظهار داشت: در دنیا، با عنایت به کمبود منابع اولیه زمین و اهمیت مساله بازیافت، روشهای فنی مختلفی برای بازیافت زباله مطرح است و با روش های مختلف، اقلامی چون کاغذ، شیشه، پلاستیک و فلز را از زباله جدا کرده و بازیافت می کنند اما حجم زیادی از زباله های شهری را زباله های تر نظیر زباله های ساخته شده در آشپزخانه، شامل پوست انواع میوه، پسماند غذایی و سایر زباله های تر تشکیل می دهد. به طوریکه گاهی درصد زباله تر به بیشتر از ۷۰ درصد می رسد؛ ازاین رو بازیافت این حجم زباله، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. تبدیل زباله تر به کود کمپوست که قابل استفاده در مصارف کشاورزی و باغداری است یکی از روش های مطرح در سطح دنیا است.
وی افزود: از آنجائیکه بیش از ۷۰ درصد از حجم زباله های شهری در ایران را نیز مواد آلی می سازند، برنامه ریزی جهت کمک به استفاده مجدد این مواد بعنوان کود کشاورزی علاوه بر مزایای زیست محیطی موجب کاهش چشم گیر حجم مواد دفنی خواهد شد.
به گفته رجبی، دراین میان، تولید بیوکمپوست می تواند به خوبی در صدر برنامه های بازیافت و دفع بهداشتی زباله در کشور قرار گیرد. یکی از روش های تبدیل زباله آلی به کود کمپوست استفاده از «خودروی کمپوست ترنر خودران» است.
در این روش مواد بصورت پشته بر روی زمین دپو شده و توسط «خودروی کمپوست ترنر خودران» هوادهی می شوند. با فعالیت میکروارگانیسم های هوازی، به تدریج فرآیند کمپوستینگ تکمیل شده و طی این عملیات عوامل بیماری زا از بین می روند اما با عنایت به این که این دستگاه وارداتی است و تهیه آن از منابع خارجی به علت تحریم ایران بسیار مشکل و حتی نا ممکن شده است، اهمیت داخلی سازی «خودروی کمپوست ترنر خودران» بسیار زیاد است.
وی با اشاره به اینکه خرید این دستگاه ۱۷ میلیارد تومان تمام می شود، اظهار داشت: خرید نمونه مشابه خارجی این محصول ۳۵ میلیارد تومان است و روی هر دستگاه چیزی حدود ۱۸ میلیارد تومان صرفه جویی ارزی داریم.
رجبی، ظرفیت تولید شرکت شهاب خودرو را در تولید این دستگاه، سالی ۱۲ عدد دانست و خاطرنشان کرد: اگر حمایت شویم و تیراژ را بالا ببریم تا سالی ۵۰ عدد هم می توانیم تولید نماییم.
به گفته او با عنایت به وجود حداقل ۱۰۰ شهر با جمعیت بالای ۱۵۰ هزار نفر در کشور، طی هفت سال آینده به حداقل ۱۷۶ سایت تولید کود کمپوست هر یک با ظرفیت زباله ورودی ۲۵۰ تن در روز، نیاز داریم که با استمرار این اقدام نیاز به بروز رسانی، نگهداری، تعمیر و تعریف خطوط در دراز مدت هم مطرح می شود.
این فعال فناور در مورد مزیت ویندرو ترنر بومی شده نسبت به نمونه های مشابه خارجی اظهار داشت: از آنجائیکه اساساً این دستگاه ابعاد بزرگی دارد و فضای زیادی را اشغال می کند، حمل و نقل آن امری به غایت دشوار و پرهزینه است. بنابراین، مهم ترین مزیت بومی سازی آن، رفع مشکلات در ارتباط با حمل و نقل و خروج ارز و … است. نکته دوم این که چون اساساً تولیدکنندگان این دستگاه در دنیا محدود هستند، ارائه خدمات بعد از فروش ضعیفی هم دارد. تا آنجایی که بیشتر ویندرو ترنر وارداتی به علت نداشتن خدمات بعد از فروش، عملاً بی استفاده باقی مانده اند. در کنار همه این موارد، کاری که ما در بومی سازی این محصول در دستور کار خود قرار داده ایم اینست که تلفیقی از مزایای همه دستگاههای مشابه خارجی در این محصول به شکلی بگنجانیم تا از هر نظر ما را از نمونه مشابه خارجی بی نیاز کند.
رجبی با اشاره به اینکه هنوز صادراتی به خارج از کشور نداشته اند، اظهار داشت: از آنجائیکه اخیرا کار ساخت داخلی آنرا کلید زده ایم، فرصتی برای ارائه محصول به خارج از کشور پیدا نکرده ایم اما با این وجود چون این دستگاه تولید کننده کمی در دنیا دارد، بطور قطع از بازار صادراتی خوبی برخوردار می باشد و در برنامه های آتی بر این حوزه تمرکز جدی تری خواهیم داشت.
وی در انتها تصریح کرد: از رهگذر ساخت این محصول بصورت مستقیم ۱۵ نفر مشغول به کار شده اند که در شهرهای بالای ۱۵۰ هزار نفر، کاربرد آن از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد. پیشبینی می شود که بطور قطع با استمرار این اقدام نیاز به بروز رسانی، نگهداری، تعمیر و تعریف خطوط در دراز مدت وجود دارد.


منبع:

1402/11/10
14:04:20
5.0 / 5
320
تگهای خبر: بازی , پوست , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بازی اندروید