بازی اندروید

جایگزین نانویی برای شن و ماسه موجود در بتن پیدا شد

جایگزین نانویی برای شن و ماسه موجود در بتن پیدا شد

به گزارش بازی اندروید، محققان دانشگاه رایس دریافتند که گرافن حاصل از کک متالورژی، محصولی که از زغال سنگ به دست می آید، می تواند نه تنها بعنوان یک افزودنی تقویت کننده در سیمان بلکه بعنوان جایگزینی برای شن در بتن هم استفاده گردد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، جیمز تور از محققان این پروژه اظهار داشت: «این نتایج می تواند تاثیر عمده ای بر یکی از بزرگترین صنایع جهان داشته باشد. ما بتنی که با افزودنی گرافنی تولید شده را با بتن تولید شده با بهره گیری از سنگدانه های شن و ماسه مقایسه کردیم، دریافتیم که بتن ما ۲۵ ٪ سبک تر بوده در صورتیکه به همان اندازه دشوار می باشد.»
به نقل از ستاد نانو، تولید سیمان، برای تهیه بتن، ۸ ٪ از انتشار دی اکسید کربن در سرتاسر جهان را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر این، استخراج ماسه، تهدیدات اکوسیستم های رودخانه و ساحلی را گرفتار مشکل می کند.
لابراتوار تور با بهره گیری از روش گرمای ژول، کک متالورژی را به شکلی گرافن تبدیل نموده است که می تواند بعنوان جایگزینی برای شن و ماسه در بتن باشد.
پل آدوینکولا، از محققان این پروژه می گوید: «آزمایش های اولیه نشان داد که کک متالورژیکی به گرافن تبدیل گشته است، ساختارهای به دست آمده از نظر اندازه مشابه ماسه هستند. ما تصمیم گرفتیم که از گرافن مشتق از کک متالورژیکی بعنوان جایگزینی کامل برای شن و ماسه در بتن استفاده نمائیم و یافته های ما نشان میدهد که این کار منجر به نتایج خوبی می شود.»
آزمایشات مقایسه بتن معمولی با بتن تولید شده از مصالح گرافن نتایج امیدوارکننده ای به همراه داشت. بتن مبتنی بر گرافن نه تنها با خصوصیات مکانیکی بتن استاندارد مطابقت دارد بلکه نسبت استقامت به وزن بیشتری هم عرضه می دهد.
لابراتوار تور از گرمایش فلش ژول برای انواع کاربردها، همچون سنتز نانو مواد کربنی ترکیبی، بازیافت بخشهایی از باتری و حذف فلزات سنگین از خاکستر زغال سنگ بهره برده است. پل آدوینکولا می گوید: «این روش گرافن را سریع تر و در مقیاس بزرگتر از روش های قبلی تولید می کند.»
این تکنولوژی جدید باعث کاهش اتکاء به ماسه طبیعی و کاهش انتشار کربن در صنعت بتن شده و می تواند توسعه شهری را به سمت شیوه های پایدارتر سوق دهد.
تور اظهار داشت: «مدتی طول خواهد کشید تا قیمت گرافن به اندازه کافی کم شود تا این روش پایدار شود. هم اکنون این نتایج نشان میدهد که گزینه های دیگری وجود دارد که می توانیم دنبال نماییم.»
ناگاراجایا از محققان این پروژه اظهار داشت: «این حقیقت که ما در آستانه بحران در قسمت شن و ماسه هستیم به ما انگیزه می دهد تا به دنبال گزینه های دیگری باشیم و کک متالورژی یک گزینه مناسب بوده چون که تقریبا همان کار شن و ماسه را انجام می دهد.»1402/11/14
11:12:50
5.0 / 5
335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید