بازی اندروید
با ۱۴ سال تحقیق و پژوهش؛

پژوهشگران ایرانی به دانش فنی تولید مواد استخوان ساز دست پیدا کردند

پژوهشگران ایرانی به دانش فنی تولید مواد استخوان ساز دست پیدا کردند

به گزارش بازی اندروید، متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق شدند آلوپلاستیک استخوانی را با استفاده از فناوری نانو و با هدف ترمیم و تقویت بافت های استخوانی تجاری سازی و تولید کنند.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، پودرها، بافت ها و مواد تقویت کننده و ترمیم بافت ها کاربردهای ویژه ای پیدا کرده اند و پزشکی بازساختی را تحول جدی بخشیده اند. با عنایت به پیشرفتگی این مواد و پیچیدگی تولید آنها، کشورها در ساخت این محصولات و فناوری آن، رقابت می کنند و شرکتهای دانش بنیان کشورمان هم در راه تولید مواد استخوان ساز که جزو محصولات پراهمیت حوزه سلامت هستند، گام برداشته اند.
شیما توکل، مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوری های زیست تقلید توکل ضمن اشاره به موفقیت این شرکت در تولید اولین محصول آلوپلاستیک دنیا اظهار داشت: این محصول که با استفاده از نانوفیبرهای پپتیدی و فرمولاسیونی منحصر به فرد ساخته شده در آمریکا ثبت اختراع شده است. نانوفیبرهای پپتیدی خودآرا که در این محصول به کار رفته در سال ۲۰۰۴ بعنوان یکی از ۱۰ فناوری برتر دنیا در حوزه پزشکی بازساختی معرفی شده بود ولی تابحال فقط یک محصول بندآورنده خون با استفاده از این تکنولوژی در دنیا تجاری شده است.
وی اضافه کرد: این نخستین محصول با کارایی بالا حاوی دو جزء معدنی و آلی در مقیاس نانو است که حاصل ۱۴ سال تحقیق و پژوهش مستمر می باشد و کارآزمایی بالینی فاز دوم آن با موفقیت سپری شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به تولید نمیمتیک پپتید نانوفایبر غلیظ و رقیق، در رابطه با کاربردهای این محصول دانش بنیان اظهار داشت: این محصول نانویی، می تواند به تنهایی استفاده شده یا در صورت صلاحدید پزشک جهت افزایش استقامت مکانیکی با مواد استخوانی دیگر مخلوط شود.
توکل بیان نمود: این محصول قابل تزریق است که تزریق می تواند برای بیماران با جراحی های الیزاروف و یا موارد بدون احتیاج به جراحی باز از بیرون صورت گیرد. همینطور در بیمارانی که گرفت استخوانی پاسخ مناسبی نداده است و جراح نمی خواهد جراحی مجددی انجام دهد، کارایی بالایی دارد. این محصول نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد و در سال ۱۴۰۱ برگزیده نخست جشنواره رازی شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوری های زیست تقلید توکل، به مزایای این محصول دانش بنیان اشاره نمود و اضافه کرد: با استفاده از این محصول که با قیمتی مناسب در اختیار بیماران قرار می گیرد روند استخوان سازی تسریع شده و بدون ایجاد عفونت و التهاب صورت می گیرد. همینطور بنابر نظر بیماران شرکت کننده در کارآزمایی، استفاده از آن سبب از بین رفتن درد در مقابل گروه کنترل هم شده بود. مخاطبان این محصول جراحان ارتوپد، دندانپزشکان، جراحان فک و صورت و پریودنتولوژی و جراحان ستون فقرات هستند.
توکل با بیان اینکه با تجاری سازی این محصول، ایران تنها کشوری است که توانسته این فناوری را در راه ترمیم استخوان کاربردی کند، اضافه کرد: در تمامی محصولات موجود در دنیا از پلیمرهای سلولزی و یا پلیمرهای با منشأ انسانی و حیوانی استفاده شده است در حالیکه جزء آلی محصول ما نانوفیبرهای پپتیدی خودآرای سنتزی است که به صورت درجا در محل تبدیل به داربست می شوند و به هیچ سورفاکتانت و کراس لینکری برای نانوفیبرشدن نیاز ندارد؛ طراحی نانوفیبرهای پپتیدی خودآرا بگونه ای است که خودبه خود تبدیل به نانوفیبر می شوند.
این برگزیده جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی با بیان اینکه واردات محصولات استخوان ساز خارجی، همواره هزینه های گزاف ارزی را به حوزه سلامت تحمیل کرده است، افزود: محصولات وارداتی قیمت قابل توجهی نسبت به محصولات ما دارند و بررسی روند استخوان سازی آن محصولات نشان داده نمونه های خارجی، استخوان سازی کم تر و آهسته تری نسبت به محصولات شرکت ما ایجاد می کردند.
وی در رابطه با مزایای محصول ساخت داخل نسبت به نمونه های مشابه خارجی توضیح داد: محصولی که تولید کردیم، عفونت و التهاب در ناحیه ایجاد نمی نماید. همینطور به علت طراحی خاص آن، پراکندگی در فضای سینوسی نمی دهد و ساختار منسجمی دارد. این محصول همچون محصولات مشابه کدورت در تصاویر رادیوگرافی که منجر به مثبت کاذب می شوند، ایجاد نمی نماید. ضمن آن که قیمت کمتری دارد که می تواند برای دندانپزشکی کاربردهای گسترده ای دارد و از تحلیل استخوان در ناحیه دندان کشیده شده جلوگیری نماید.

1402/11/19
13:42:13
5.0 / 5
154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید