بازی اندروید

فعالیتهای دانش آموزان المپیادی تحت تأثیر تغییر شیوه کنکور

فعالیتهای دانش آموزان المپیادی تحت تأثیر تغییر شیوه کنکور

به گزارش بازی اندروید، معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به تغییر شیوه کنکور سراسری، اظهار داشت: اعمال امتیاز برای معدل پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در کنکور سراسری بخش زیادی از فعالیتهای فوق برنامه و پژوهشی دانش آموزان را تحت تأثیر قرار خواهد داد و قطعا به فعالیتهای دانش آموزان المپیادی ضربه می زند. بنابراین بنیاد ملی نخبگان با همکاری سمپاد و باشگاه دانش پژوهان جوان به دنبال یافتن راهی برای پیشگیری از این آفت است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، رسول محمدقلی ضمن اشاره به برنامه ملی شهاب، اظهار داشت: شناسایی استعدادهای دانش آموزی از سنین پایین بعنوان یک کلان پروژه در بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش و پرورش مطرح بوده و هست و این دو تلاش دارند در چارچوب برنامه ملی شهاب این هدف مهم را محقق کنند. در این برنامه استعدادهای دانش ‎آموزان در هشت زمینه استعدادی در سالهای چهارم، پنجم و ششم ابتدایی به صورت نامحسوس رصد می شود و در این زمان سه معلم در سه پایه استعدادهای فرد را رصد می کنند. در نهایت ۱۰ درصد برتر هر حوزه استعدادی بعنوان مستعد برتر شناسایی می شوند. این یعنی هم اکنون از ۷ میلیون دانش آموز محصل در متوسطه اول و دوم، ۷۰۰ هزار نفر بعنوان استعداد دانش آموزی در سرتاسر کشور شناسایی شده اند.

بهره مندی از ظرفیتهای پژوهش سراهای دانش آموزی در دستور کار

وی ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان با همکاری وزارت آموزش و پرورش از مدارسی که تراکم استعدادهای شهابی در آنها بالاست، حمایت جدی انجام خواهد نمود تا این افراد در حوزه استعدادی خود هدایت و پشتیبانی شوند بخصوص این که استعدادهای دانش آموزی در حوزه های علمی خلاصه نمی شود و تعداد زیادی از دانش آموزان کشور در زمینه هایی مانند هنر، فرهنگ، مدیریت و امثال آن صاحب استعداد برتر هستند. پشتیبانی از این مدارس هم به لحاظ تقویت نیروی انسانی و هم به لحاظ زیرساخت های فیزیکی صورت خواهد پذیرفت؛ علاوه بر آن از ظرفیتهای پژوهش سراها دانش آموزی هم میتوان و اساسا باید بهره برد.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: متاسفانه نظام آموزشی کشور در بعضی از حوزه های استعدادی، استعداد دانش آموزان را خاموش می کند و توجه کمی به حوزه های غیرعلمی دارد، در حالیکه بنیاد ملی نخبگان عمیقاً باور دارد همه حوزه های استعدادی را باید به رسمیت شناخت.

ایجاد رقابت علمی با شرایط عادلانه در کانون دانش پژوهان جوان

وی تصریح کرد: طبق آمارهای بین المللی و برآوردهای خود محققان خارجی میانگین هوش ایرانیان از میانگین جهانی بالاتر است که این خود یک ظرفیت به حساب می آید و یکی از علل اصلی موفقیت ایرانیان در المپیادهای علمی همین مبحث است. از سوی دیگر، کانون دانش پژوهان جوان ذیل آموزش و پرورش برای ایجاد رقابت علمی شرایط نسبتاً عادلانه را بوجود می آورد و بنابراین استعدادهای دانش آموزی در اقصی نقاط کشور می توانند دسترسی مناسبی به منابع آموزشی داشته باشند که این خود نوعی عدالت آموزشی است که سبب انتخاب بهترین ها می شود. در واقع تیم ملی المپیاد حاصل رقابت چندصد هزار دانش آموز است، بنابراین از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و می تواند بهترین نتایج را کسب کند و در مسابقات بین المللی بدرخشد. از سوی دیگر، سازوکار المپیاد در کشور با شرایط رقابت ها انطباق بسیار بالایی دارد.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به تغییر شیوه کنکور سراسری، خاطرنشان کرد: اعمال امتیاز برای معدل پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در کنکور سراسری بخش زیادی از فعالیتهای فوق برنامه و پژوهشی دانش آموزان را تحت تأثیر قرار خواهد داد و قطعا به فعالیتهای دانش آموزان المپیادی ضربه می زند. بنابراین بنیاد ملی نخبگان با همکاری سمپاد و باشگاه دانش پژوهان جوان به دنبال یافتن راهی برای پیشگیری از این آفت است.

به نقل از بنیاد ملی نخبگان، محمدقلی تصریح کرد: تا چند سال قبل مسابقات علمی تنها در رشته هایی خلاصه می شد که رقابت های بین المللی دارند. با اصلاح رویکردها در سالهای اخیر، رقابت های علمی در تمام زمینه های مورد نیاز کشور برگزار می گردد و بنیاد ملی نخبگان تمام آنها را به رسمیت می شناسد و از مدال آوران آنها حمایت جدی خواهد نمود.1402/11/21
09:24:03
5.0 / 5
280
تگهای خبر: آموزش , رقابت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید