بازی اندروید
با طراحی سامانه مدیریت هوشمند؛

گام مهم پژوهشگران دانشگاه شریف برای حل معضل ترافیک شهری

گام مهم پژوهشگران دانشگاه شریف برای حل معضل ترافیک شهری

بازی اندروید: پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی سامانه جامع مدیریت هوشمند ترافیک شهری شده اند که در آن اطلاعات ترافیکی با حجم و سرعت بسیار بالا از حسگرها و دوربین های سطح شهر جمع آوری می شود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، با گسترش شهرها و افزایش تعداد وسایل نقلیه، حمل و نقل به یکی از دغدغه های اصلی دولت ها تبدیل گشته است. موضوع حمل و نقل بر روی جنبه های دیگر توسعه شهری نیز تأثیر می گذارد و نیاز به کنترل مداوم دارد. بدین سبب متخصصین این رشته برای کنترل بهتر و شناخت بیشتر این پدیده به فناوری های پیشرفته و هوشمند حمل و نقل روی آوردند. گرچه در ابتدا استفاده از این فنآوری ها مانند دوربین های ثبت تردد، تردد شمار، دوربین های ترافیکی و سایر موارد عملیات بررسی رفتارهای ترافیکی را ساده تر می کند، اما استفاده بیش از پیش از این فنآوری ها و تعدد سامانه های مختلف کنترلی، خود به چالشی بزرگ تبدیل گشته است. هر یک از این سامانه ها روزانه میلیونها داده خام تولید می کنند که دارای مشکلات فراوانی مانند نقص اطلاعات، سرعت بسیار زیاد تولید اطلاعات، عدم نظارت بر عملکرد این سامانه ها که همچون مشکلات مطرح شده در کلان داده ها است. در ایران نیز موضوع ترافیک از اهمیت بسیار زیادی برخوردارست به شکلی که رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان کشور (۲۷ آبان ۱۴۰۰) به این مساله اشاره کردند. شهرداری ها، سازمان راهداری، پلیس راهور و دیگر ارگان ها تجهیزات متنوع و مختلفی را در سطح شهر و جاده ها نصب می کنند که متاسفانه مشکلاتی از قبیل؛ عدم استفاده از داده های تولید شده، عدم نظارت هوشمند بر عملکرد تجهیزات، مغایرت در داده های موجود، وجود خطا در داده ها، حجم بالای دیتا تولیدی، هزینه بالا پردازش این حجم از اطلاعات با بهره گیری از نیروی انسانی، استفاده بهینه از داده های خام، مدیریت دیتا تولید شده، هزینه سخت افزار ذخیره سازی دیتا و جانمایی بهینه تجهیزات به وجود می آید. دیتای تولیدی ارزش بسیار زیادی دارد که با بهره گیری از پردازش آنها می توان مشکلات ذکر شده فوق را حل نمود و همین طور اطلاعات ارزشمندی را از آن استخراج کرد که موجب می شود بتوان ترافیک شهر را بهینه تر کنترل کرد و نظارت کامل بر ترافیک و عملکرد تجهیزات نصب شده ایجاد شود.
ایمان غلامپور عضو هیات علمی پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف درباره ی لزوم ایجاد «سامانه مدیریت هوشمند ترافیک شهری» اظهار داشت: در عرصه ترافیک، شهرداری های شهرهای مختلف جهان با بهره گیری از سیستم های پیشرفته هوش مصنوعی و تحلیل داده، ترافیک شهر و تجهیزات را رصد و کنترل می کنند. وی ادامه داد: متاسفانه این مساله تا حالا در ایران مغفول مانده است و سازمان ها و ارگان ها با هزینه بسیار زیادی تجهیزات ترافیکی را نصب می کنند و هیچ پردازشی بر روی دیتای خام آنها صورت نمی پذیرد. این دیتا با صرف هزینه بسیار زیادی (بدون استفاده از فشرده سازی) در دیتابیس های غیربهینه فقط ذخیره می شود و عملاً به سبب عدم بهره گیری از ساختار نرم افزاری بهینه قابل استفاده نیستند. غلامپور اضافه کرد: همین طور باتوجه به عدم پردازش دیتاها نیز عملکرد تجهیزات رصد نمی شود و سامانه با عملکرد نامطلوب به فعالیت ادامه می دهد. جهت حل این مشکل یک گروه در دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۹۰ وارد حوزه ITS (Intelligent Transport System) شد و طی ۱۲ سال پژوهش توانست بخش زیادی از ادوات مورد نیاز در عرصه حمل و نقل هوشمند را طراحی و تولید نماید که هم اکنون در بیش از ۱۰۰ شهر نصب شده است. وی افزود: این گروه در ۴ حوزه سیستم های نهفته (Embedded System)، بینایی ماشین (Computer Vision)، کلان داده (Big Data) و IOT فعالیت می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درباب نحوه عملکرد این سامانه اظهار داشت: سامانه مدیریت هوشمند ترافیک شهری از سه بخش کلی؛ طراحی و تولید سنسورهای نصب شده در شهر، سامانه مدیریت و تحلیل داده های ترافیکی و سامانه تحلیل رخدادهای ترافیکی با بهره گیری از هوش مصنوعی تشکیل شده است که تمامی مراحل تحقیق و تولید محصولات توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است.
وی اشاره کرد: در این سامانه اطلاعات ترافیکی با سرعت و حجم بسیار زیادی شامل اطلاعات متنی، تصویر، ویدیو و … از ترافیک شهر کسب می شود و با بهره گیری از روش های بهینه و سیستم های ذخیره سازی و پردازش توزیع شده تحلیل می شود. نتایج تحلیل این اطلاعات جهت مدیریت بهینه تر ترافیک، فرهنگ سازی، کاهش تصادفات و تخلفات، و ارزیابی و پیش بینی طرح های ترافیکی استفاده می شود.
غلامپور اظهار داشت: در این سامانه با بهره گیری از تجهیزات نصب شده در سطح شهر مانند پلاک خوان ها، خودرو پلاک خوان، سامانه مدیریت پارکینگ (PMS)، سامانه هدایت پارکینگی (PGS) و … اطلاعات ترافیکی از وضعیت فعلی ترافیک شهر جمع آوری می شود و به سامانه تجمیع و تحلیل داده ارسال می شود. از جانب دیگر با بهره گیری از بینایی ماشین وضعیت ترافیک و تعداد ترددهای هر محور و شاخص ترافیکی LOS(Level of Service) محاسبه می شود.
وی اظهار داشت: در نهایت این اطلاعات بصورت بهینه در پایگاه داده های توزیع شده ذخیره می شود و تحلیل داده بر روی دیتا خام صورت می پذیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: با بهره گیری از این سامانه مدیران شهرداری ها و کنترل ترافیک شهرهای مختلف دید جامع تری نسبت به ترافیک شهری به دست می آورند و می توانند در یک نگاه از وضعیت کلی ترافیک شهر، وضعیت تجهیزات نصب شده، وضعیت کلی پارک حاشیه ای و پیش بینی های ترافیکی آگاه شوند.
وی اضافه کرد: چالش اصلی این سامانه در حجم و سرعت ارسال بسیار بالا، تنوع زیاد داده های دریافتی و خرابی داده و … است که نیازمند استفاده از سیستم ها و الگوریتم های پیشرفته جهت حل مشکلات مربوط به کلان داده ها است تا امکان ذخیره سازی بهینه و پردازش چندین میلیارد رکورد دیتابیسی و تصویری به وجود آید.
غلامپور خاطرنشان کرد؛ در سامانه مدیریت هوشمند ترافیک شهری داده های دریافتی طی پروسه data fusion به یکدیگر مرتبط می شوند و ارزش و کیفیت هر داده مشخص می شود و در نهایت با بهره گیری از روش های تحلیل داده و هوش مصنوعی اطلاعات باارزش از داده خام به دست می آید.
این استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت: بررسی وضعیت لحظه ای ترافیک شهر، پایش و کنترل چراغ های قرمز با بهره گیری از پردازش تصویر و هوش مصنوعی، تشخیص تصادفات بصورت لحظه ای، پیش بینی ترافیک شهر در ساعات و روزهای آینده، بررسی وضعیت لحظه ای پارک حاشیه ای و پارکینگ های طبقاتی، ارزیابی خرابی و کیفیت سنجی تجهیزات نصب شده و تحلیل آماری ترافیک شهر همچون کاربردهای این سامانه است.
غلامپور اشاره کرد: با بهره گیری از این سامانه تاثیر افزودن و حذف گذرگاه در سطح شهر پیش بینی می شود و بعد از اعمال تغییرات تاثیر آن قابل ارزیابی خواهد بود. با بهره گیری از این سامانه گام مهمی در برای کمک به حل معضل ترافیک برداشته خواهد شد که از نتایج آن می توان به کاهش اتلاف وقت شهروندان، کاهش مصرف سوخت (جلوگیری از هدر رفت ذخایر انرژی)، کاهش تصادفات و جلوگیری از جرح و فوت شهروندان، کاهش زمان سفر، افزایش فرهنگ رانندگی، افزایش راندمان اشاره نمود که هر یک تاثیر به سزایی در راستای رشد و تعالی کشور دارد.


منبع:

1402/11/24
09:24:37
5.0 / 5
149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بازی اندروید