بازی اندروید
رییس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی:

رسالت مالکیت فکری، شناسنامه دار کردن تولد نوآوری هاست

رسالت مالکیت فکری، شناسنامه دار کردن تولد نوآوری هاست

به گزارش بازی اندروید، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی ضمن اشاره به اهمیت مالکیت فکری و جایگاه آن تصریح کرد: رسالت مالکیت فکری، شناسنامه دار کردن تولد نوآوری هاست.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست امضای توافق نامه همکاری مشترک معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار گردید.
در آغاز این نشست مهندس عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز و دبیر کارگروه سیاست گذاری مالکیت فکری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن عرض خیر مقدم به حاضران اظهار داشت: بر کسی پوشیده نیست یکی از راهکارهای اساسی در توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور، پرداختن به حوزه تجاری سازی و تکمیل این زیست بوم است بدین منظور جهت دستیابی به اهداف نهایی و تاثیرگذاری بر روی شاخص GDP استانی و کشوری یکی از ارکان اساسی ما پرداختن به بحث مالکیت فکری در این عرصه است؛ در همین راستا این توافق نامه برای انسجام بخشی به حیطه مالکیت فکری، فرهنگ سازی آن و هم افزایی دستگاههای متولی در این حوزه منعقد شده است.
وی با قرائت بندهای این توافق خاطرنشان کرد: طی جلسات قبلی این توافق نامه در سه گام تدوین شده است: گام اول ایجاد دبیرخانه و تشکیل کارگروه و آئین نامه ها، گام دوم: مباحث ترویجی، آموزشی و علمی، و درنهایت گام سوم: برای توسعه که پشتیبانی از طرح ها و پشتیبانی از مالکیت دارایی های فکری در راه بهره برداری و تجاری سازی است.
شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم ضمن تبریک روز جهانی مالکیت فکری اظهار داشت: بسیار مفتخریم که در روزهای بزرگداشت روز جهانی مالکیت فکری در محل تولد نوآوری ها یعنی وزارت علوم، شاهد این هم افزایی هستیم.
وی ضمن اشاره به اهمیت مالکیت فکری و جایگاه آن تصریح کرد: رسالت مالکیت فکری، شناسنامه دار کردن تولد نوآوری هاست.
حق جوی جوانمرد اظهار امیدواری کرد که در حوزه مدیریت دارایی های فکری از ترویج و فرهنگ سازی تا فعالیتهای ثبت و تجاری سازی شاهد هم افزایی و تعاملات سازنده بیشتری باشیم.
در ادامه، سجاد محمدعلی نژاد، معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف با بیان اینکه دارایی های فکری، حلقه اصلی و اولیه چرخه نوآوری است اذعان داشت: هرچه ما این حلقه را بیشتر تقویت نماییم و از ظرفیتهای این حوزه حمایت نماییم می توانیم به خلق فناوری و توسعه اقتصاد دانش بنیان کمک نماییم.
وی بیان نمود: ویژه ترین دارایی اعضای هیات علمی و پژوهشگران ما در دانشگاه های کشور همان دارایی های فکری آنان است و وظیفه خود می دانیم که در زمینه آگاهی بخشی و فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیتهای موجود در زمینه تجاری سازی در مدیریت دارایی های فکری با کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برنامه ریزی ویژه ای داشته باشیم.
سپس میترا امین لو، مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان این مسئله که همان گونه که سالهای ابتدایی زندگی انسان در شکل گیری شخصیت و آینده او بااهمیت است، در فناوری هم نقطه عزیمت دانشگاه است که درصورتیکه فناوری باکیفیت ایجاد و در ادامه توسعه یابد میتوان انتظار داشت در آینده منجر به نوآوری پیشران اقتصاد دانش بنیان شود. در این خصوص توجه جدی به سرآغاز فناوری در زمینه دانشگاهی مهم ترین اقدامی است که اثرات پرباری در آینده اقتصاد ایحاد خواهد نمود. در این خصوص و با تکیه بر اجبار فراهم آوری بستری برای اجرایی سازی قانون جهش تولید دانش بنیان و به ویژه، ماده ۵ این قانون که تاکید جدی بر مدیریت دارایی های فکری در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری دارد، ضروریست در ابعاد متعدد به زیرساخت مالکیت فکری توجه و اقدامات عملیاتی صورت گیرد.
وی در ادامه در مورد مفاد اجرایی توافق نامه اضافه کرد: سعی شده در این توافق همکاری در زمینه های ساختارسازی مدیریت دارایی فکری در نهادهای زیر مجموعه وزارت عتف، شکل گیری فرآیندهای کاری و مهم تر از همه توسعه منابع انسانی مرتبط هم در زنجیره عرضه خدمات تخصصی و کارشناسان مالکیت فکری و هم ارتقا آگاهی محققین، فناوران و دانشجویان که نقش ویژه ای در این ساختارها و فرآیندها دارند محورهای همکاری لحاظ شود و مرکز توسعه فناوری های راهبردی اساساًشکل یافته تا به توسعه فناوری های آینده در کشورمان از مسیر دانشگاه تا صنعت کمک نماید و کانون مدیریت دارایی های فکری بازوی اجرایی و نهاد عامل اجرایی سازی و پیگیری اقدامات عملیاتی این توافق را به عهده خواهد داشت.
امین عبدالله زاده، مدیرکل پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم هم عنوان کرد: اهمیت مالکیت فکری بر کسی پوشیده نیست و همه محققان و پژوهشگران از وزارت علوم انتظار داشتند در این حوزه اقدام جدی انجام دهد و ما در پاسخ به این مطالبه با مشارکت و حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری توافق نامه همکاری امضا کردیم تا با کمک هم یک ساختار پاسخگو در این حوزه ایجاد نماییم.
وی اظهار داشت: این توافق نامه بعد از نشست های مختلف کارشناسی به امضا رسیده است و زمان اجرا، اهداف مشخص و اعتبار پیشبینی شده دارد و عزم جدی وزارت علوم و معاونت علمی، پشتیبان اجرای آن است.
عبدالله زاده، تدوین آئین نامه های لازم برای جاری کردن ضوابط مالکیت فکری در مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری و تعریف گرنت های ثبت اختراع داخلی و خارجی را از محورهای مهم این توافق عنوان نمود.

1403/02/12
15:05:17
5.0 / 5
219
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید