بازی اندروید
در آستانه پرتاب روز ۹ ژوئیه منتشر شد

عکس موشک آریان ۶ روی سکوی پرتاب

عکس موشک آریان ۶ روی سکوی پرتاب

به گزارش بازی اندروید، «آژانس فضایی اروپا» یک عکس جدید را از موشک «آریان ۶» منتشر نموده که بعد از تاخیرهای مختلف مقرر است در روز ۹ ژوئیه پرتاب شود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، موشک جدید «آریان ۶»(Ariane 6) اروپا بعد از تمرین لباس مرطوب خود، روی سکوی پرتاب در گویان فرانسه قرار گرفته و منتظر پرتاب برنامه ریزی شده است.
به نقل از اسپیس، «آژانس فضایی اروپا» ظرف یک نشست مطبوعاتی در روز ۲۵ ژوئن اعلام نمود که تمرین لباس مرطوب موفقیت آمیز بوده است. بعد از سال ها تأخیر حالا آژانس فضایی اروپا مطمئن است موشک آریان ۶ که آینده توانایی اروپا برای پرتاب ماهواره به مدار زمین تلقی می شود، سر انجام از زمین خارج خواهد شد.
آژانس فضایی اروپا و شرکت فرانسوی «آریان اسپیس»(Arianespace) که موشک را از نظر تجاری مدیریت می کند، برای پرتاب روز ۹ ژوئیه آماده می شوند. پنجره سه ساعته پرتاب در ساعت ۱۴: ۰۰ به وقت منطقه زمانی شرقی باز خواهد شد.
«لوسیا لینارس»(Lucia Linares) رئیس بخش راهبرد و پرتاب در آژانس فضایی اروپا اظهار داشت: ما هنوز درحال تحلیل داده ها هستیم و این کار امکان دارد چند روز زمان ببرد اما همه اطلاعاتی که هم اکنون در اختیار داریم، نشان می دهند که آریان ۶ کاملا کار می کند.
تمرین لباس مرطوب در روز ۲۰ ژوئن انجام شد. اپراتورها ابتدا به موشک ۹۰ متری فرصت دادند تا آزادانه بدون پشتیبانی روی سکو بماند. سپس، موشک را به دمای برودتی رساندند و سوخت را به آن پمپاژ کردند و قبل از آماده سازی برای پرتاب واقعی، سیستم ها را در تمام مدت مورد بررسی قرار دادند. آژانس فضایی اروپا، نتایج دقیق آزمایش را اواخر این هفته منتشر خواهد نمود اما به قول مدیران مأموریت، به نظر می آید که آریان ۶ تابحال مطابق برنامه عمل کرده است.
طرح پرواز آریان ۶ تا مدار پایین زمین در ارتفاع ۵۲۰ کیلومتری فقط یک پرواز آزمایشی نخواهد بود. موشک بمحض قرار گرفتن در مدار زمین، ۹ کیوبست را آزاد خواهد نمود. همچنین، مرحله بالایی آریان ۶ معروف به «وینچی»(Vinci) حامل چهار آزمایش غیر مداری است؛ همچون دستگاهی که یک سیستم را برای مکان یابی سریع ماهواره ها و دو کپسول را برای فرود از مدار به اقیانوس آرام آزمایش می کند تا مشخص شود که آیا آنها می توانند باردیگر با موفقیت به جو زمین وارد شوند یا خیر.
مرحله وینچی خواهد سوخت. مرحله بالایی را میتوان چندین بار در مدار باز کرد تا امکان استقرار چندین ماهواره را در ارتفاعات متعدد فراهم آورد و همان گونه که برای نخستین پرواز برنامه ریزی شده است، فضاپیما را از مدار بیرون ببرد و از شناور شدن آن بعنوان زباله یا سقوط کنترل نشده آن به زمین جلوگیری نماید.
ریسک توانایی پرتاب اروپا زیاد است. آریان ۶ مقرر است جایگزین موشک آریان ۵ شود که سال قبل بعد از ۱۱۷ پرتاب و ۲۷ سال خدمت برای آخرین بار از زمین پرتاب شد. از آن زمان، پرتاب های اروپا به موشک های سایر کشورها -عمدتا آمریکا- وابسته بودند.
آریان ۶ برای سالانه ۹ تا ۱۲ پرتاب تا سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی شده است. حتی قبل از پرواز افتتاحیه آن، هم آژانس های فضایی و هم شرکتهای خصوصی ۳۰ مأموریت را رزرو کرده اند. بزرگ ترین مشتری این موشک، شرکت «آمازون»(Amazon) است که تابحال ۱۸ پرتاب را برای شبکه ماهواره ای «کویپر»(Kuiper) سفارش داده است.
نخستین پرتاب در واقع ابتدا برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده بود اما مجموعه ای از مشکلات فنی همراه با اختلالات ناشی از همه گیری کووید-۱۹ و جنگ روسیه و اکراین، تاخیرهای مکرر را پدید آورد.1403/04/08
14:38:04
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بازی اندروید