بازی اندروید
در یك شركت دانش بنیان صورت گرفت؛

تولید انواع تجهیزات و مواد مصرفی حوزه درمان ناباروری

تولید انواع تجهیزات و مواد مصرفی حوزه درمان ناباروری

بازی اندروید: یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت کیت استخراج DNA از بزاق دهان و انواع تجهیزات آزمایشگاهی سلولی و مواد مصرفی حوزه درمان ناباروری شده است.به گزارش بازی اندروید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، شرکت زیستا ژن آفرین با هدف ساخت امکانات و تجهیزات پزشکی در عرصه ژنتیک در قالب یک گروه تخصصی از بهترین دانشجویان دانشگاه های کشور فعالیت خودرا آغاز نموده است و در سال 1399 موفق به ساخت کیت استخراج DNA از بزاق دهان، محلول پایدار کننده بزاق برای طولانی کردن مدت پایداری بزاق و استخراج DNA باکیفیت و دستگاه saliva collector شده است.
سید ابوالفضل مطهری، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، مرسوم ترین راه استخراج DNA را استفاده از سلول های خونی برشمرد و اظهار داشت: این روش برای بیماران مسن، مادران حامله و نوزادان و کودکان کم سن و سال دشوار است و گاهی به سختی اتفاق می افتد. این سختی برای بیمارانی که خون آنها سریعا لخته می شود و یا بیماری کم خونی دارند بسیار بیشتر است.
وی، استخراج DNA از بزاق دهان را یک روش جایگزین برای این مساله خواند و اضافه کرد: استخراج از بزاق دهان به سبب درگیر بودن دهان با باکتری، آلودگی دارد که باید در ضمن یک فرآیند مشخص و با شست وشو میزان باکتری موجود را کم کرد و سپس با بهره گیری از یک کیت پایدار کننده می توان بزاق را برای مدت مشخصی در دمای اتاق پایدار نگه داشت تا لابراتوار ها بتوانند در مدت زمان طولانی تری از آن استخراج باکیفیت داشته باشند.
انواع تجهیزات ازمایشگاهی سلولی و مواد مصرفی حوزه درمان ناباروری
مطهری در ادامه به تشریح انکوباتور محفظه عایق بندی شده که در لابراتوار های زیستی برای کشت و رشد نمونه های زنده مانند سلول یا میکروب ها و انکوبه کردن تخمک ها و اسپرم سازها به کار می رود، پرداخت و اظهار داشت: انکوباتور رومیزی از 11 محفظه کشت جداگانه و یک محفظه گرمایش بزرگتر تشکیل شده است.
به گفته او، دستگاه PLT01 دارای یک سیستم گرمایشی با بهره گیری از انتقال حرارت سیال است که جهت ذوب و گرم کردن مایعات موجود در کیسه یا بطری های آزمایشگاهی که برای انتقال پزشکی یا تزریق در بافت های زنده در نظر گرفته شده اند، استفاده می شود و بطور معمول این مایعات، خون کامل، فرآورده های خونی، پلاسما و سایر محلول های تزریق هستند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان زیستا ژن آفرین، یکی از نیاز های اساسی برای انتقال خون و فرآورده های پزشکی یا تزریق در بافت های زنده را گرم کردن کیسه های حاوی این مایعات فریز شده عنوان و اشاره کرد: هم اکنون برای گرم کردن کیسه های حاوی مایعات فریز شده در بیشتر مراکز از روش های سنتی و غیرعلمی استفاده می شود. بدین سبب وجود دستگاهی منطبق با استانداردهای جهانی برای این امر بسیار مهم است. دستگاه PLT01 دارای مخزن آبی است که بوسیله المنت گرم می شود، سیال(آب) گرم شده به درون بالشتک های مجاور کیسه های منجمد آزمایشگاهی رفته و موجب گرمایش و ذوب آنها می شود.
مطهری اذعان کرد: کیسه های خون، پلاسما، HPC یا دارو های آزمایشگاهی در میان دو بالشتک گرمایشی دستگاه قرار گرفته و به کمک جریان پیوسته گرمایی ایجادشده توسط پمپ ها و سیستم کنترل دما، به دمای مطلوب قابل تزریق و استفاده برای بیمار می رسند.
وی درباب محصولات دیگر این شرکت دانش بنیان به دستگاه انکوباتور INC03 اشاره نمود و اضافه کرد: این دستگاه یک محفظه ی عایق بندی شده ای است که در لابراتوار های زیستی برای کشت و رشد دادن نمونه های زنده مانند سلول ها یا میکروب ها به کار می رود و با کنترل رطوبت، دما و ترکیب گازهای موجود در هوا مانند اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسب برای رشد میکروارگانیسم های زنده فراهم می آورد.
به گفته او، انکوباتور یکی از از ابزارهای مهم در آزمایش های میکروبیولوژی، زیست شناسی سلولی و لقاح آزمایشگاهی (IVF) به ویژه برای انکوبه کردن تخمک ها، اسپرم سازها… بشمار می رود. انکوباتور از روش های مختلف انتقال گرما و کنترل محیطی جهت رسیدن به شرایط لازم برای کارهای ویژه آزمایشگاهی استفاده می نماید.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان زیستا ژن آفرین یادآورد شد: محیط های کشت پس از کشت دادن در درون این دستگاه قرار گرفته و درجه حرارت موردنیاز باکتری تنظیم شده و تا مدت معینی محیط های کشت در دستگاه باقی می مانند.
سید ابوالفضل مطهری، Viral Transport Medium را محیطی جهت انتقال نمونه های بالینی از محل جمع آوری تا لابراتوار برشمرد و اظهار داشت: این محیط اجازه بقای به نسبت طولانی را به ویروس ها در دمای اتاق می دهد. نمونه ها ممکنست در دمای محیط (25-10 درجه سانتیگراد) یا در دمای یخچال ارسال شوند تا به لابراتوار برسند.
وی در آخر اشاره کرد: در صورت تاخیر در آزمایش یا حمل و نقل، نمونه ها باید در دمای 70- درجه سانتیگراد یا پایین تر منجمد شوند. این در حالیست که باید از انجماد مکرر و ذوب نمونه ها اجتناب شود برای اینکه ممکنست بازیابی موجودات زنده را کم کند.

1403/04/20
18:10:44
5.0 / 5
30
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بازی اندروید