بازی اندروید

ستاره شناسان سرعت چرخش کهکشان راه شیری را اندازه گیری کردند

ستاره شناسان سرعت چرخش کهکشان راه شیری را اندازه گیری کردند

بازی اندروید: این چرخش احتمالاً نتیجه برخورد با کهکشان دیگری در میلیاردها سال پیش است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، اخترشناسان چینی کشف کرده اند که چرخش موجود در قرص مارپیچی کهکشان راه شیری تحت تاثیر جرم عظیم ماده تاریک که هاله ای نامرئی را در اطراف کهکشان ما تشکیل می دهد، به سمت عقب به انجام می رسد.
به نقل از اسپیس، حدود یک سوم تمام کهکشان های مارپیچی دارای چرخش مشخصی در ساختار دیسکی شکل خود هستند. بطور معمول این چرخش در نتیجه عوامل مختلفی ایجاد می شود. اعتقاد بر این است که برخورد با کهکشان دیگری در گذشته مقصر اصلی ایجاد چرخش در کهکشان راه شیری در وهله اول شده باشد، اما برهم کنش های بیشتر با کهکشان های ماهواره ای و میدان مغناطیسی بین کهکشانی و همین طور ریزش ابرهای گازی عظیم می تواند نیز نقش خودرا ایفا کند. با این وجود، حداقل در مورد کهکشان راه شیری، بازیگر اصلی در حفظ چرخش، هاله ماده تاریک است که دیسک را احاطه کرده و نیروی گشتاوری بر روی آن اعمال می کند. این چرخش رفع نشده است. هم ترازی آن با سایر بخش های کهکشان در حرکت است.
با این وجود، اندازه گیری نرخ چرخش در گذشته چالش برانگیز بوده است. تخمین های قبلی اهتمام کرده اند از حرکت عمودی ستارگان غول پیکر درخشان، اما قدیمی، به عنوان ردیاب برای محاسبه نرخ چرخش بهره گیرند. با این وجود، چنین ردیاب هایی دقیق نیستند و نتایج مبتنی بر آنها نشان می دهند که بر خلاف نظریات، دیسک درحال پیشروی در همان جهت چرخش مشابه بقیه بخش های کهکشان است و نه خلاف جهت آن، همانطور که انتظار می رفته است.


حالا، اخترشناسان به رهبری یانگ هوانگ(Yang Huang) از آکادمی علوم چین، از ردیاب دقیق تر دیگری به شکل ستارگان متغیر قیفاووسی بهره برده اند تا دقیق ترین اندازه گیری را برای چرخش انجام دهند و به این نتیجه رسیده اند که در نهایت این چرخش خلاف جهت سایر بخش های کهکشان حرکت می کند.
متغیرهای قیفاووسی، ستارگان پرجرم تپنده هستند. دوره تپش آنها با میزان روشنایی ذاتی آنها مرتبط می باشد و برمبنای درخشندگی آنها، می توانیم بطور دقیق محاسبه نماییم که فاصله آنها چقدر است. این موجب می شود که آنها ردیاب های خوبی برای نقشه برداری از چرخش باشند.
گروه هوانگ نتایج خودرا با روشی که آنرا «تصویر متحرک» می نامند به دست آوردند. گروه هوانگ با بهره گیری از داده های فضاپیمای نجومی گایا آژانس فضایی اروپا که موقعیت، حرکات و خاصیت های بیش از یک میلیارد ستاره را اندازه گیری می کند، نمونه ای از ۲۶۱۳ قیفاووس را با سن های مختلف شناسایی کرد.
نویسندگان در مقاله تحقیقاتی خود نوشتند: سن، کلیدی برای اندازه گیری نرخ چرخش دیسک است.


هر قیفاووس در هنگام تولد اطلاعاتی در مورد موقعیت خود در چرخش حفظ می نماید، بدین سبب با گروه بندی قیفاووس ها در محدوده های سنی مختلف و نقشه برداری از آنها، پژوهشگران توانستند شکل و موقعیت چرخش را در مقاطع مختلف زمانی در طول ۲۰۰ میلیون سال قبل نشان دهند. با اجرای نقشه های جداگانه، آنها می توانستند پیش روی چرخش را ببینند. پژوهشگران دریافتند که در نهایت کهکشان ما بصورت عقب رونده، با سرعت دو کیلومتر(۱.۲۴ مایل) در ثانیه به ازای هر ۳۲۶۱ سال نوری در فضا، پیشروی می کند. یا به زبان ساده تر هر میلیون سال یک دفعه دیسک کهکشان راه شیری با سرعت ۰.۱۲ درجه به سمت عقب نسبت به سایر بخش های کهکشان حرکت می کند.
علاوه بر این، تصویر متحرک همین طور نشان میدهد که با فاصله گرفتن از مرکز کهکشانی، نرخ چرخش کاسته می شود، که در دراز مدت منجر به تاب برداشتن بیشتر دیسک خواهد شد. مدلها نشان می دهند که این کاهش نتیجه هاله ماده تاریک است که گشتاور را به شکل مایل یا مسطح اعمال می کند.
شکل هاله ماده تاریک مهمست برای اینکه به عنوان یک نقطه داده عمل می کند. همین طور سرنخ هایی در مورد تاریخچه ایجاد کهکشان راه شیری و نحوه جمع آوری آن بوسیله ادغام با کهکشان های کوچک تر و ابرهای گازی دیگر، برخوردها و فعل و انفعالاتی که به ایجاد هاله ماده تاریک نامرئی کمک کرده است، ارائه می دهد.1403/04/21
11:52:44
5.0 / 5
29
تگهای خبر: اطلاعات , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بازی اندروید