بازی اندروید

توضیحات تندگویان درباره علت توقف ثبت نام وام ازدواج

توضیحات تندگویان درباره علت توقف ثبت نام وام ازدواج

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباب مشكلات به وجود آمده برای ثبت نام «وام ازدواج» اظهار داشت: افزایش متقاضیان وام ازدواج و همین طور میزان تخلفات خرید و فروش آن، شبكه بانكی را گرفتار سردر گمی كرده این در حالیست كه هرچند در روند پرداخت وام ازدواج تاخیری به وجود آمده است، اما جای نگرانی نیست و وامهای متقاضیان تا اختتام امسال حتما بدستشان می رسد.


محمدمهدی تندگویان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هم اکنون شبکه بانکی برای پرداخت وام ازدواج گرفتار مشکلات و سردرگمی هایی شده چونکه هم از یک سو با افزایش متقاضیان وام و مبحث تبعات سنی مواجه شدیم و از طرفی میزان تخلفات خرید و فروش وام ازدواج در جامعه بسیار زیاد شده است و برخی هم وام دریافتی را برای امر ازدواج تخصیص نمی دهند و بر اساس این اتفاقات، جامعه متقاضی وام با میزان ازدواج ها هیچ تناسبی ندارد و ما در این راستا پیش از این تذکر داده بودیم.
ایشان در ادامه این را هم اظهار داشت که البته جای نگرانی نیست و وام های متقاضیان هرچند با تاخیر، اما تا آخر سال جاری حتما پرداخت خواهد شد.
تندگویان اعتقاد دارد که باتوجه به حجم متقاضی موجود امکان دارد بعضی از بانک ها در ابلاغ اعتبارات و سهمیه بندی استان ها گرفتار دیرکرد شوند؛ البته همه افراد وام ازدواج را دریافت می کنند و مشکلی وجود ندارد و تا آخر سال، دولت با تمام توان اعتبارات را تسویه می کند اما به علت مشکلات موجود پیشبینی های تأمین اعتبار گرفتار مشکلاتی شده است.
تندگویان همینطور در پاسخ به اینکه برخی مخاطبان رجوع کنندگان وام ازدواج به بانکها عنوان می کنند رقم وام ازدواج امسال به ۷۰ میلیون تومان افزایش یافته است، آیا رقم اعلامی را تایید و افزایش رقم وام صحت دارد یا خیر؟ به ایسنا اظهار داشت: وام ازدواج برای سالجاری ۵۰ میلیون به ازای هر زوج است که همانگونه که پیش از این اعلام شده باز پرداختش ۷ ساله است.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: پیش از این وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله بود و الان بازپرداخت وام ازدواج هفت سال شده است که همین مساله و شبکه بانکی را در تأمین اعتبارات گرفتار مشکل می کند بنابراین وجود چنین مسائلی سبب می شود نیازمند دستورالعملی ویژه باشیم.
وی ضمن تشریح مشکلات مطرح شده در مبحث وام ازدواج تصریح کرد: هم اکنون زوجین به سبک و سیاق گذشته وام خویش را دریافت می کنند و هیچ مشکلی در دریافت و پرداخت وام نسبت به سال های گذشته وجود ندارد.
تندگویان که اعتقاد دارد نرخ رشد ازدواج در کشور همیشه منفی بوده، پیشبینی برای تأمین رقم واج ازدواج امکان دارد برپایه این نرخ شکل گرفته باشد.
وی افزود: اما زمانی که نرخ وام ازدواج به قدری افزایش می یابد که بعنوان متاع، قابل معامله می شود، متقاضیان صوری بوجود می آورد بنابراین رقم وام و تعداد متقاضیان افزایش می یابد که به نوبه خود افزایش مشکلات کشور هم بدنبال خواهد داشت.
معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان به مبحث شیوع بیماری کرونا که به مشکلات پیش روی خانواده ها و جوانان اضافه شده است هم اشاره و عنوان کرد: از سویی دیگر دولت هم در بخش های مختلف به مردم تسهیلات عرضه می دهد، مجموع این مسائل نشان داده است که شبکه بانکی در این راستا شکننده خواهد شد.
ایشان در ادامه به انتقاد برخی به پیشنهاد تهیه دستور العمل پرداخت وام به متقاضیان ازدواج واجد شرایط اشاره نمود و اظهار داشت: از ۶ ماه گذشته نسبت به این مورد (ایجاد مشکل اعتباری برای بانکها در پرداخت وام ازدواج) اخطار داده و ابراز نگرانی کرده بودیم. گردش کاری انجام دادیم تا دستورالعملی برای پرداخت وام توسط بانک مرکزی ایجاد و برای پرداخت آن ابلاغ شود؛ در این دستورالعمل بحث بر سر این نیست که بر سر راه پرداخت وام مانعی ایجاد شود بلکه منظور ما تدوین دستورالعملی برای نظارت پس از پرداخت وام بود تا فرد دریافت کننده وام، آنرا صرف ازدواج و تشکیل خانواده کند.
تندگویان اضافه کرد: دستورالعمل موردنظر ما هنوز تدوین نشده است و درخواست ما این بود که کمیته مشترکی از بانک مرکزی، وزارت بهداشت، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، وزارت اقتصاد و نمایندگان مجلس شکل گیرد و در آن تمامی صدمه ها بررسی شود و بر اساس آن، دستورالعملی برای پرداخت وام ازدواج تدوین شود تا پس از عرضه وام، نظارت هم داشته باشیم.
به قول معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، هنوز چنین دستورالعملی نه تنها تدوین نشده بلکه علیرغم دستور رئیس جمهوری هنوز کمیته آن در بانک مرکزی هم شکل نگرفته است این در حالیست که وزیر ورزش و جوانان در این راستا با معاون اول رئیس جمهوری مکاتبه ای انجام داده اند، اما بانک مرکزی هنوز به این مورد ورود نکرده است.
تندگویان با اشاره به اینکه حالا بحث طلاق ها و ازدواج های صوری و خرید و فروش وام ازدواج وجود دارد، اظهار نمود: این مسائل نشان داده است که گیرنده، وام را به مبحث ازدواج تخصیص نمی دهد؛ به این مفهوم که هم اعتبارات تخصیص می یابد، هم متقاضیان وام ازدواج چندبرابر رشد کرده است و هم به هدف نمی رسیم؛ البته افرادی معتقدند که مگر میزان این صدمه ها و تخلفات چقدر است؟ اما ما بر این باوریم که حتی اگر میزان صدمه ها ۱۰ درصد هم باشد، چه کسی جوابگوی آن است؟. اگر امسال تا آخر سال، دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان پول پرداخت کند و ۱۰ درصد آن انحرافات و تخلفات باشد، چه کسی پاسخگوست؟.
وی اظهار نمود: تعداد ثبت متقاضیان وام ازدواج چه در بانک و چه در دفاتر ثبت ازدواج تغییری نکرده است و با شیب ملایم کاهشی که هر سال با آن روبه رو بوده، مواجه می باشد. مشکل اساسی این است که امکان دارد ۷۰ درصد افرادی که ازدواج می کنند به خانه هایشان نروند، ازاین رو چالش جمعیتی رخ می دهد، چونکه زوجین هنگامی که زندگی را شروع می کنند در زمان مشخصی به فرزندآوری مناسب می رسند که حالا در زمان فرزندآوری تاخیر بوجود آمده و این نشان داده است زوجین زندگی شان را شروع نکرده اند.

ایشان در ادامه به هدفدار نبودن اعتبارات دولت برای افزایش جمعیت تصریح کرد و اظهار داشت: چرا دستورالعملی تدوین نشود تا در آن قید شود که به زن ۵۰ ساله ای که دیگر فرزندآور نیست وام ازدواج جوانان تعلق نگیرد؟ مشخص است که زن ۵۰ ساله نمی تواند خانواده ای ایجاد کند، حتی اگر طلاق صوری نگرفته باشد.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان که اعتقاد دارد پرداخت وام ازدواج اصالتا کار خطایی است، بیان نمود: باید در این کشور نگران مبحث جمعیت باشیم، تمامی مشوق ها و فعالیتهای دولت ها طی ۲۰ سال قبل معطوف به امر ازدواج بوده است اما با کاهش وحشتناک جمعیت روبه رو هستیم. ای کاش به جای مشوق های مقطعی و وام هایی که هیچ کمکی نکرده است، بر روی مبحث فرزندآوری متمرکز شویم و سقف مشخصی در کشور معین نماییم، به این صورت که اگر هر خانواده حداقل دارای چهار فرزند باشد، تسهیلات دولتی به صورت مداوم در اختیار آنها قرار بگیرد.
تندگویان خاطرنشان کرد: هم اکنون کشورهای اروپایی به مبحث ازدواج نمی پردازند، اما در زمینه فرزندآوری به معافیت های مالیاتی، بیمه و عرضه مسکن به خانواده ها بر حسب بعد جمعیت را مدنظر دارند. در این کشورها خانواده های چهار نفره ای هستند که اگر سرپرست خانواده بیکار شود، دولت مسکن و تأمین درآمد آن خانواده را به ازای هر فرزند به صورت مشخص پرداخت می کند و هر فرزند هم خانواده را به میزان ۲۵ درصد از پرداخت مالیات معاف می کند.1399/06/03
13:39:54
5.0 / 5
1888
تگهای خبر: بدن , جوانان , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بازی اندروید