بازی اندروید
سفارش یك روانشناس به والدین كنكوریها:

خودتان را با رتبه كنكور فرزندتان مفهوم نكنید

خودتان را با رتبه كنكور فرزندتان مفهوم نكنید

به گزارش بازی اندروید یك متخصص روانشناس كودك و نوجوان با اشاره به استرس و اضطراب ناشی از اعلام نتایج كنكور در نوجوانان اظهار داشت: كنكور انتهای راه نوجوانان نیست و الزاما همه نوجوانان نمی توانند از نظر تحصیلی موفق باشند، بنابراین بهتر است والدین از كودكی استعداد فرزندانشان را بیابند و به جای ایجاد تنش در خانواده، باور داشته باشند افرادی كه می توانند در حیطه استعداد خود قدم بردارند، موفق تر از كسانی هستند كه رتبه های بالایی در كنكور كسب می كنند.


گوهریسنا انزانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه الان نوجوانان در شرایط خوبی نیستند، اضافه کرد: هم اکنون با ویروسی به نام کرونا مواجه هستیم و همین بیماری سبب شده دیگر تفریحات سابق در خانواده ها وجود نداشته باشد و مکانیزم خانواده ها هم در هم تنیده شود؛ میزان استرس ها طی ۶ ماه اخیر افزایش داشته است، از سویی دیگر نوجوانان هم در این زمان امکان حضور در مدارس را نداشته اند و به دنبال آن منزوی تر و افسرده شده اند.
وی افزود: به دنبال تمام مسائل مطرح شده والدین در این روزها از اینکه فرزندشان در کنکور قبول نشود می هراسند و حتی خویش را با رتبه کنکور فرزندشان مفهوم می کنند و احساس بی ارزشی دارند، در این حالت این نوجوانان هستند که به علت اینکه شاهد ترس های والدینشان هستند، گرفتار اضطراب و استرس می شوند، چونکه آنها نمی دانند که چطور باید در زمان وقوع بحران حل مساله کنند.
این روانشناس به والدین اخطار داد که نوجوانانی که در خانواده مورد توجه نباشند، والدین حمایتگری نداشته باشند، اعتماد به نفس پایینی دارند و فقط خویش را با دستاوردهایشان می شناسند، امکان دارد به سمت خودکشی پیش بروند که در وقوع بحران ها بخصوص زمانی که تنش نوجوان در زمان کنکور افزایش می یابد و فرد نمی تواند تعادل هیجانی خویش را به دست آورد امکان دارد به سمت خودشکی پیش رود؛ بعضی از نوجوانان بعد از آزمون کنکور و علیرغم اینکه پاسخ آزمون نیامده است به خودکشی متوسل می شوند و بعضی از نوجوانان هم در ایام نزدیک به اعلام نتایج واکنشهایی را از خود بروز می دهند.
این روانشناس در ادامه با اشاره به اینکه اغلب والدین از بحران بلوغ فرزندان خود شناخت کمی دارند، به مبحث خودکشی در نوجوانان اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه پژوهشها چند عامل در خودکشی نوجوانان موثر هستند که در این میان برآورده نشدن احتیاج به عشق و تعلق، عدم کنترل، پیشبینی ناپذیری و بی نظمی، خودانگاره نامطلوب، اجتناب از شرم و شکست، قطع روابط مهم حساس، عصبانیت، خشم و نفرت از عوامل موثر خودکشی در دوران نوجوانی است. در واقع به نظر می آید که تغییرات جسمی، عاطفی و اجتماعی در دوران نوجوانی افزایش می یابد و به دنبال آن اضطراب و نگرانی در برخورد با عوامل استرس زا، فشار والدین کلاس های زیاد، فشار والدین و مدارس، مهارت نداشتن والدین و عدم اطلاعات والدین از مراحل رشدی نوجوانی و رفتار والدین سبب می شود که نوجوانان به دنیای افسردگی پناه ببرند.
انزانی با اشاره به نوجوانانی که استرس بالایی را تجربه می کنند یا دلبستگی شان با والدین ناایمن است، تصریح کرد: این دسته از نوجوانان احساس تنهایی، پوچی و بی ارزشی می کنند و امکان خودزنی و خودکشی در آنها افزایش می یابد.
وی افزود: افسردگی در دوران نوجوانی سبب می شود که فرد احساس پوچی کند، علاقه و لذت انجام فعالیتها را از دست بدهد، گرفتار افزایش و کاهش وزن، اختلال در خواب، بی قراری و کندی روانی حرکتی و خستگی زیاد و کاهش تمرکز و افکار عود کننده درباره مرگ و خودکشی شود.
این روانشناس اعتقاد دارد که حتی خیلی از نوجوانان در این مراحل سنی خود صدمه رسانی دارند به طوریکه رفتار تکانشی و بدون فکر دارند که در خیلی از مواقع این صدمه رسانی رفتاری عمدی است که باعث صدمه بدنی به صورت جزئی تا شدید می شود.
به قول انزانی و برپایه پژوهشهای انجام شده، بیشتر خودکشی ها در حوالی ۱۵ تا ۳۰ سالگی رخ می دهد اما احتمال خودکشی میان کسانی که دارای اختلالات روانی هستند بیشتر است و کسانی که عزت نفس و اعتماد به نفس کمی دارند احتمال بروز رفتارهای صدمه زننده در آنها بیشتر است.
وی در همین راستا به والدین سفارش کرد که به رفتارهایی مانند پرخاشگری، حملات پانیک، بی خوابی، رفتارهای تکانشی، افسردگی، بی قراری، اضطراب شدید و ناامیدی در نوجوانانشان در دوران کنکور توجه نمایند.
این روانشناس اظهار داشت: همه افراد می توانند در حیطه خاصی موفق باشند و این یعنی هر فردی دارای استعدادهای خاصی است و الزاما همه نوجوانان نمی توانند از نظر تحصیلی موفق باشند، بنابراین بهتر است والدین از کودکی استعداد فرزندانشان را بیابند و به جای ایجاد تنش در خانواده، باور داشته باشند افرادی که می توانند در حیطه استعداد خود قدم بردارند موفق تر از کسانی هستند که رتبه های بالایی در کنکور کسب می کنند. باید بدانیم کنکور انتهای راه نیست و پس از آن هم نوجوانان می توانند موفق باشند، به شرط آنکه استعدادشان کشف شده باشد.
منبع:

1399/06/04
18:52:45
5.0 / 5
1885
تگهای خبر: اطلاعات , بدن , جوانان , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید