بازی اندروید

رستاخیز ی كه سال جاری هم نیامد بعلاوه تیزر

رستاخیز ی كه سال جاری هم نیامد بعلاوه تیزر

یك تاسوعا و عاشورای دیگر هم رسید و باز هم خبری از اكران فیلم «رستاخیز» نشد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، هر سال ماه محرم که فرا می رسد و فیلم های تکراری برای تماشا و پخش قطار می شوند، دست خالی سینمای ایران از این واقعه ی بزرگ بیشتر عیان می شود؛ واقعه ای که بسیاری از چهره های سرشناس هنری هم بر دراماتیک بودن آن تاکید دارند اما تجربه نشان داده همه چیز فقط به همت سینماگران نیست.
از تابستان سال ۱۳۹۴ که فیلم «رستاخیز» از پرده سینماها پایین کشیده شد، شاید تصور براین بود که با رایزنی و گفتگو با افرادی خارج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل این فیلم حل می شود ولی پنج سال قبل و تنها چیزی که اتفاق افتاده، این است که هر از گاهی زمین دعوا عوض می شود.
آنچه سبب شد اکران فیلم «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش متوقف شود، اعتراض هایی به تصویر کردن چهره حضرت ابوالفضل (ع) بود، آن هم با وجود اقدام هایی که گروه سازنده برای دوری از هر حرف و حدیث و مشکل تراشی انجام داده بود، اما گویا هیچ کدام کارساز نبود و با وجود تغییر چند وزیر فرهنگ در دولت های یازدهم و دوازدهم این فیلم نه تنها رنگ پرده را ندیده بلکه هر از چندی یک نسخه قاچاق آن در کانال های تلگرامی آپلود می شود.
در این چند سال کارگردان فیلم از موضع خود کوتاه نیامد و حاضر به پوشاندن تصویر حضرت عباس (ع) با هاله ای از نور نشد - فارغ از اینکه به لحاظ فنی و تکنیکی این کار اصلا عملی است یا خیر - و چون اجاره نمایش فیلم هم داده نمی شد، بعد از آنکه برای نخستین بار نسخه عربی فیلم به صورت غیرقانونی کپی و در سایت ها انتشار یافت، درخواست هایی برای صدور مجوز فیلم در شبکه نمایش خانگی عنوان شد. بدین سان با صدور این مجوز که ظاهرا همان نسخه مورد تایید کارگردان است، امکان نمایش فیلم برای مخاطب فراهم گردید.
این مساله را حسین انتظامی - رئیس سازمان سینمایی - چندی پیش در نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره امکان اکران آنلاین «رستاخیز» تایید نمود و اظهار داشت: مجوز نمایش فیلم سال قبل صادر شده و این اتفاق (اکران آنلاین) از نظر سازمان سینمایی مانعی ندارد و به نظر مالکان فیلم بستگی دارد.
اما از آنجائیکه سازندگان «رستاخیز» از همان ابتدا مخاطبی فراتر از مرزهای ایران را هدف گذاری کرده بودند، امکان اکران آنلاین در پلت فرم های داخلی برایشان وجود ندارد و بنابراین طبق آنچه تقی علیقلی زاده - تهیه کننده فیلم - مطرح کرده درصدد ایجاد یک پلت فرم ویژه هستند که البته این کار هم از جانب بنیاد سینمایی فارابی که بیشترین سهم مالکیت فیلم را دراختیار دارد، با اما و اگرها و مخالفت هایی روبروست.
این فیلم حدودا دو سال قبل یک مرتبه قاچاق شد و حالا چند روز قبل نسخه عربی آن باردیگر در بعضی کانال ها انتشار یافته که البته برپایه پیگیری ایسنا این دفعه هم اقداماتی برای حذف این نسخه انجام شده یا می شود.
در این راستا انتقادهایی هم به تهیه کننده فیلم وارد می شود مبنی براینکه انتظار می رفت وقتی مجوز نمایش فیلم در شبکه نمایش خانگی صادر شده در این روزهای محرم که سینماها تعطیل هستند و البته اگر هم تعطیل نبودند بخاطر بیماری کرونا با تعطیلی فرق چندانی نداشتند، سازندگان به نمایش آنلاین فیلم رضایت دهند. اما به نظر می آید آنها مسائل دیگری را هم درنظر دارند و شاید نشانه اش سوال هایی باشد که علیقلی زاده در گفت وگوی خود با ایسنا بیان کرد و البته بعید است هنوز جوابی برای آنها گرفته باشد؛ چون که مخاطب پرسش های وی فراتر از مسؤلان سینمایی هستند. هرچند شاید مهم ترین سوال برای برخی دیگر همین باشد که چطور «رستاخیز» بدون تغییر برای شبکه نمایش خانگی مجوز گرفته اما برای پرده سینما، خیر؟ً!
اظهارات تهیه کننده "رستاخیز" با پاسخ مستقیمی از جانب مسئولان مواجه نشد اما در میز کار وزارت ارشاد شفاف سازی در جهت حواشی "رستاخیز" از جانب بنیاد سینمایی فارابی بعنوان یکی از سرمایه گذاران قرار گرفته است، البته قبل از مصاحبه تقی علیقلی زاده، این شفاف سازی انتشار یافته است.
با این حال نتیجه تمام این اتفاق ها این شده که دیگر کمتر فیلمسازی جرات می کند سراغ ساخت فیلم مذهبی و با محوریت شخصیت های دینی برود، نمونه اش حرف های مجید مجیدی است که چند روز قبل در نشستی خبری از آرزوی خود برای ساختن فیلمی درباره امام رضا (ع) و هم تمایل به ساختن فیلمی درباره امام حسین (ع) گفت، اما «رستاخیز» را مثال زد و گفت، «پرداختن به چنین شخصیت هایی دشوار می باشد و حساسیت ها کار را برای فیلمساز دشوار می کند.»
در ادامه دو تیزر از فیلم «رستاخیز» را مشاهده خواهید کرد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/06/08
21:48:36
5.0 / 5
2082
تگهای خبر: آنلاین , تلگرام , دانلود , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بازی اندروید